KULTURA

72. Międzynarodowy Festiwal w Cannes: ujawniono oficjalny plakat

16.04.2019Wojciech Szczot

72. Międzynarodowy Festiwal w Cannes: ujawniono oficjalny plakat
Fot. Materiały prasowe

Już 15 maja rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych - 72. Międzynarodowy Festiwal w Cannes! Festiwal co roku przyciąga rzesze gwiazd, mediów i fanów z całego świata. Atmosfera przedfestiwalowa zawsze jest gorąca, a kolejne newsy tylko ją podgrzewają! Pełna lista produkcji, które rywalizować będą o Zlotą Palmę - czyli upragnioną przez wszystkich związanych z branżą filmową nagrodę, ogłoszona zostanie za 3 dni. Tymczasem, organizatorzy Festiwalu w Cannes opublikowali oficjalny plakat. Wiemy już, że tegoroczna edycja poświęcona zostanie przedstawicielce Nowej Fali kina francuskiego - Agnes Vardzie. 

72. Międzynarodowy Festiwal w Cannes - oficjalny plakat

Kim była Agnes Varda? 

Agnes Varda była jedną z najważniejszych postaci czasów przemian we francuskim kinie. Zasłużyła się swoimi dziełami filmowymi w trakcie francuskiej Nowej Fali, równocześnie wyznaczając nowe kierunki w kinie. Fotomontaż zdjęcia, które użyto do plakatu 72. Międzynarodowego Festiwalu w Cannes nie jest przypadkowy. Fotografia została wykonana na planie zdjęciowym w 1954 roku. Agnes, stojąca na plecach technika wykonywała skomplikowane ujęcia do filmu La Pointe Courte, którym rok później zadebiutowała właśnie w Cannes. Do swojej śmierci, która miała miejsce zaledwie kilka tygodni temu, gościła na Festiwalu w Cannes aż trzynaście razy! 

„Awangardowe, ale popularne, intymne i uniwersalne zarazem, jej filmy zawsze wyznaczały nowe kierunki. I tak właśnie, wysoko, na tej piramidzie, przyglądając się plaży w Cannes, młoda i wieczna Agnes Varda będzie inspirującym światłem 72. edycji festiwalu” - czytamy w oświadczeniu prasowym. 

Czytaj dalej
Polecamy