Marka Pandora została założona w 1982 roku w Danii, a swoje produkty sprzedaje w ponad 90 krajach na całym świecie. Zatrudnia ponad 14 tysięcy osób, z czego 10 tysięcy w samej Tajlandii, gdzie posiada swoje fabryki.
Skąd decyzja o umiejscowieniu swoich fabryk w tym azjatyckim państwie? Tajlandia to kraj o wieloletniej tradycji i bogatej historii jubilerskiej oraz dużym eksporcie biżuterii. Leżące w południowo-wschodniej Azji państwo posiada nie tylko niezwykle rozwiniętą infrastrukturę – słynie także z wykwalifikowanych i lojalnych pracowników na konkurencyjnym poziomie zatrudnienia.
Pandora posiada w Tajlandii łącznie siedem fabryk produkcyjnych, które zatrudniają ponad 10 tysięcy pracowników, znacząco przyczyniając się do pozytywnego wkładu w lokalny rynek pracy. Marka zapewnia im darmowy transport i posiłki, stypendia, a także dostęp do biblioteki, zajęć sportowych i specjalnych wydarzeń. Pracownicy zdają się doceniać jakość pracy w fabrykach duńskiej marki – ich rotacja w ciągu roku wynosi mniej niż pięć procent.
Pandora zdaje się hołdować nie tylko wysokiej jakości ręcznie wykonanym elementom. Równocześnie wciela w życie zasady społecznej odpowiedzialności biznesu, wierząc, że odpowiedzialne praktyki biznesowe powinny iść w parze z wysoką jakością i atrakcyjnymi cenami oferowanej biżuterii.
Pandora tym samym nie tylko dba o środowisko pracy zatrudnianych w swoich fabrykach osób, ale ma także na uwadze dobro środowiska naturalnego – jest członkiem programu ONZ „Global Impact”, a także „Responsible Jewellery Council” oraz „Supplier Standards”. Wszystkie produkty wycofane ze sprzedaży są przetapiane, a odpady przemysłowe poddane recyklingowi w 80 procentach. Dodatkowo, materiały pozostałe z produktów, którym nie udało się przejść kontroli jakości przekazywane są biedniejszym mieszkańcom z okolic fabryk.
Marka Pandora oprócz wysokiej jakości tradycyjnego rękodzieła stawia także na unikatowość produktów, czyniąc każdy z nich wyjątkowym. Nie korzysta z surowców z niesprawdzonych źródeł, stawiając za to na materiały szlachetne (bez dodatku niklu), naturalne, organiczne i rekonstruowane kamienie oraz szkło z włoskiej wyspy Murano.
Efekt? Wysokiej jakości, ręcznie robiona biżuteria, tworzona bez uszczerbku dla dobra naszej planety.