1. Sałatkę z majonezem, makowce polane lukrem oraz pierogi najwyższa pora zastąpić gotowanymi warzywami, chudym nabiałem oraz pełnowartościowymi zbożami. Każdy ma swoje słabości i małe grzeszki, ale niech będą one obecne na talerzu raz na miesiąc, a nie trzy razy dziennie. Wszyscy lubimy pizzę i czekoladę, ale nie musimy jej pochłaniać garściami. Jeśli nie wiecie jak jeść i co gotować, zawsze możecie znaleźć wiele inspiracji na blogach znanych trenerek lub zapytać dietetyka. Często takie konsultacje są darmowe. Warto zapoznać się z terminem „bilans kaloryczny”, bo nawet jeśli będziemy jeść ultra fit potrawy, ale cały czas dużo więcej niż spalamy, to nadprogramowe kalorie mamy murowane.
5 pytań do Katarzyny Wolskiej – trenerki personalnej
2. Większość z nas spędza przed biurkiem minimalnie 8 godzin dziennie. W tym wypadku złym pomysłem będą zajęcia typu crossfit i inne obciążające treningi – mogą okazać się byt wielkim szokiem dla organizmu. Trenerka personalna Kasia Wolska na swoim fanpage’u Wolska Trenuje radzi, aby w aktywny styl życia wejść metodą małych kroków. „Windę zamieniasz na schody, szerokim łukiem omijasz schody ruchome, na rzecz tych, po których faktycznie musisz się poruszać; wieczorne siedzenie na kanapie przed TV zamieniasz na wieczorny spacer, spacer zamieniasz na marsz i tak dalej. Twoje organizm dostaje nowe bodźce, zaczynasz się dotleniać, czujesz poprawę jakości życia i chcesz więcej. O to właśnie chodziło” – twierdzi Kasia.
3. Nie tylko wyrzeźbione ciało jest ważne. Powinno być one raczej wypadkową zdrowego trybu życia, na który składa się nie tylko odżywianie, ale także się bycie sprawnym i wypoczętym. Trenując 7 razy w tygodniu wcale nie osiągniecie wymarzonych celów, a prędzej wykończycie organizm. Przetrenowanie to przypadłość, która może przytrafić się każdemu, kto uprawia jakiś sport. Ewa Chodakowska bardzo często podkreśla, że „trenuje od 3 – 5 razy w tygodniu po 45 minut, dlatego nie ma mowy o przetrenowaniu ! Zawsze znajduję także czas na regeneracje”. Trenerka zapewnia, że jeśli nie zapewnimy mięśniom tego pakietu, doprowadzimy się do stanu, który będzie wymagał całkowitego odpuszczenia sportu.
4. Anna Lewandowska na swoim blogu przekonuje, że oprócz treningu i zdrowej diety, trzecim filarem powinna być solidna dawka snu. „W przypadku osób dorosłych powinna trwać około 8 godzin i 15 minut na dobę” – przekonuje. Dodatkowo Ania zaleca, aby „na 2 godziny przed pójściem spać należy odłożyć telefon, a telewizor zamienić na książkę”.
5. Zamiast od razu rzucać się w szał zakupowy, wykorzystując panujące wyprzedaże, lepiej dobrze zaplanować nowe, sportowe wydatki. W przypadku kobiet oprócz idealnie dobranych butów treningowych, warto zakupić porządny sportowy stanik – nasze ciało będzie nam naprawdę wdzięczne. Kolorowe leginsy i nowe oddychające t-shirty niech zostaną nagrodą za dobre wyniki sportowe osiągnięte w kolejnych miesiącach. Sukces będzie smakował lepiej!
6. Jeśli już mowa o butach, to powinny być one nasza główną inwestycją. Prawdopodobnie potrzebujemy aż dwóch par – inne do treningu, a inne do biegania. Najlepiej udać się do profesjonalnego sklepu, gdzie wykwalifikowani specjaliści wykonają analizę naszego biegu, nagrają film z naszego treningu na bieżni oraz dokładnie obejrzą sposób stawiania stopy. Uzbrojeni w tę wiedzę dobiorą dla nas buty idealne.
7. Znamy powiedzenie „no pain, no gain”, ale trening powinien sprawiać także przyjemność. To nic dziwnego, że koleżanki z pracy bardziej kochają jogę lub zumbę, podczas gdy wy macie ochotę na tajski boks. Być może potrzebujecie dużej dawki adrenaliny, aby dać upust swoim emocjom po całym dniu w pracy. Na treningu poznacie nowych ludzi, którzy jeszcze bardziej zmotywują was do regularnych treningów.
8. Nie odpuszczajcie, jak tylko coś pójdzie nie tak. Zmiany czasami mają wpisane w scenariusz drobne potknięcia. Zjedliście za dużo frytek lub odpuściliście trening na rzecz ulubionego serialu na Netflixie – to się zdarza i nie ma co dramatyzować. Zmiany stylu życia to długofalowy projekt, który będzie modny dłużej nić torba Gucci Dionysus. Ważne, aby go wdrażać krok po kroku i z dumą obserwować efekty.