Ready-to-wear (prêt-à-porter)
To nic innego jak wybiegowe kolekcje ukazujące się dwa razy w roku na sezon wiosna-lato i jesień-zima. Są to zazwyczaj kreacje przygotowane do produkcji seryjnej, którą domy mody prezentują potencjalnym nabywcom w postaci pokazu mody. Ubrania z linii ready-to-wear w pierwotnej lub nieco zmienionej formie trafiają na sklepowe półki, gdzie każdy może je zakupić. Warto również zaznaczyć, że kolekcje prêt-à-porter są przedsmakiem kolekcji haute couture. Bywa również, że są bardziej widowiskowe niż couture.
Haute couture, czyli tak zwane wysokie krawiectwo.
Haute couture to dział luksusowego krawiectwa, zajmujący się szyciem ubrań na zamówienie dla konkretnego klienta. Termin ten narodził się we Francji, w 1945 roku i jest chroniony przez francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji. Domy mody, które posługują się tym terminem są zobowiązane do przestrzegania określonych kryteriów takich jak: ręczne szycie, określona liczba pracowników i modelek, przynajmniej dwa warsztaty-pracownie (jeden odpowiedzialny za suknie, drugi za garnitury), przynajmniej dwa pokazy różnych kolekcji w roku oraz zużycie określonej powierzchni materiału.
Pokazy haute couture to z reguły zamknięte wydarzenia, przeznaczone dla określonej grupy ludzi. Odbywają się dwa razy w roku, również według określonych sezonów, tak samo jak w przypadku reday-to-wear. Zazwyczaj są to zjawiskowe widowiska oprawione wspaniałą scenografią i ogromną przestrzenią. Domy mody, które chcą zajmować się haute couture muszą zostać przyjęte przez tak zwany sykdykat mody couture (z fr. Chambre syndicale de la haute couture Parisienne). Spełnienie powyższych kryteriów, przede wszystkim tych związanych z finansami, decyduje o przyjęciu do wspólnoty wysokiego krawiectwa.
Warto również zaznaczyć, że wybiegowe kreacje występują w pojedynczym egzemplarzu, gdzie później są odszywane na zamówienie, a ich ceny sięgają niebotycznych kwot. Surowe zasady definują tę sztukę jako kwintesencję prawdziwej mody i znaczenia luksusu.
Pre-fall
Podczas 6-miesięcznej przerwy między latem a zimą powstają kolekcje pre-fall. Są to zazwyczaj prezentacje, które łączą trendy z letnich i zimowych kolekcji. Gotowe do noszenia ubrania nadają się na przejściowy okres, które w niedługim czasie po swojej premierze trafiają na sklepowe półki. Kolekcje pre-fall służą również jak wstęp do jesiennio-zimowej kolekcji, dzięki czemu entuzjaści mody mogą przypuszczać, co będzie modne w kolejnym sezonie. Marki prezentują tę linię zazwyczaj w formie gotowych lookbooków lub kameralnych prezentacji w swoich showroomach.
Resort/Cruise
Nazewnictwo tak naprawdę dowolne. Nazwa wywodzi się z tropiklanych kurortów, w których przebywają ci najzamożniejsi. Dlatego też ta linia przeznaczona jest dla ludzi, którzy spędzają zimowe miesiące w gorącym klimacie. Kolekcje prezentowane są w czerwcu, a ich lokalizacje rozmieszczone są po całym świecie. Z reguły (choć nie zawsze) kolekcje resort/cruise to przykład mody plażowej, zwiewnych kreacji na długi, morski rejs czy imprezę wzdłuż piaszczystych plaż.