STYL ŻYCIA
Skuteczne wybielanie zębów – czy pasta do zębów z aktywnym węglem to dobre rozwiązanie?
15.10.2019 Kasia Mizera
Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszy się pasta zawierająca sproszkowany czarny minerał, w skrócie mówiąc, specjalny aktywny węgiel na zęby. Czy pasty i płukanki do ust z tym składnikiem są równie skuteczne co inne produkty? Jak działa czarny węgiel? Od czego zależy barwa zębów? Czy jedzenie i picie wpływa na barwę szkliwa? Czy mogą po nią sięgnąć osoby z wrażliwymi zębami?
Skuteczne sposoby wybielania zębów
Osoby borykające się z problemem pożółkniętych zębów mają dwie opcje: wybielanie samodzielnie w domu lub profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym. Lekarze często wykorzystują do tego nadtlenek karbamidu, nadtlenek wodoru oraz drobnej krzemionki, a także przeprowadzają specjalne zabiegi mające na celu mechaniczne usunięcie osadów na zębach (m.in. scaling – usuwanie kamienia nazębnego). Alternatywę dla wizyt u lekarza dentysty stanowią liczne produkty do samodzielnego rozjaśniania przebarwień. Różnią się one tym od zabiegów w gabinecie, iż zawierają w sobie delikatne substancje ścierne, które do pewnego stopnia usuwają z powierzchni zębów przebarwienia spowodowane jedzeniem oraz piciem. Zawierają one najczęściej węglan wapnia, wodorotlenek wapnia, tlenek krzemu, a także wodorotlenek magnezu. Wśród nowości znajdują się także pasty do wybielania zębów z aktywnym węglem. Działanie past uzupełnia się przez używanie płukanek do ust, nakładania specjalnych nakładek i lakierów wybielających, a także pasków wybielających. O tym, jak często należy stosować tego typu preparaty można przeczytać na stronie https://yoursmileon.pl/nature-on/natureon-carbon-white-pasta/.
Czy pasta do zębów z aktywnym węglem rozjaśni zęby? Tak, należy jednak mieć na uwadze, iż barwa zębów nie podlega subiektywnej ocenie, jest bowiem zależna od fal elektromagnetycznych z zakresu światła widzialnego. Oko ludzkie wychwytuje fale w przedziale od 380 do 700 nm i w zależności od pola padania światła słonecznego oraz samopoczucia i nastroju obserwatora, może ona przybierać różne barwy, o czym informują naukowcy w publikacji Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa.
Pasta z aktywnym węglem
Jak działa aktywny węgiel? Ta substancja jest w stanie absorbować ponad tysiąc razy więcej toksyn niż sam waży, dlatego doskonale radzi sobie z oczyszczaniem nie tylko powierzchni zębów, ale także z detoksykacją skóry. Wchłania zanieczyszczenia i jednocześnie nie uszkadza szkliwa jak inne produkty zawierające drobne, ścieralne drobinki. Zawarty w gamie produktów Nature On Carbon White czarny i biały węgiel dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i delikatnie wybielającym sprawia, że w jamie ustnej ogranicza się rozwój bakterii, które przyczyniają się po powstawania przebarwień i nieświeżego oddechu. Ten minerał znany był już w czasach starożytnych:
– Od lat stosowany w leczeniu zatruć żołądkowych i produkcji filtrów (np. do wody), już za czasów Hipokratesa był doceniany jako środek odkażający rany i przyspieszający ich gojenie się. Aborygeni używają go do smarowania ran i „wyciągania” jadu po ukąszeniu jadowitych węży, pająków czy skorpionów. W ciągu kilku ostatnich lat węgiel zdobył ogromną popularność w kosmetologii – czytamy na stronie https://yoursmileon.pl/porady/wybielanie-zebow-weglem-aktywnym-czarna-pasta-to-biale-zeby/. Pasta do zębów z aktywnym węglem zawiera dodatkowo naturalne ekstrakty z mięty, a także fluorek sodu odpowiedzialny za wzmocnienie szkliwa oraz pirofosforan, dzięki któremu zęby zostają delikatnie wybielone.
Dlaczego warto wybrać tę metodę wybielania zębów? Jak wskazują wyniki badań naukowców z Stockton University, stosowanie produktów na bazie nadtlenku wodoru może znacząco uszkodzić znajdującą się pod szkliwem zębinę:
– Zawarty w wielu produktach wybielających nadtlenek wodoru przenika do szkliwa oraz do zębiny. Obserwowano nawet już zmniejszenie ilości kolagenu w zębinie po zabiegach z użyciem pasków wybielających […]nadtlenek wodoru rozkłada główne białko zębiny na małe fragmenty – czytamy na stronie http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33597%2Cwybielanie-zebow-moze-je-uszkadzac.html.
Jak bardzo można wybielić zęby? Odcień bieli u każdej osoby jest kwestią indywidualną, niemniej możliwe jest wybielenie szkliwa nawet o kilka tonów. Warto jednak mieć na uwadze, iż osoby posiadające ciemny odcień nigdy nie będą w stanie uzyskać spektakularnego, hollywoodzkiego uśmiechu, ponieważ nie jest możliwe uzyskanie odcienia bielszego niż ten naturalny.
Skuteczne wybielanie zębów musi być regularnie powtarzane, ponieważ nie można raz wybielić zębów i cieszyć się długotrwałym efektem. O utrzymanie bieli należy regularnie dbać, sięgając po wspomniane już pasty z aktywnym węglem. Dlaczego są one lepsze niż proszek w czystej postaci? Jak czytamy na wspomnianej stronie Your Smile On:
– Na rynku możesz kupić czarny węgiel w formie proszku lub tabletek (do rozgniecenia), a coraz więcej osób poleca sobie w Internecie „szorowanie” zębów miksturą stworzoną na jego bazie z dodatkiem wody lub oleju kokosowego. Tymczasem stomatolodzy ostrzegają – stosowanie węgla w niejednolitej, szorstkiej formie może uszkadzać szkliwo, które nie ma właściwości regeneracyjnych. Jego ziarenka zadziałają w tym wypadku jak substancja ścierna i polerująca – być może efekt wybielenia będzie więc lepszy, ale ryzyko naruszenia szkliwa zdecydowanie większe. Nie warto. Poza tym węgiel w takiej postaci może zostawiać na zębach niebieskawą poświatę.
Nie warto więc ryzykować naruszenia szkliwa, lecz postawić na bezpieczne i skuteczne wybielanie zębów za pomocą specjalistycznych produktów.
Dieta a kolor zębów
Nie ulega wątpliwości, iż to, co spożywamy, ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, ale również na stan naszej jamy ustnej i tym samym kolor uzębienia. Pasta z węglem skutecznie pozwoli pozbyć się przebarwień, o ile w trakcie jej stosowania będzie przestrzegana tak zwana biała dieta. Polega ona na unikaniu wszelkich produktów zawierających silne barwniki mogące wpłynąć na kolor szkliwa. Zaleca się unikanie czerwonych warzyw i owoców (np. buraki, winogrona, czarna porzeczka), jedzenia czerwonego mięsa (wieprzowina, wołowina), a także picia kawy, herbaty oraz wina. Zakazana jest również czekolada oraz wszelkie produkty zawierające kakao. Palenie tytoniu jest bezwzględnie zabronione, nie tylko ze względu na negatywny wpływ na stan uzębienia i jamy ustnej, ale także na cały organizm. Wybielanie zębów można wspomóc spożywając nabiał: kefiry, maślanki, mleko. Rekomenduje się spożywanie mięsa białych ryb, jasnych warzyw (pietruszka, kapusta, rzepa, rzodkiewka itp.) oraz tych pozbawionych skórki (np. ogórek, seler, por, cukinia), a także spożywanie bananów, białego ryżu, kaszy jęczmiennej, otrębów oraz jasnego, białego pieczywa.
Czy kamień nazębny ma wpływ na kolor zębów
Lekarze stomatolodzy mogą wybielić zęby za pomocą specjalnych lamp wybielających, nakładek z żelami lub tez w skrajnych przypadkach przyklejenie licówki. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to zabiegi w pełni odpłatne i kosztowne, a na dodatek nie są wskazane u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, u młodych osób poniżej 16. roku życia, u palaczy, osób z alergiami, u pacjentów z problemami jamy ustnej, posiadającymi dużą liczbę ubytków próchniczych oraz z obnażonymi szyjkami i korzeniami zębów. Trudności w wybieleniu zębów mogą mieć osoby cierpiące na choroby jamy ustnej, np. próchnicę lub posiadające wypełnienia amalgamatowe. Skuteczne wybielanie zębów może być trudne u osób, które cierpią na nadwrażliwość szkliwa oraz borykają się z problemy wrażliwych dziąseł. To właśnie z myślą o nich powstały pasty do zębów z aktywnym węglem, które nie ścierają powierzchniej warstwy zęba, lecz wchłaniają znajdujące się na niej zanieczyszczenia. Odpowiadając na pytanie w tytule – tak, pasta z aktywnym węglem to bardzo dobre rozwiązanie dla osób chcących poprawić swój kolor zębów i jednocześnie zadbać o świeży oddech i zdrowe, mocne dziąsła. Wybielanie za pomocą past Nature On Carbon White to także dodatkowa ochrona szkliwa oraz ochrona przed bakteriami. Dzięki naturalnym składnikom zwartym w produkcie pasta jest przyjazna dla wegan i wegetarian.
Źródła:
- Marcin Kasiak, Mirosława Kasiak, Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, dostęp online: https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/01-2010/062-067.pdf
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33597%2Cwybielanie-zebow-moze-je-uszkadzac.html
Artykuł sponsorowany