„Coco Chanel. Legenda i życie”, Justine Picardie, Rebis Dom Wydawniczy 2008
„Wymyśliłam swoje życie od początku do końca, bo to, które dostałam mi się nie podobało”, mawiała często Coco Chanel. Projektantka, która zrewolucjonizowała kobiece myślenie o modzie, skrupulatnie skrywała prawdę o swoim dzieciństwie i pochodzeniu. Specjalizująca się w temacie dziennikarka, Justine Picardie, interpretuje szczegółowe fakty i stara się dociec prawdy o Chanel. Dużo pisze o dzieciństwie, które mała Gabrielle spędziła w sierocińcu (Coco twierdziła, że wychowywały ją ciotki) i o ojcu, który porzucił ją po śmierci matki. Wielką zaletą książki są niepublikowane wcześniej zdjęcia i inne ciekawe materiały źródłowe. Co ważne, autorka nie ignoruje pracy projektantki i opisuje okoliczności powstania małej czarnej czy perfum Chanel No 5.
„Dior i ja”, Christian Dior, Wydawnictwo Dolnośląskie 2014
Autobiografia Diora to wyjątkowo urocza lektura, w której projektant skromnie i szczerze opowiada o młodości i współpracownikach. Pisze o dzieciństwie w Granville, trudnych latach i sukcesie debiutanckiej kolekcji w 1947 roku. Jednocześnie wprowadza czytelnika w tajniki domu mody, zachowując prywatny punkt widzenia. Książka zaprasza też za kulisy paryskiej ery haute couture w latach 50. „Dior i ja” ukazała się po raz pierwszy w 1956 roku, na kilka miesięcy przed niespodziewaną śmiercią projektanta.
„Versace. Geniusz, sława i morderstwo”, Deborah Ball, Wydawnictwo Dolnośląskie 2013
Podstawą dramatycznego życiorysu zamordowanego Gianniego Versace są wywiady z ludźmi, którzy znali go osobiście. Obok szczegółowego portretu projektanta i jego filozofii stylu poznajemy historię domu mody Versace, łącznie z jego strategią marketingową. Dowiadujemy się, jak giganci mody stworzyli świat celebrytów. Książka wyróżnia się żywym, beletrystycznym językiem i jest łatwa w odbiorze.
„Prada. Obyczajowy fenomen”, Gian Luigi Paracchini, Wydawnictwo Dolnośląskie 2013
Książka koncentruje się na owocnym związku Miucci Prady, feministki i spadkobierczyni rodzinnej firmy, z przedsiębiorcą Patriziem Bertellim. Małżeństwo stworzyło markę, która zrewolucjonizowała modę. Biografia autorstwa Paracchini nie tylko kreśli sylwetki bohaterów, ale również analizuje etapy, które doprowadziły do sukcesu Prady. Historia Miucci Prady i Patrizia Bertellego jest tak pełna zwrotów akcji, że przypomina powieść.
„The Beautiful Fall”, Alicia Drake
W Polsce mamy kilka przetłumaczonych biografii Yvesa Saint Laurenta, który ostatnio został też bohaterem trzech filmów. Książka Drake jest jednak wyjątkowa. Karl Lagerfeld zażądał po jej publikacji przeprosin za przekroczenie granic prywatności, we Francji wycofywano ją ze sklepów ze względu na lojalność wobec projektanta. „The Beautiful Fall” opowiada bowiem o dramatycznej relacji Saint Laurenta i Lagerfelda w latach 70. Losy projektantów toczyły się symultanicznie, obaj byli młodzieńcami z prowincji marzącymi o Paryżu. Obaj trafili do stolicy Francji niemal jednocześnie, by w roku 1954 równocześnie wygrać nagrody w prestiżowym konkursie dla projektantów. To był początek zaciętej rywalizacji, którą Drake opisała dokładnie i z rozmachem. Przedstawiła również barwną, hedonistyczną rzeczywistość Paryża lat 70.
A tutaj można przeczytać o nowej książce na temat twórczości Johna Galliano i Alexandra McQueena.