LIFESTYLE

"Witamy w Czeczeni" - HBO zaprezentuje wstrząsający dokument o losach społeczności LGBTQ+ w Czeczeni

19.06.2020Wojciech Szczot

Fot. Materiały prasowe

HBO przygotowuje się do premiery jednego z najbardziej szokujących dokumentów ostatnich lat. "Witamy w Czeczeni" to wstrząsający obraz losów społeczności LGBT z, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, Czeczeni. Film otrzymał trzy nagrody na Berlinare, został wyróżniony przez organizację Amnesty International, a także Sundance Festival. Dlaczego "Witamy w Czeczeni" powinni obejrzeć wszyscy? 

"Witamy w Czeczni" to zatrważający obraz rzeczywistości współczesnej Czeczeni, w której w 2016 roku, rządzący tyran Ramzan Kadyrow uruchomił operację wykorzystywania więzień, tortur i egzekucji przeciwko lokalnej społeczności LGBT+. W świetle rozgrywającej się tragedii grupa aktywistów próbuje uratować zagrożonych Czeczenów, pomagając im w ucieczce z kraju. Dzięki pomocy podziemnej siatki aktywistów, dochodzi do przekazywania osób LGBT+ (skazanych w Czeczeni na śmierć) do tajnych kryjówek, gdzie oczekują na azyl.

Dokument został zaprezentowany na festiwalach filmowych Berlinare oraz Sundance, gdzie od razu wyróżniono go licznymi nagrodami. Swoje uznanie dla pracy twórców "Witamy w Czeczeni" wyraziła też organizacja działająca na rzecz praw człowieka - Amnesty International. Krytyków, a także widzów najbardziej zszokował fakt, że kamera towarzyszy aktywistom oraz ratującym się osobom na każdym kroku ich misji. Aby ukryć i uchronić tożsamość niektórych bohaterów, po raz pierwszy w filmie dokumentalnym użyto efektów specjalnych. Dzięki specjalnej technologii VFX, twarze bohaterów zostały zamienione na twarze aktorów. 

Twórcą "Witamy w Czeczeni" jest David France, dziennikarz śledczy, który osiem lat temu zasłynął głośnym dokumentem "Jak przetrwać zarazę", któremu udało się nawet zdobyć nominację do Oscara. Najnowszy film Franca będzie można obejrzeć na HBO i HBO GO już 30 czerwca.

Czytaj dalej