KULTURA

Krakowski festiwal OFF Camera rusza już jutro

25.04.2019Antonina Rafałowska

Krakowski festiwal OFF Camera rusza już jutro
Fot. Materiały Prasowe

Od jutra krakowskie ulice zatłoczą się jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Miasto przepełnią miłośnicy kina spragnieni dobrej rozrywki, a przede wszystkim dobrych filmów. Już po raz 12 Festiwal Kina Niezależnego OFF Camera zagości w stolicy małopolski. Od 26 kwietnia do 5 maja widzowie będą mogli obejrzeć wiele ciekawych produkcji.

Festiwal Off Camera w Krakowie 

Jak zapowiadają organizatorzy podczas festiwalu publiczność z całego świata będzie miała szanse doświadczyć filmów ,,niezależnych, odważnych zarówno treściowo i formalnie oraz takich, które stawiają na wartko opowiedziane, fascynujące historie.". Festiwal już po raz dwunasty preznetuje widzom filmy o skromnym budżecie, przez co są one mniej zależne od wielkich korporacji i komercyjnych pobudek. Nie odbiera im to w żadnych stopniu jakości, wręcz dodaje klimatu, jednak przez to festiwalowe projekcje mogą być jedyną szansą na zapoznanie się z dziełami mniej znanych, ambitnych twórców. 

Konkurs Główny festiwalu OFF Camera

W ramach sekcji ,,Wytyczanie drogi" o nagrodę główną rywalizuje ze sobą 10 pierwszych bądź drugich filmów z całego świata. Krakowską Nagrodę Filmową stanowi sto tysięcy dolarów, przyznawane przez międzynarodowe Jury. Wśród niego chociażby zasłużony polski scenograf Allan Starski (,,Lista Schindlera", 14 filmów Andrzeja Wajdy) czy Roger Michell znany wszystkim jako reżyser kultowego ,,Notting Hill" z 1999 roku. W tegorocznym Konkursie Głównym znajduje się 10 filmów, z czego tylko jeden film jest szerzej znany. O rzeczonym ,,Wilkołaku" w reżysrii Adriana Panka pisaliśmy już w ramach omawiania festiwalu w Gdyni. Obok niego o nagrodę główną zawalczą :

  • Consequences, reż. Darko Štante
  • Extra Ordinary, reż. Mike Aher, Enda Loughman
  • Midnight Runner, reż. Hannes Baumgartner
  • Monster and Men, reż. Reinaldo Marcus Green
  • Pause, reż. Tonia Mishiali
  • Phoenix, reż. Camilla Strøm Henriksen
  • Queen of Hearts, reż. May el-Toukhy
  • Sons of Denmark, reż. Ulaa Salim
  • The Sharks, reż. Lucia Garibaldi

 

Goście i projekcje festiwalu OFF Camera

Festiwal w Krakowie to nie tylko projekcje dzieł konkursowych. Widzowie będą mogli powrócić do filmów, które już wcześniej skradły ich serca. ,,La La Land", ,,Boska Florence", ,,Dziewczyna z pociągu" czy ,,Ostatnia rodzina" to zaledwie niektóre z tytułów. Sale projekcyjne nie będą znajdowały się wyłącznie w tradycyjnych kinowych pomieszczeniach - będą równie ciekawe co prezentowane tytuły. Na liście obiektów znajdują się kina plenerowe na barkach i dachach! W Kinie nad Wisłą oraz Kinie na Placu Szczepańskim odbędą się darmowe projekcje.

Filmowe festiwale to również spotkania z ciekawymi gośćmi. Na tegorocznej edycji zagoszczą m.in. Borys Szyc, Katarzyna Figura, Kinga Dębska, Aleksandra Domańska, Małgorzata Kożuchowska czy Magdalena Boczarska. 

Więcej o festiwal OFF Camera i jego programie przeczytacie ma oficjalnej stronie wydarzenia

Wszystko, co powinniście wiedzieć o  festiwalu w Cannes 2019 Zobacz też Wszystko, co powinniście wiedzieć o festiwalu w Cannes 2019
Czytaj dalej
Polecamy