KULTURA
„W głębi odbicia”. Wyjątkowa wystawa Oskara Zięty w Muzeum Gdańska
08.09.2021 Katarzyna Błażuk
Oskar Zięta to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich artystów. Jego stołek PLOPP zyskał już miano ikonicznego. Teraz rzeźby i meble zaprojektowane przez architekta można oglądać w Muzeum Gdańska. Na wystawę warto wybrać się także, by zobaczyć wyjątkową rzeźbę 13 metrowego Krakena.
Wystawa „W głębi odbicia” to unikatowe połączenie tradycji i nowoczesności. Oskar Zięta zaprojektowane przez siebie meble i obiekty rzeźbiarskie umieścił we wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena. To okazja, aby zobaczyć jak wyglądają obok siebie historyczne przedmioty i nowoczesny design, w tym lśniące krzesła, stoły i rzeźby wykonane ze stali wypełnionej sprężonym powietrzem.
W zabytkowych wnętrzach dwóch oddziałów Muzeum Gdańska, w projektach wykonanych ze stali, miedzi i aluminium dostrzec można tytułową „głębię odbicia”, w której zabytkowe przestrzenie, dzieła sztuki i muzealne eksponaty ulegają transformacji w refleksach błyszczącej, wypolerowanej stali. Wystawa w Gdańsku to kolejna interwencja Oskara Zięty w zabytkową przestrzeń i podjęcie dialogu tradycji z nowoczesnością.
Mistrz stali sięga do tajemniczych głębin i marynarskich legend. Powołuje do życia mitycznego Krakena, postrach armad i żeglarzy, by przypomnieć, że to, co nieprzewidywalne, istnieje… Prawie 13 metrów stali niemalże na wyciągnięcie ręki przypomina dobitnie mocny związek Gdańska z morzem. W tym salonie dawnego Gdańska niegdyś spotykali się patrycjusze i kupcy z Bractwa św. Jerzego, którzy debatowali nad planami handlowymi, wymieniali się informacjami i ogłaszali miejskie rozporządzenia. Nierzadko dyskutowali też zapewne o nieznanych morskich potworach gnębiących żeglarzy przewożących cenne towary… To tutaj zgromadzone są dzieła sztuki nawiązujące do antycznych i średniowiecznych legend. Oskar Zięta swoją rzeźbiarską interwencją nawiązuje zarówno do dawnych mitów, jak i do obecnego charakteru Dworu.
Kraken to najnowsza rzeźba Zięty, która onieśmiela skalą i rozmachem. To stalowa reprezentacja legendarnego morskiego stworzenia, o którym pisał już Pliniusz Starszy – potwór zamieszkiwał Cieśninę Gibraltarską, gdzie atakował przepływające tamtędy okręty. Kraken składa się z niemal czterometrowej głowy, która łączy się z ośmioma mackami o długości od 4,5 do 9,5 metrów.
W gotyckim budynku Dworu Artusa ogromny stalowy głowonóg o falujących mackach zawiśnie pomiędzy eksponowanymi tutaj historycznymi modelami okrętów, które tworzone były na potrzeby handlu z Kampanią Wschodnioindyjską. Stalowy stwór przywodzi na myśl morskie głębiny, ale jest też manifestem rozpoznawalnego stylu Oskara Zięty – przekształcającego chłodną stal w poetyckie, inspirowane organicznymi strukturami rzeźby.
W twórczości Zięty spełnia się futurystyczna wizja projektowania, a jego śmiałe projekty są przykładem wpływu nowych technologii na współczesny design i sztukę.
Wystawę można oglądać w Muzeum Gdańska do 28 listopada 2021 r.
Oskar Zięta architekt, artysta i projektant procesów. Stworzył ponad 200 oryginalnych form użytkowych, w których wypracował własny rozpoznawalny styl. Autor rzeźb, które manifestują jego pełne pasji eksperymentalne podejście do projektowania. Głównym paradygmatem jego twórczości jest eksplorowanie formalnych i technicznych właściwości metalu przekształcanego przy wykorzystaniu autorskiej technologii FiDU.