KULTURA

Właściciel luksusowych domów mody ufundował odbudowę Notre Dame

16.04.2019Wojciech Szczot

Właściciel luksusowych domów mody ufundował odbudowę Notre Dame
Fot. Shutterstock

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu

Od wczoraj świat żyje tylko jednym - tragicznym pożarem, który spodował ogromne zniszczenia w katedrze Notre Dame. Ta architektoniczna perła Paryża istnieje od ponad 800 lat, co roku ściąga miliony turystów. Od wielu lat budowla niszczała, a na jej renowację brakowało budżetu. Remont, który trwał na dachu budynku od kilku ostatnich tygodni, zakończył się jednak ogromną tragedią. Wczoraj koło godziny 18:50 zapaliła się iglica, którą przez swoją kolosalną wysokość nie udało się uratować strażakom. Następnie zajął się dach katedry. Jego oficjalne ugaszenie ogłoszono dziś o 4 rano. 

Francuzi opłakują katedrę Notre Dame 

Katedra Notre Dame to serce Paryża, nic dziwnego, że jej pożar wywołał ogromny ból nie tylko wśród Francuzów, ale także wśród gwiazd. Swoje wsparcie okazali m.in.: Simon Porte Jacquemus, Caroline de Maigret czy Jean-Charles de Castelbajac. Prawdziwe poruszenie wywołała jednak decyzja Francoisa Henri-Pinaulta, męża Salmy Hayek oraz jednego z najbogatszych Francuzów. Oznajmił on właśnie w komunikacie wysłanym do agencji AFP, że jego rodzinna firma Holding Artemis przekaże na odbudowę katedry Notre Dame 100 milionów euro! 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez kaley ramirez (@denisebiscuit_reportinglive)

Kim jest Francois-Henri Pinault? 

Francois-Henri Pinault urodził się w 1962 roku. Od 2005 roku jest prezesem założonej swojego ojca grupy Kering. W jej skład wchodzą takie marki jak: Gucci, Yves Saint Laurent czy Balenciaga. Przewodniczy również firmie Artemis, która zarządza m.in. domem aukcyjnym Christie's, winnicy Château Latour, tygodnikiem "Le Point" czy paryskim Théâtre Marigny. Jego majątek szacuje się na 30 mld euro. 

Czytaj dalej