Soczewki kontaktowe to popularny i wygodny sposób na to, by zapewnić sobie optymalną jakość widzenia. Korzysta z nich coraz więcej osób i jak się okazuje niemalże każda osoba z wadami wzroku może je nosić. Czy wy też do nich należycie? Sprawdźmy, omawiając rodzaje soczewek kontaktowych pod kątem tego, do czego mogą być używane.
Dla kogo są soczewki kontaktowe?
Nosić soczewki kontaktowe może większość osób, które borykają się z wadami wzroku – ale nie tylko one, jak przekonamy się za chwilę. Jeżeli chodzi o budowę, to najpopularniejsze są tak zwane soczewki sferyczne (https://www.bezokularow.pl/soczewki-sferyczne). Sfera, czyli wycinek kuli, to kształt, jaki jest odpowiedni dla osób z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, czyli najczęstszymi wadami wzroku. Kształt soczewek trochę się zmienia, jeśli są one przeznaczone dla astygmatyków. To też powszechna wada wzroku, często zresztą nierozpoznana. Szacuje się, że astygmatyzmem może być dotkniętych nawet 70% Polaków. Nie zawsze jednak jest to wada na tyle nasilona, by konieczne było jej korygowania. Jeśli jednak macie takie objawy, jak zamglone widzenie na bliskie i dalekie odległości albo też „rozjeżdżające” się linie pionowe lub poziome, to właśnie może być objaw astygmatyzmu. Soczewki dla astygmatyków mają kształt podobny do przeciętego wzdłuż torusa lub opony, dzięki czemu pewnie utrzymują się na zniekształconej rogówce oka. Astygmatyzm może występować jednocześnie z dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością i takie połączenie również jest możliwe do korekcji za pomocą soczewek kontaktowych (np. z oferty koncernu Johnson&Johnson https://www.bezokularow.pl/soczewki-acuvue).
Ostatnią z najpopularniejszych wad wzroku jest prezbiopia, inaczej starczowzroczność. To z kolei wada, która pojawia się u każdego po ukończeniu około 40. roku życia, chociaż w różnym stopniu i w różnym czasie. Zwana także „chorobą długich rąk” (chociaż uściślijmy, że nie jest to choroba), bo częstym zachowaniem prezbiopów jest odsuwanie od siebie na odległość ręki np. książki, gazety czy smartfona, by zachować ostrość widzenia. Prezbiopia to naturalny objaw starzenia się organizmu. Można próbować ją opóźnić, chociaż zatrzymać się nie da. Na szczęście wygodnym sposobem na korygowanie tej wady są soczewki progresywne, zwane też multifokalnymi. Nazwa wzięła się stąd, że pozwalają one „złapać” ostrość w różnych polach widzenia – dla bliży, dali i odległości pośrednich. Oczywiście prezbiopia może występować w połączeniu zarówno z daleko- i krótkowzrocznością, jak i astygmatyzmem.
O tym, jaki konkretnie typ soczewek będziecie nosić, decyduje wada wzroku, która jest rozpoznawana przez optometrystę podczas badania poprzedzającego wypisanie recepty na soczewki. Zazwyczaj jednak w waszej gestii pozostaje wybór, w jakim trybie będą używane szkła kontaktowe.
Noszenie soczewek kontaktowych
W czasie wspomnianego badania przez optometrystę (lub lekarza okulistę) zostanie ustalone, czy możecie nosić soczewki kontaktowe i jaką wadę mają korygować. Mały odsetek osób nie powinien używać soczewek np. z uwagi na alergie czy problemy z ciśnieniem, są to jednak przypadki naprawdę rzadkie. Specjalista przeprowadza też wywiad z pacjentem i na jego podstawie przedstawia możliwości noszenia soczewek. Mamy więc tryb jednodniowy, oznaczający, że soczewki są zakładane rano, a wieczorem, po zdjęciu, wyrzucane. Jest to rozwiązanie częste wśród osób noszących okulary, bo mogą oni zamiennie używać soczewek. Na przykład na czas treningu, ćwiczeń na siłowni, basenu, czy innych aktywności, w czasie których okulary nie są zbyt bezpieczne czy wygodne. Soczewki jednodniowe wybierają też osoby mające skłonność do podrażnień oczu czy zwyczajnie nie lubiące czynności pielęgnacyjnych, które są konieczne przy innego rodzaju soczewkach. Do takich należą szkła kontaktowe dwutygodniowe i miesięczne. Można je nosić w trybie dziennym (podobnie jak wspomniane wcześniej jednodniowe) albo całodobowym – w tym przypadku nie muszą być zdejmowane nawet przez kilka dni z rzędu. W każdym jednak przypadku bezpośrednio po zdjęciu muszą być starannie umyte i oczyszczone z zabrudzeń czy naturalnych dla oka osadów białkowych. Używane do tego są specjalne płyny do soczewek (https://www.bezokularow.pl/plyny-do-soczewek), w których muszą one być przechowywane po zdjęciu.
Wspomnieliśmy, że nie zawsze trzeba mieć wadę wzroku, by nosić szkła kontaktowe. Przykładem są między innymi tzw. soczewki kosmetyczne, czyli kolorowe. Mogą one delikatnie zmienić barwę oka albo nadać mu zupełnie nowego wyglądu (na przykład pionowa źrenica). Takie soczewki są dostępne zarówno z mocą korekcyjną, jak i jako „zerówki” (plano).