KULTURA

Wszystko, co powinniście wiedzieć o festiwalu w Cannes 2019

25.04.2019Antonina Rafałowska

Wszystko, co powinniście wiedzieć o  festiwalu w Cannes 2019

Historia fesiwalu filmowego w Cannes 

Tradycja filmowego festiwalu w Cannes sięga aż 1946 roku. Z inicjatywą wyszedł Philippe Erlanger już w 1939 roku, który zaproponował ówczesnemu Ministrowi Kultury i Sztuki stworzenie festiwalu na kształt weneckiego wydarzenia czyli Międzynarodowego Pokazu Sztuki Filmowej. Z początku oba festiwale jawnie ze sobą konkurowały, czego nie polepszały stosunki Francusko-Włowskie podczas II Wojny Światowej. Sytuacja zmieniła sie w 1951 roku po ociepleniu stosunków, a francuskie wydarzenie zmieniło swój zwyczajowy termin z jesieni na wiosnę. W ten sposób oba wydarzenia przestały kolidować ze sobą terminowo. Nie każdy wie, że rolę pierwszego przewodniczącego festiwalu w Cannes objął Louis Lumière, jeden ze słynnych braci uważanych za prekursorów kina. Ta konotacja dała Cannes już na początku symboliczny wymiar i zaczęła umiejscawiać francuski festiwal z Lazurowego Wybrzeża na samym przedzie ogólnoświaowych konkursów kina międzynarodowego. 

Cannes 2019 bez Quentina Tarantino

Tegoroczna, już 72 edycja festiwalu w Cannes zblża się wielkimi krokami. Najważniejsze wydarzenie w Europie dla światowego kina odbędzie się w dniach 14-25 maja 2019. Oficjalny plakat festiwalu w tym roku do hołd złożony Agnes Vardzie, przedstawicielce Nowej Fali kina francuskiego. Organizatorzy ogłosili program nadchodzącego Festiawalu i wiemy już, że zmierzą się ze sobą sławy reżyserii - Pedro Almodovar,  Xavier Dolan, Terrence Malick czy Ken Loach. Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich jest brak na liście konkurujących o Złotą Palmę Quentina Tarantino. Jego najnowszy film ,,Pewnego razu... w Hollywood ", szczególnie głośny w Polsce ze względu na gościnnny występ Rafała Zawieruchy, na ten moment nie zagości w Cannes. Nie jest to jeszcze informacja ostatecza, gdyż reżyser wkłada wszelkie starania, żeby skończyć montaż na maj i zostać włączonym do sekcji. Nie jest to proste ze względu 35 mm format filmu. Proces postprodukcji na takiej kliszy jest znacznie dłuższy. Jak zapewnia szef festiwalu Thierry Frémaux ,,To co do tej pory widziałem jest fantastyczne! Mamy nadzieję, że będziemy mieli dobrą wiadomość i że film zostanie zaprezentowany publiczności na Festialu".

Konkurs głowny Cannes 2019 - nominowani

Filmem otwracia podczas 72 edycji festiwalu w Cannes będzie najnowsze dzieło Jima Jarmuscha ,,The Dead Don't Die". W obsadzie między inymi Adam Driver i Bill Murray. Do konkursu głównego nominowani są :

"Ból i blask", reż. Pedro Almodovar 

"Parasite", reż. Bong Joon-ho

"The Wild Goose Lake", reż. Diao Yinan

"The Traitor", reż. Marco Bellocchio

"Young Ahmed", reż. Jean-Pierre and Luc Dardenne

"Matthias And Maxime", reż. Xavier Dolan

"Oh Mercy", reż. Arnaud Desplechin

"A Hidden Life", reż. Terrence Malick

"Sorry We Missed You", reż. Ken Loach

"Little Joe", reż. Jessica Hausner

"Portrait Of A Lady On Fire", reż. Céline Sciamma

"Atlantique", reż. Mati Diop

"Sibyl", reż. Justine Triet

"It Must Be Heaven", reż. Elia Suleiman

"Frankie", reż. Ira Sachs

"Bacurau", reż. Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles

"The Whistlers", reż. Corneliu Porumboiu

"Les Misérables", reż. Ladj Ly

 

72. Międzynarodowy Festiwal w Cannes: ujawniono oficjalny plakat Zobacz też 72. Międzynarodowy Festiwal w Cannes: ujawniono oficjalny plakat
Czytaj dalej