KULTURA

Wystawa "Christian Dior: Designer of Dreams" znalazła się w internecie! Teraz można ją obejrzeć online w domu

17.04.2020Wojciech Szczot

Wystawa
Fot. Materiały prasowe. Victoria&Albert Museum

Muzea i galerie z całego świata otwierają swoje ekspozycje do bezpłatnego wglądu z poziomu... naszych komputerów! Coraz więcej wystaw otwiera się właśnie w internecie, dzięki czemu każdy, nawet najmniej zagorzały entuzjasta sztuki, może być na bieżąco z najnowszymi wystawami. Jedną z wystaw, które już dziś będziemy mogli obejrzeć w internecie jest "Christian Dior: Designer of Dreams". Wystawa, która w ostatnich dwóch latach prezentowana była w paryskim Musée des Arts Décoratifs oraz londyńskim Victoria & Albert Museum.

Wystawa Diora w internecie

Uczestniczenie w wystawie (więcej o samej wystawie przeczytacie tutaj>) nie ogranicza się do zwyczajnego wirtualnego spaceru. Odczuwanie projektów legendarnego wizjonera będzie rozszerzone do filmu dokumentalnego, który każdy będzie mógł zobaczyć na oficjalnym kanale marki Dior na YouTube. Podczas filmu będziemy mogli zajrzeć do wszystkich sal ekspozycji, a także zobaczyć i posłuchać kuratorów wystawy, Florence Müller i Oliviera Gabeta. 

Christian Dior: Projektant marzeń Zobacz też Christian Dior: Projektant marzeń

Christian Dior: Designer of Dream

Wśród 500 obiektów prezentowanych na wystawie, 200 to kreacje haute couture – m.in. jedna z pierwszych wersji słynnego Bar Suit (taliowanej beżowej szantungowej marynarki z kołnierzykiem i żakietem, czarną spódniczką z tafty i słomkowym kapeluszem). „To niesamowite, że każde prezentowane ubranie było robione ręcznie”, zachwycała się Orielle Cullen. Ważny element wystawi stanowi także sekcja dedykowana kosmetykom i perfumom sygnowanych marką Dior. Założyciel domu mówił, że „dla kobiet, piękne perfumy są równie ważne co piękne ubrania”. Z kolei sekcją „Designers for Dior”, organizatorzy zwracają uwagę na rolę następców zmarłego w 1957 roku kreatora. Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons i Maria Grazia Chiuri – każdy z nich mierzył się z historią Diora, interpretował jego twórczość i wprowadzał historię domu mody na nowe tory. 

Czytaj dalej
Polecamy