FASHION LIVING

Plisy okienne - kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

01.04.2020Fashion Post

Plisy okienne - kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie?
Fot. Materiały promocyjne

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Plisa okienna zwana też roletą plisowaną to modny dodatek do wnętrz. Uwagę przyciąga możliwość zasłaniania dowolnie wybranego fragmentu okna oraz modny design. Podpowiadamy, kiedy warto się zdecydować na plisy okienne.

Plisa okienna – co to jest 

Brzmi tajemniczo, ale plisa okienna to rodzaj rolety. W tym konkretnym przypadku rolety plisowanej, czyli składającej się w harmonijkę, posiadającej w odpowiednich miejscach sprasowane kanty. Dzięki temu roleta przy podciąganiu i rozwijaniu nie gniecie się, ale utrzymuje regularne odstępy między plisami. To dekoracyjne rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Plisy okienne można ustawić w dowolnej pozycji na oknie. Mogą zasłaniać całe okno, jego górną, dolną, bądź środkową część. Wszystko zależy od kąta padania promieni słonecznych oraz indywidualnych potrzeb. W oknach parterowych plisy okienne często opuszcza się do dołu, zamiast podciągać do góry jak tradycyjne rolety. Dzięki temu można sobie zapewnić odrobinę prywatności, dbając jednocześnie o dobre doświetlenie pomieszczenia.

Rolety plisowane a kształt okna 

I tu niespodzianka. Mogłoby się wydawać, że plisy okienne ze względu na swoją specyfikę sprawdzą się tylko w oknach kwadratowych i prostokątnych. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować roletę plisowaną w oknie okrągłym.

Plisy okienne na strychach i poddaszach 

Okna dachowe to prawdziwe wyzwanie dla dekoratorów wnętrz. Niełatwo tu powiesić klasyczne firanki i zasłony, bo będą one odstawały od okna. Także rolety rzymskie nie zawsze się sprawdzą. Za to plisy okienne będą idealnym rozwiązaniem. Ich konstrukcja oparta na prowadnicach gwarantuje, że plisa zawsze przylega do okna, niezależnie od tego, w jakiej pozycji będzie ustawiona.
To właśnie na strychach i poddaszach najlepiej widać zaletę możliwości ustawienia rolety plisowanej w dowolnej pozycji. Ustawienie plisy na środku pozwala na odcięcie dopływu promieni słonecznych, podczas gdy górą i dołem wpada światło. Ponieważ poddasza często są słabo doświetlone, posiadają zbyt mało okien, możliwość przesłonięcia tylko niewielkiego, wąskiego paska jest na wagę złota.

Plisy okienne – w jakich wnętrzach się sprawdzą 

Plisy okienne są raczej minimalistyczną dekoracją i jako takie nie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych z przepychem i rozmachem. Trudno je sobie wyobrazić w salonie w stylu glamour, który lubuje się w obfitych i błyszczących dodatkach. Podobnie wnętrza w stylu angielskim, francuskim i New York nie będą dobrym tłem dla plis okiennych, które niezależnie od kolorystyki przyjmują prostą formę.

Najlepsze dla rolet plisowanych będą wnętrza urządzone z prostotą – skandynawskie, minimalistyczne, industrialne. Plisy okienne ładnie zaprezentują się w sąsiedztwie ścian gładkich lub pasiastych. Inne formy geometryczne raczej nie powinny być brane pod uwagę. Pasy mogą się powtórzyć także na obrusach, narzutach lub poduszkach.

Rolety plisowane – jak dobrać kolor 

Kolor rolet plisowanych dobiera się podobnie jak kolor zasłon lub rolet innego typu. Mniej ważny jest kolor ram okiennych, większą uwagę trzeba zwrócić na ogólną aranżację wnętrza. Plisy okienne powinny współgrać innymi dodatkami – narzutami, obiciami mebli, dekoracyjnymi figurkami, ramkami na zdjęcia itp. Rzadziej dobiera się plisy do koloru ścian lub podłogi.

Przeczytaj także: Plisy - nowoczesna alternatywa dla rolet

 

Czytaj dalej