KULTURA

Nowa wystawa w MET: „Camp: Notes of Fashion”

20.05.2019 Wojciech Szczot

Nowa wystawa w MET: „Camp: Notes of Fashion”
Fot. Zach Hilty / Metropolitan Museum of Art

Tegoroczna gala MET wzbudziła sporo emocji; Na wydarzeniu, które przyciąga zainteresowanie pasjonatów mody i sztuki z całego świata, pojawiły się czołowe postacie z show-bzinesu. Galę otworzyła zresztą sama Lady Gaga, która uznawana jest za królową kampu – czyli głównego tematu tegorocznej wystawy. Na czerwonym dywanie awangardowymi kreacjami zachwycali również: Priyanka Chopra, Nick Jonas, Cardi B, Kylie i Kendall Jenner, Celine Dion, Kim Kardashian, Jennier Lopez, Bella Hadid, Jeremy Scott, Cara Delevigne, Harry Styles, Donatella Versace czy Gigi Hadid. Zobacz wszystkie kreacje gwiazd! 

Camp: Notes of Fashion – wystawa w Metropolitan Museum of Art  

Gala i największe gwiazdy to jedynie połowa sukcesu wydarzenia, najważniejsza była wystawa "Camp: Notes of Fashion", której otwarcie nastąpiło zaraz po gali, 6 maja. Stworzona przez Met's Costumes Institute wystawa skupiała się na idei kampu jako zjawisku działającego na przestrzeni wieków; Kamp w założeniu miał bawić, a niejednokrotnie nawet oburzać. Zgodnie z tym, przestrzenie wystawy zostały pomalowane różową farbą. 

Andrew Bolton, kurator wystawy powiedział podczas gali otwarcia że "doświadczamy odrodzenia kampu". Wystarczy przecież spojrzeć na to, co dzieje się aktualnie w modzie, ta traci swą neautralność, a staje się bardziej teatralna, polityczna i symboliczna. O przesadę w modę walczą nie tylko gwiazdy pokroju właśnie Lady Gagi czy siostr Kardashian/Jenner, ale także projektanci (Giambattista Valli, Valentino, Vetements, Yeezy). 

Zach Hilty / Metropolitan Museum of Art
Fot. Zach Hilty / Metropolitan Museum of Art

Jak tłumaczy Bolton, popularyzacja kampu w okresie niestabilności politycznej lub ekonomicznej nie jest przypadkowa. W czasach polaryzacji społeczeństwa ukłon w stronę tej estetyki jest dość przewidywalny. Miał on miejsce wcześniej, w latach 60. i 80. czyli w okresie największych przemian: społecznych, politycznych czy obyczajowych. 

Wystawa "Camp: Notes of Fashion": co warto zobaczyć?

W różowych przestrzeniach wystawowych, tuż za szklaną szybą znajdziemy rzeźby, rysunki i obrazy pochodzące z okresu od XVIII wieku do współczesności. Oprócz nich, wystawa składa się również z pokaźnej kolekcji aż 140 modowych kreacji. To wszystko wyselekcjonowane zostało pod batutą Susan Sontag, której esej "Camp: Notes of Fashion" posłużył za główny motyw wystawy. Esej cieszył się zresztą olbrzymią popularnością, dzięki czemu został okrzyknięty przewodnikiem po stylu kamp. Poszczególne fragmenty znajdują się przy wejściu na nowojorską wystawę, jednym z nich jest 58 zasad kampu, które obejmują: ironię, pastisz, humor, sztuczność, teatralność i przesadę. 

W muzeum MET zbudowano specjalny, wysoki na kilka metrów pokój, w którym znajdują się elementy charakterystyczne dla kampu: ekspozycje mody kampowej, sztuka z zakresu dadaizmu czy przykłady kultury masowej. Atmosferę tworzą też elementy audio – cytaty eseju Sontag wypowiedziane przez znanych projektantów czy gwiazdy z show-biznesu, jak i echo piosenki "Over The Rainbow" Judy Garland. 

Zach Hilty / Metropolitan Museum of Art
Fot. Zach Hilty / Metropolitan Museum of Art

Przełomowa natura kampu i obalanie współczesnych wartości estetycznych często były banalizowane, ale ta wystawa pokazuje, że wywarła ona głęboki wpływ zarówno na sztukę wysoką, jak i na popkulturę” – powiedział Max Hollein, dyrektor The Met. "Śledząc ewolucję kampu i podkreślając jego elementy definiujące, spektakl uosabia ironiczną wrażliwość tego zuchwałego stylu, rzuca wyzwanie konwencjonalnemu rozumieniu piękna i smaku oraz ustanawia kluczową rolę, jaką ten ważny gatunek odegrał w historii sztuki i mody."

Poszczególne pokoje wystawowe zgłębiają takie pojęcia jak: kanon męskiej urody od XIX wieku (tam zobaczycie rzeźby z kolekcji Ludwika XIV), dandyzm (przedmioty z Wersalu oraz dworów królewskich Ludwika XIV i Ludwika XV), początki kampu w subkulturach queer w Europie oraz Ameryce na przełomie XIX i XX wieku. 

Wystawa Camp: Notes of Fashion: projektanci

Wśród projektantów, którzy udostępnili swoje prace muzeum MET znaleźli się: Vivienne Westwood, Karl Lagerfeld, Chanel, Erdem, Jeremy Scott i Maison Margiela. Dołączono także stroje noszone przez anglo-irlandzkiego poetę i dramatopisarza Oscara Wilde'a, który jest nierozerwalnie związany z wizerunkiem kobiecego arystokraty.