FASHION LIVING

Wnętrza z motywem lastryko

22.04.2019Wojciech Szczot

Wnętrza z motywem lastryko
Fot. Shutterstock

Jeśli tak jak ja, zaciekle szukacie trendów we wnętrzach na 2019 rok, to jesteście w domu. Do mody wraca lastryko - i to z hukiem! Ten wyjątkowy kamień z przepięknym deseniem zdominuje wkrótce sklepy budowlane i meblowe na całym świecie. Pojawi się zarówno jako tapety na ścianach, jak i wzór na kafelkach, blatach, stołach czy nawet... naczyniach! Ogarnie nas szał lastryko. Przygotowaliśmy więc przekrój najlepszych inspiracji z Instagrama! 

 Shutterstock
Fot. Shutterstock

Lastryko - jak zrobić i dobrać do wnętrz

Czym właściwie jest lastryko? Ta wymawiana dowolnie nazwa - lastryko, lastriko bądź z angielskiego, terrazo to nic więcej jak połączenie wody, cementu i grysu. Uzyskanie pefekcyjnego wzoru jest możliwe dzięki odpowiednim proporcjom. Wzór ten był niezwykle popularny w latach 70. Z czasów PRL-u zabraliśmy zamiłowanie do wszelkich rodzajów kamieni, może stąd ostatnia fascynacja nie tylko lastryko, ale i marmurem? Lastryko kojarzymy też z cmentarnymi nagrobkami i parapetami. Co prawda wzór ten powróci w 2019 roku, ale w unowocześnionej i odświeżonej formie. Światowi dizajnerzy i amatorzy aranżacji wnętrz już eksperymentują z lastryko, tworząc zjawiskowe kombinacje i nowe rozwiązania. Deseń typowa dla terrazzo zyska nową paletę barw. W modzie będą warianty z pastelowymi kolorami, pudrowym różem czy barwami śródziemnomorskimi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Interior Inspiration Board (@interiors_board)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Notebook (@notebooklive)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Vanessa Serruto (@vserruto)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Giera Design (@gieradesign)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez WZ STUDIO (@wz_studio)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez GOLT Studio (@goltstudio_interior)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kasia Kaluza (@kasia_kaluza_nawrot)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez DESIGN STUDIO JACEK ŁUCZAK (@designstudiojacekluczak)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Witamy w okolicy (@witamy_w_okolicy)

Lastryko w dizajnie

Lastryko w tym roku nie tylko jako wylewka na podłogę, kafelki na ścianie czy blat w łazience. Ten wielokolorowy wzór zainspirował dizajnerów z całego świata do stworzenia mebli, naczyń czy ozdób. Nie zdziwcie się więc, kiedy na Instagramie znajdziecie talerze z motywem lastryko albo fotel w "ciapkowaty" wzór. Sprawdźcie nasze wybory z lastryko! 

Czytaj dalej