KULTURA

Wypadki przy filmowych produkcjach. Sprawdźcie czy wiedzieliście, które gwiazdy stanęły oko w oko z niebezpieczeństwem

17.04.2018Antonina Rafałowska

Wypadki przy filmowych produkcjach. Sprawdźcie czy wiedzieliście, które gwiazdy stanęły oko w oko z niebezpieczeństwem

Nie od dziś wiadomo, że stworzenie filmu to wiele wyzwań i trudności. Spotyka je na swojej drodze zarówno reżyser, aktor, jak i gaffer (główny oświetlacz) czy statysta. Niektóre z nich to sytuacje niebezpieczne, z których twórcy wychodzili cali, bądź czasami …niestety nie. Historii i legend na ten temat krąży w branży i w sieci wiele. Przedstawiamy Wam te wedłyg nas najciekawsze :

Brandon Lee

Historia syna Bruca Lee jest chyba najbardziej znaną i tajemniczą z kategorii tych tragicznych. Pod koniec marca 1993 roku, w wieku zaledwie 28 lat aktor zginął na planie filmu fabularnego Kruk. Pistolet, z którego mierzył do niego inny aktor podczas sceny, był załadowany kilkoma ślepymi pociskami, z których jeden był ostrym nabojem. Brandon Lee umarł w skutek postrzelenia w brzuch.

Titanic

Titanic to giga produkcja, którą zna każdy. Patrząc na zniewalający efekt końcowy, nie dziwi informacja, że na planie doszło aż do 9 poważnych wypadków! Sama Kate Winslet mówiła, że podczas kręcenia filmu o mało nie utonęła dwukrotnie. Niektórzy pokrzywdzeni wymagali pomocy fachowców przy nastawianiu kości, a nawet jeden z kaskaderów miał usuwaną śledzionę (w tej sprawie przeprowadzono nawet specjalne dochodzenie). 

Jennifer Lawrence

W zeszłym roku swoją premierę miał film Mother! Darren Aronofsky’ego. Reżyser znany z takich produkcji jak Requiem dla Snu czy Czarny Łabędź znany jest z przekraczania sfery komfortu. Wprowadza chaos nie tylko na ekranie czy głowie widza, ale i w umysłach aktorów, którzy przygotowują się do roli. Jennifer Lawrence sądzi, że tak intensywnie i szybko oddychała z emocji na planie, że aż nadwyrężyła i zwichęła swoje żebro!

Anne Hathaway

Nędznikach z 2012 roku na próżno szukać wielkich scen tanecznych czy niebezpiecznych pościgów. Pomimo tego i ta produkcja doprowadziła Oscarową aktorkę do problemów zdrowotnych. Anne Hathaway chcąc, żeby jej postać zubożałej prostytutki na skraju życia wyglądała jak najbardziej realnie, schudła prawie 7 kg. ,,Musiałam po prostu przestać jeść” - wyznaje aktorka. Było to wyzwanie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne i emocjonalne. ,,Po powrocie do domu wszystko mnie przytłaczało. Zajęło mi to tygodnie, zanim znowu poczułam się sobą”. 

Sienna Miller

Piersi aktorki w ogniu? Brzmi jak fabuła dobrej komedii lub parodii, ale jednak to zdarzyło się naprawdę! Podczas realizacji G.I. Joe : Czas Kobry z 2009 konieczna była inscenizacja kaskaderska z wykorzystaniem eksplozji. Sienna Miller podczas ujęcia zamiast ucieknąć od źródła wybuchu, wbiegła prosto w ogień. Sama później mówiła ,,To był mój błąd. Pobiegłam po prostu w inną stronę, niż ustalaliśmy wcześniej z kaskaderami”. Najbardziej ucierpiały piersi aktorki, choć skończyło się wyłącznie małą blizną na dekolcie. 

Hillary Swank

Widzieliście kiedyś chwytający za serce film P.S. Kocham Cię ? Jeśli tak to zapewne zastanawiacie się teraz jakie niebezpieczeństwo było tam w ogóle prawdopodobne? Otóż okazuje się, że najczęściej zagrożenie czyha tam, gdzie najmniej się go spodziewamy. Hillary Swank o mało nie straciła wzroku, kiedy jej filmowy partner Gerard Butler przypadkowo strzelił w jej twarz …podwiązką! Na skutek uderzenia aktorka miała dużego siniaka zaraz nad okiem. Jak widać, nie potrzeba wielkich scen akcji, żeby życie aktora znalazło się w niebezpieczeństwie;)

Daniel Craig

Podczas kręcenia Casino Royal, czyli pierwszego filmu z serii o Jamesie Bondzie, w którym tytułową role gra Daniel Craig, nie obyło się bez wielu przykrych sytuacji dla aktora. Na początku musiał zmierzyć się z ostrą krytyką fanów i widzów, którzy surowo oceniali wygląd gwiazdy nie pasujący do agenta 007. Dodatkowo na samym planie, podczas sceny walki wręcz, doznał bolesnych obrażeń. Jego filmowy wróg tak wczuł się w swoją rolę, że zadany przez niego cios naruszył i stłukł żuchwę Craiga oraz doprowadził jedynki aktora do chwiania. Niektóre plotki mówią nawet, że zęby tak się chwiały, że wypadły…

James Caviezel

James Caviezel, aktor odgrywający historyczną postać Jezusa w filmie Pasja, opuścił plan wielokrotnie z licznymi obrażeniami. Nie skończyło się na licznych zadrapaniach i zwichnięciach po niesieniu krzyża, czy wybitym barku po odegraniu ukrzyżowania. Ta scena okazała się wyjątkowo feralna dla aktora. Pomimo prognozy pogody, która zapowiadała burzę z piorunami, nie przerwano zdjęć. Przez to aktor został dodatkowo … rażony piorunem!  Na szczęcie nie spowodowało to żadnych długotrwałych obrażeń. 

Malcom McDowell

Która scena z Mechanicznej Pomarańczy Kubrika zapadła w Waszej pamięci najbardziej? Dla nas kultowa jest ta, w której główny bohater jest poddany praniu mózgu przez zmuszanie go do oglądania filmów, w celu czego jego powieki przytrzymuje specjalna maszyna. Finalna scena jest nie do zapomnienia przez widza, z resztą taka była również dla Malcoma McDowella, który odtwarzał postać Alexa, bowiem omalże nie stracił przez nią wzroku. Uszkodzenie rogówki, którego doznał doprowadziło go do czasowej ślepoty!  Jak to mówią, bez poświęceń nie ma dobrego kina;)

Czytaj dalej