MODA

Trend mikro-mini powraca na dobre

19.10.2021 Katarzyna Tilda Frąckowiak

Trend mikro-mini powraca na dobre

Ultra-krótkie spódniczki i szorty z początku 2000 roku pojawiły się na wybiegach w  tym sezonie i wygląda na to, że pozostaną z nami na dłużej.

Świat mody zaobserwował dość szokujący powrót stylu Y2K. Czapki typu trucker, scarf tops oraz crop topy to tylko kilka przykładów. Największym hitem okazały się jednak ultra-krótkie spódniczki i ultra-krótkie szorty inspirowane rokiem 2000. Pojawiały się one ostatnio dość często zarówno na wybiegach, jak i w mediach społecznościowych. Możemy wnioskować z tego, że będzie to must have sezonu. 

Styl mikro-mini ma swoje korzenie w latach 50. XX wieku. Stał się niezwykle modny, gdy hollywoodzkie aktorki i modelki pin-up zaczęły nosić ultra-krótkie spodenki na plaży. Uwielbiały pokazywać swoje idealne figury. Nosiły spodenki z wysokim stanem, a długość nogawki kończyła się na wysokości sześciu cali nad kolanem. W konserwatywnych latach 50. te spodenki stały się przedmiotem ożywionych dyskusji.
 
 
W swingujących latach 60. ultra-krótka długość zyskała na popularności. W 1957 roku walijska projektantka mody Mary Quant otworzyła swój butik Bazaar na King’s Road w londyńskiej dzielnicy Chelsea. Tworzyła nowoczesne projekty stworzone dla młodych kobiet szukających wyzwolenia społecznego i seksualnego. Wśród tych projektów znalazła się szorty zwane hotpants.

Niestety, trend mikro-mini został zapomniany na wiele lat. Wrócił dopiero na początku XXI wieku. Nigdy wcześniej w historii mody nie nosiło się tak mocno wyeksponowanych nóg i brzucha. W 2000 roku Kylie Minogue w klipie Spinning Around była ubrana w złote mikro szorty. Wywołało to szok społeczny i kulturowy. Zdjęcia piosenkarki trafiały na pierwsze strony gazet. Dzisiaj są eksponatem w Melbourne Arts Center. 
W 2001 roku na MTV Video Music Awards Britney Spears wystąpiła w metalicznych mikro szortach podczas kultowego występu I’m Slave 4 U. Warto przypomnieć, że na szyi miała ogromnego żółtego boa dusiciela. Zaledwie rok później Christina Aguilera przeszła do historii czerwonego dywanu VMA. Połączyła top przypominający szalik z dżinsową spódnicą, która miała mniej więcej szerokość paska.
Pokazy mody na sezon wiosna/lato 2022 pokazały, że trend mikro-mini powraca. Najwięcej mikro-mini mogliśmy zaobserwować na pokazach Miu Miu oraz Bluemarine. Oba pokazy stylizowała rosyjska stylistka Lotta Volkova. Na wybiegu Miu Miu modelki miały na sobie mini spódniczki z niskim stanem, natomiast u Bluemarine modelki były ubrane w piękne jeansy, których stan był ultra niski. 
Emilio Pucci to kolejny dom mody, który zafascynował się trendem Y2K. Na wybiegu mogliśmy zobaczyć ultra krótkie szorty w kolorowe printy, które są znakiem rozpoznawczym marki. Francuski dom mody Chanel w swojej kolekcji na sezon wiosna/lato 2022 oddał hołd Karlowi Lagerfeldowi i jego kolekcji, która powstała w latach 90. Na wybiegu pojawiły się między innymi mikro szorty połączone z tweedowymi marynarkami i braletkami. Wyglądały zjawiskowo. 
Biorąc pod uwagę to, jak często trend mikro-mini pojawia się w kolekcjach na sezon wiosna/lato 2022 możemy być pewni, że nie zniknie on tak szybko. Zdumiewające zainteresowanie największych graczy mody tym trendem sprawiło, że zaczął on rozpowszechniać się w zastraszającym tempie w social mediach. Nadchodzi nowa era trendu mikro-mini. Jego ewolucja będzie miała miejsce w XXI wieku.