MAGAZYN

The Best of Fashion: Kasia Struss

24.04.2020Wojciech Szczot

The Best of Fashion: Kasia Struss
Fot. Marcin Tyszka, Fashion Magazine, 2010. Stylizacje: Magda Jagnicka

20 lat to szmat czasu - setki sesji zdjęciowych, wywiadów, inspirujących rozmów i relacji ze świata mody. To też niezliczone godziny przeznaczone na pracę nad każdym kolejnym numerem, kolegia, kreowanie nowych akcji, obserwowanie trendów i wyciąganie z nich tych najlepszych, a także nieprzerwany kontakt z czytelnikiem. 

Ten rok jest dla nas szczególny - bo w 2020 roku obchodzimy 20-lecie istnienia Fashion Magazine. Wspominamy więc najlepsze momenty z pracy nad pierwszym, w całości, polskim tytułem modowym na rynku. W naszym cyklu "The Best of Fashion" znajdziecie legendarne sesje zdjęciowe, okładki, wywiady czy artykuły z historycznych numerów Fashion Magazine, które specjalnie dla was odnaleźliśmy w naszym archiwum.

The Best of Fashion: Kasia Struss

Na 10-lecie Fashion Magazine do współpracy zaprosiliśmy dwóch gigantów ówczesnego świata mody - fotografa Marcina Tyszkę oraz modelkę Kasię Struss. W 2010 roku, kiedy realizowaliśmy okładkową sesję na jesień-zimę 2010/2011, Kasia Struss została zakwalifikowana na prestiżową listę TOP 20 Modelek Dekady według amerykańskiego Vogue'a. W tamtym roku wzięła też udział w 67 (!) pokazach mody. 

"Łączy w sobie figlarne spojrzenie i naturalną nonszalancję. Kasia Struss okrzyknięta została niedawno ikoną modelingu. U nas w jednym z najmocniejszych trendów z sezonu: mody z lat 60." - tak pisaliśmy o niej w 2010 roku. 

Zdjęcia: Marcin Tyszka
Stylizacje: Magda Jagnicka

Kasia Struss

Pracę modelki rozpoczęła mając zaledwie 16 lat. Kontrakty pojawiły się bardzo szybko, podpisywała je z czołowymi londyńskimi i paryskimi agencjami. Równie szybko zainteresowały się nią największe domy mody na świecie, które walczyły o współpracę z nią. Modelka pojawiła się w kampaniach reklamowych m.in. Prady, Miu Miu, Chloe, Alberty Ferretti, Dolce&Gabbana, Gucci czy Kenzo. W świecie polskiego modelingu już zawsze będzie zapamiętana jako pierwsza polska modelka, która pojawiła się u Diora. Sama przyznaje, że współpraca z francuskim domem mody otworzyła przed nią drzwi do międzynarodowej kariery. 

Kasia Struss w najlepszym momencie swojej kariery brała udział w niemal wszystkich pokazach najważniejszych domów mody m.in. Prada, Louis Vuitton, Miu Miu, Versace, Roberto Cavalli, Fendi, Marc Jacobs, Viktor & Rolf, Calvin Klein, Dolce & Gabbana, Gucci, Givenchy, Chanel, Chloe, Dior, Alexander McQueen, Balenciaga, John Galliano, Kenzo, Diesel, DKNY, Yves Saint Laurent czy Balenciaga. W rankingu na największą liczbę pokazów za rok 2009 zajęła pierwsze miejsce!

Kasią Struss interesowała się amerykańska prasa modowa. To ją osobiście wybrała Anna Wintour do sesji okładkowej do stycznowego i lutowego wydania magazynu Vogue. Po tym pojawiła się na okładkach edycji portugalskiej, koreańskiej czy greckiej. W 2008 roku była pierwszą polską modelką, z którą brytyjski Vogue przeprowadził wywiad. W tym samym roku Vogue uznał Kasię Struss za najlepiej ubraną kobietę, co modelka przypięczetowała odbierając nagrodę w głośnej kreacji Rodarte. 

Czytaj dalej
Polecamy