TRENDY

W tym sezonie zakochasz się w vintage! Przegląd najmodniejszych okularów w stylu retro

07.11.2019Kasia Mizera

W tym sezonie zakochasz się w vintage! Przegląd najmodniejszych okularów w stylu retro
Fot. Imaxtree

Okuliści ostrzegają! Osoby o jasnych tęczówkach powinny nosić okulary, tym bardziej nawet jesienią i zimą. Co na to styliści? Zdecydowanie uważają to za idealny zdroworozsądkowy powód, by dołączyć ten element do jesiennego looku.

Trendy z wybiegów

Wybiegi wielu pokazów mody podczas tegorocznych fashion weeków pełne były modelek i modeli zasłaniających oczy okularami przeciwsłonecznymi, choć Chanel preferowało raczej okulary korekcyjne. Jedno jest pewne - okulary powinny gościć w Twojej garderobie przez cały rok. Co sezon zmieniają się jednak trendy dotyczące ich kształtu i wielkości. Wiosną i latem rządził model "rowerzysty", a dla mniej odważnych kobiece "kocie" okulary, ale mocno wydłużone do góry.

Przegląd najmodniejszych okularów na sezon wiosna/lato 2019

Tym razem na podium wskakują okulary wyciągnięte z innej epoki - lata 20. 60. czy 80. - wybór należy do Ciebie. Słowem kluczem jest vintage. Jak wiadomo w retroklimacie najlepiej czuje się marka Gucci i Celine, ale do grona modowych sentymentalistów w tym sezonie dołączyli się też Dolce & Gabbana, Balenciaga i Loewe, co oznacza zwycięstwo vintage w modowych demokratycznych wyborach. 

Mocnym trendem są duże oprawki rodem z lat 70. - awiatorki, koniecznie ze szkłami w kolorze zachodzącego słońca. Takie lansował w tym sezonie Kors. Gucci postawił na modele rodem z ery Wodnika - oversizowe, prostokątne lub zaokrąglone widoczne oprawki. Ale nie mają one nic wspólnego z hippie lookiem, a raczej z panią ze studenckiego sekretariatu. Zainspiruj się postacią Zdzisława Beksińskiego z filmu "Ostatnia rodzina", by dobrze oddać styl proponowany przez Alessandro Michele.

Okulary "muchy" też wracają do łask. Tu niezmiennie inspiracją pozostaje niezapomniany look Małgorzaty Braunek z "Polowania na muchy". Zdecydowanie mają zasłaniać pół twarzy, mogą być lekkie, prostokątne i bez oprawy lub z mocno zaznaczoną i zaokrągloną (lekko spłaszczoną) oprawką jak u Loewe. Nie popełnisz faux- pas jeśli postawisz na kolor szkieł. 

Dla poszukujących uwodzicielskich spojrzeń spod "kocich" okularów jest również dobra wiadomość - Mark Fast, Valentino i Dolce & Gabbana "zamrażają" ich pewną pozycję w trendach na ten sezon. Szukasz inspiracji? Zobacz jak nosiła je postać grana przez Catherine Deneuve w "Zagadce nieśmiertelności". Poszukuj takich ze zdobieniami, diamentami i błyskotkami - ma być megakobieco. Dla odważniejszych wielbicielek wąskich, małych okularów Louis Vuitton proponuje okulary w stylu lat 90. a la Matrix lub takie jakie dekadę wcześniej nosił Klaus Nomi.

Podobne modele, do tych, które prezentowały modelki na światowych wybiegach mody, znaleźliśmy w polskich sklepach i sieciówkach. Zobacz nasz przegląd: 

Czytaj dalej
Polecamy