Uczestnicy z niecierpliwością czekali, aż jury (m.in. Joanna Sokołowska-Pronobis, Tomasz Ossoliński, Joanna Klimas) zadecyduje o losie prac. Konkurs Fashion Designer Awards przeszedł z fazy rysunków do fazy uszytych modeli. Zapytaliśmy niespokojnych projektantów o wrażenia i historię udziału w konkursie.
Marcin Gorczycki, student pierwszego roku MSKPU, od dziecka chciał projektować i, mimo niedowierzania rodziny, zrealizował plan. „Na FDA zgłosiłem się z nadzieją, że może akurat uda mi się zakwalifikować. To pierwszy tak duży konkurs, w którym biorę udział. Emocje są wielkie. Na razie cieszę się, że doszedłem do etapu odszycia projektów, które ożyły na modelce. Zdobywam doświadczenia z pokazem czy stylizacją, a to dla mnie równie ważne, co nagrody”. Marcin zaprezentował dwie odszyte sylwetki (temat: „Nastroje nocy”), na które składają się kurtka i bardzo obcisłe spodnie oraz bluza, pas i spodnie. „Projekty tworzę z myślą o kobiecie pewnej siebie, otwartej, światowej, nastawionej na życie nocne, zamieszkującej takie miasta jak Tokio, Los Angeles czy Nowy Jork. Świadomej swojej atrakcyjności, lubiącej błyszczeć, ale w sposób dyskretny, nie kiczowaty czy infantylny. Inspirowałem się wysokimi, czarnymi wieżowcami ze światłami błyszczącymi w oknach. Wykorzystałem piankę neoprenową i siatkę neoprenową, złotą naszytą siatkę oraz sztuczną skórę ekologiczną, lekko gumowaną”.
Klaudia Bartmańska, inżynier architektury i studentka pierwszego roku MSKPU, podchodzi do konkursu po raz drugi. W zeszłym roku zakwalifikowała się do finału dzięki głosowaniu internautów. „Z roku na rok jest coraz trudniej, poziom rośnie”, tłumaczy. „W tym roku zaprezentowałam kolekcję z własnymi nadrukami, z których jestem najbardziej zadowolona. Wykorzystałam akwarele, tusze oraz cienkopisy. Wzory edytowałam w programach graficznych, żeby potem przenieść je na tkaniny. Nastrój nocy to dla mnie ciemnogranatowe niebo, światło oraz natura. Kolorystycznie przeszłam przez fazy światła, które przechodzi z jasności w noc. Sylwetka jest lejąca, plastyczna, ale też nowoczesna. Niektóre rzeczy można zakładać na co dzień, ale większość jest elegancka, nie casualowa. Użyłam tkanin syntetycznych, na które można przenieść druk cyfrowy. Mam nadzieję, że dzięki FDA zostanę zauważona”.
Nasi rozmówcy zakwalifikowali się do grona półfinalistów!
A oto pełna lista najlepszych dwudziestu projektantów:
1) Augustyniak Julita – Łódź
2) Bartmańska Klaudia – Zamość
3) Chmielewska Angelika – Warszawa
4) Filip Karolina – Warszawa
5) Gniłka Agnieszka – Kobiernice
6) Golec Natalia – Gdynia
7) Gorczyca Marta – Skołyszyn
8) Gorczycki Marcin – Warszawa
9) Gromadzińska Monika – Łódź
10) Halarewicz Anna/ Hofman Magdalena – Warszawa/Dziwnów
11) Jendryka Aleksandra – Łódź
12) Kimak Luzia – Leszno
13) Koczara Marta/ Matera Małgorzata – Warszawa
14) Kwapisz Zuzanna – Warszawa
15) Murzyn Anna – Zakopane
16) Pietrzyk Edyta – Warszawa
17) Poraziński Dastin – Warszawa
18) Rafał Klaudia – Biała Podlaska
19) Wójciak Michał – Kraków
20) Wróbel Agnieszka – Sanok
Gratulujemy!