W pierwszym rzędzie zasiedli promotorzy studentów, tacy jak Marusz Przybylski, Weronika Pietras oraz Andrzej Foder. Obok nich obecni byli Magdalena Płonka, współzałożycielka MSKPU, oraz goście specjalni: Monika Ciesiełkiewicz-Polka pracująca dla brytyjskiego modysty Philipa Treacy oraz Alberto Campagnilo – wykładowca portugalskiej uczelni IADE Creative University, który przez wiele lat sprawował funkcję managera marketingu Giorgio Armani w Mediolanie, a obecnie dzieli się swoją wiedzą ze studentami wielu modowych uczelni w Europie. Nie zabrakło przedstawicieli najważniejszych mediów oraz marek odzieżowych, takich jak Simple, Wearso, 5.10.15., Levi’s oraz LPP.
Wśród absolwentów kierunku „Projektowanie Ubioru” na wybiegu pokazali się następujący młodzi projektanci: Jagoda Bartczak, Dominika Gembiak, Natalia Golec, Ania Górka, Małgorzata Iracka, Małgorzata Mazurek, Tamara Miś, Arkadiusz Podgórzak, Adam Samsel, Claudia Thoonen, Jan Wójtowicz, Adrian Zwierzchowski, Joanna Antoniewicz, Ania Chorążak, Julia Kosek, Ewa Nieścioruk, Janet Rybka, Adrianna Sobczak, Elena Vlasova oraz Wojciech Wyza.
Kolekcja Jagody Bartczak
Pokaz reżyserował Maciej Majzner, który do każdego mini-pokazu dobrał odpowiedni podkład muzyczny oraz każdorazowo dawał sygnał do wyjścia na wybieg. Za organizację oraz oprawę artystyczną wydarzenia odpowiadała Joanna Sokołowska-Pronobis. Każdy ze studentów miał okazję pokazać po 5 sylwetek. Modele i modelki prezentowały bardzo różne stroje, od romantycznych i dziewczęcych, aż po awangardowe i artystyczne, pokryte autorskimi aplikacjami. Materiały były zróżnicowane – gniecione welury, zwiewne tiule i żakardy, popularna popelina, wełny oraz skóry. Studenci nie bali się ryzykownych połączeń tekstyliów, ręcznych naszyć oraz misternych aplikacji. Jednocześnie widać było, że obserwują światowe trendy i potrafią je sprytnie łączyć z autorskimi pomysłami.
Kolekcja Jana Wójtowicza
Najwięcej wyróżnień zgarnęła Natalia Golec, która będzie musiała znaleźć czas na staże u Macieja Zienia, Mariusza Przybylskiego, marki Simple, Wearso oraz LPP. Maciej Zień wyróżnił Jagodę Bartczak oraz Jana Wójtowicza. Tak samo uczyniło LPP, które jeszcze dodatkowo wręczyło dyplom Tamarze Miś-Szczechurze. Do pracowni Mariusza Przybylskiego na staż może się szykować Jagoda Bartczak, a zaproszenie do stałej współpracy powędrowało na ręce Adama Samsela i Małgorzaty Mazurek. Marka 5.10.15 wybrała także Adama Samsela oraz Tamarę Miś-Szczechurę. Weronika Pietras, dyrektor kreatywna Simple wyróżniła Małgorzatę Iracką-Czerniak. Levi Strauss Poland wybrał awangardowy denim w wydaniu Jana Wójtowicza.
Jagoda Bartczak: wybieram projektowanie mody zamiast tabeli Excela
Według Fashion Post na wyróżnienie zdecydowanie zasłużył Adam Samsel. Obserwowaliśmy go już podczas obrony i bardzo zaskoczył nas dojrzałym podejściem do zawodu oraz bardzo dopracowaną kolekcją. Połączył klasyczne elementy garderoby z zdekonstruowanymi panelami, wykazał się także wyjątkową wiedzą o materiałach. Kolekcja była bardzo precyzyjne uszyta, co było widać z bliska oraz na wybiegu. To ubrania, które nadają się wprost do noszenia, ale nie są pozbawione szaleństwa, które zawsze jest bardzo cenione w pracach dyplomowych.
Kolekcja Adama Samsela
Alberto Campagnolo, także nagrodził Adama Samsela, podobały mu się również kolekcje Adrianny Sobczak oraz Claudii Thoonen. Monika Ciesiełkiewicz, która reprezentowała pracownię Philipa Treacy, nagrodziła praktykami w Londynie Tamarę Miś-Szczechurę. Zazdrościmy!
Warszawska awangarda w wydaniu Mart Milo
MSKPU, pokazem kolekcji dyplomowych udowadnia, że absolwenci opuszczający tę znaną warszawską uczelnię są gotowi do pracy dla polskich i zagranicznych marek. Ich kolekcje pokazują, że warto kształcić oraz promować młodych projektantów, z których każdy potrzebuje wsparcia ze strony doświadczonych marek oraz mediów. O wygranej kolekcji Adama Samsela, przeczytacie już niedługo na stronie Fashion Post w cyklu „Obserwowani”.