FASHION AT HOME

Przebudzenie designu – targi Supersalone 2021 w Mediolanie

08.10.2021 Fashion Post

Przebudzenie designu – targi Supersalone 2021 w Mediolanie

Supersalone, targi designu organizowane w Mediolanie, powracają do stolicy mody po 2-letniej przerwie spowodowanej designem. W tym roku powracają jednak w nieco nowej formule, bo pod egidą Salone del Mobile w kompaktowej i dość rewolucyjnej formie. Wydarzenie przyciągnęło profesjonalistów i fanów designu z całego świata. Również Domoteka braka udział w targach, a wśród wystawców tradycyjnie znalazły się firmy z jej oferty. 

Targi Supersalone w Mediolanie

Tegoroczne Supersalone można uznać za swoisty wstęp do właściwych targów Salone del Mobile, które zgodnie z planem odbędą się już w kwietniu 2022 roku. Od 5 do 10 września w Mediolanie design budzi się po pandemicznym śnie, choć prawie 2-letnia przerwa nieco zmieniła formułą targów. Przede wszystkim były one mniejsze niż zazwyczaj – wzięło w nich udział 425 wystawców, a jak podają organizatorzy, Supersalone przyciągnęło 60 tysięcy odwiedzających. Wśród firm prezentujących swoją ofertę znalazło się ponad 30 dostępnych w Domotece, w tym dwóch najemców – Natuzzi oraz Veneta Cucine.

Supersalone 2021 – organizacja przestrzeni

Rewolucyjna okazała się organizacja stoisk. Przyjęły one nową formę, bo przez unifikacjebyły przestrzennie takie same dla wszystkich wystawców, przez co najbardziej znane marki prezentowały się w podobny sposób jak te mniejsze. Można zatem mówić o pewnej demokratyzacji designu, która dla firm stanowiła motywację do bardziej starannego wyboru pokazywanych projektów. Układ stoisk również był nieco inny niż tradycyjnie na Salone del Mobile – 4 hale targowe zostały podzielone na otwarte alejki, wzdłuż których rozmieszczono stoiska. 

Jak podsumować ogólną filozofię Supersalone 2021 i wydarzeń towarzyszących? Przede wszystkim tym razem Mediolan skupił się przede wszystkim na  przemyślanych innowacjach i projektach przyszłości. W tle przewijało się kluczowe pytanie: czego design nauczył się podczas długiej kwarantanny i jaki kierunek przyjmie w przyszłości? Rewolucja w kategorii wystawienniczej pozostawała oczywiście w związku z samym designem pokazywanych produktów. Projektanci zastanawiali się nad jego związkiem ze światem przyrody, a przede wszystkim – nad zrównoważonym rozwojem. Nie ma wątpliwości, że to jeden z naczelnych trendów, jakie dało się zaobserwować na Supersalone 2021. 

Supersalone 2021 – ekologiczne materiały 

Wystawiające firmy postawiły głównie na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu, umiejętne zagospodarowanie odpadów, zainteresowanie walorami naturalnych surowców oraz tradycyjnego rzemiosła, które w mniejszym stopniu niż masowa produkcja obciąża środowisko. W ten sposób niejako zredefiniowano rozumienie współczesnego luksusu, który dziś bazuje w dużej mierze na wartościach prośrodowiskowych oraz komforcie obcowania z naturą.

Domoteka na Supersalone 2021

Jakie jeszcze trendy wzornicze zdominowały tegoroczne targi w Mediolanie? Na to pytanie wkrótce odpowie raport wzorniczy Domoteki (pierwszy w Polsce obiekt handlowy w całości dedykowany wyposażeniu wnętrz), który tradycyjnie podsumuje wizytę we włoskiej stolicy designu, dostarczając bieżących inspiracji i cennej wiedzy. Już niedługo zostanie udostępniony, a w nim wiele ciekawych informacji!