Marka puma dążąc do zaspokojenia zapotrzebowania na zrównoważone produkty przygotowała eksperymentalną wersje swoich najbardziej kultowych butów, które teraz są biodegradowalne. RE:SUEDE to wykorzystanie najnowszej technologii czyli garbowanego zamszu Zeology, włókien konopnych oraz biodegradowalnego TPE.
PUMA – RE:SUEDE
RE:SUEDE to cały projekt, który wystartuje w styczniu 2022 r.. Na początku 500wybranych uczestników z Niemiec dostanie szanse przetestowania tego modelu. Ma to być sposób na zwiększenie odpowiedzialności za to, co dzieje się z ich produktami po tym, gdy nie nadają się już do użytku. Produkty będą testowane 6 miesięcy, co pozwoli ocenić ich trwałość. Następnie buty zostaną poddane procesowi biodegradacji przemysłowej w kontrolowanym środowisku w Valor Compostering B.V., rodzinnej firmy specjalistów ds. odpadów w Holandii. Tam eksperci ocenią, czy kompost klasy A może być produkowany do użytku rolniczego.
Puma – CIRCULAR LAB
„Mamy nadzieję, że postępy poczynione podczas eksperymentu RE:SUEDE: „No Time for Waste” pomogą nam w dalszym podnoszeniu poprzeczki w testowaniu obiegu zamkniętego – umożliwiając naszym konsumentom dokonywanie lepszych wyborów modowych
w przyszłości.” – mówi dyr. kreatywny PUMA, Heiko Desens. „Cieszymy się, że możemy współpracować z ekspertami Ortessa, którzy podzielają naszą pasję w opracowywaniu proaktywnych rozwiązań problemu odpadów w branży. Ich wiedza ma fundamentalne znaczenie, aby pomóc nam kontynuować eksplorację obiegu zamkniętego.”
RE:SUEDE jest pierwszym projektem w ramach „Circular Lab” czyli nowego centrum innowacji, kierowanego przez specjalistów PUMA w zakresie zrównoważonego rozwoju i projektowania. Circularity, czyli obieg zamknięty, jest jednym z filarów strategii zrównoważonego rozwoju PUMA FOREVER BETTER. Do 2025 roku PUMA dąży do zmniejszenia ilości odpadów poprzez zwiększenie ilości poliestru pochodzącego z recyklingu w swoich produktach do 75% oraz opracowania alternatyw dla skóry, gumy, bawełny i poliuretanu.