brak kategorii
Co zrobić by dobrze się wyspać? Oto 5 sprawdzonych sposobów
17.05.2018 Katarzyna Błażuk
Nie obciążaj organizmu
Za dużo jedzenia, zbyt ciężki trening czy zbyt dużo emocje, które sprawiają, że w naszym organizmie wszystko „buzuje”. Procesy trawienne wykorzystują mnóstwo energii, która w czasie snu powinna być przeznaczona na regenerację organizmu, a nie metabolizm. Intensywne ćwiczenia powodują wydzielanie dużej ilości katecholamin, takich jak adrenalina i noradrenalina, które również nie sprzyjają zasypianiu. Emocje, np. kołatanie serca i burza myśli, które często „dopadają” osoby poddawane ciągłemu stresowi, także skutecznie utrudniają wypoczynek. Wystarczy zatem lekka kolacja, trening zrobiony z głową oraz sprawdzony sposób na odstresowanie, aby zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen.
Odłóż telefon i wyłącz komputer
Telefony komórkowe, komputery, laptopy i telewizory emitują niebieskie światło, które używane w nocy rozstraja nasz rytm dobowy, wysyłając do mózgu mylne informacje – mózg nie może zidentyfikować pory dnia odpowiedniej na sen. To niebieskie światło hamuje również produkcję hormonu snu. O ile nie włączanie komputera przed snem jest nieco łatwiejsze, nawet jeśli jesteśmy przyzwyczajeni oglądać ulubiony serial na chwilę przed zaśnięciem, o tyle telefon wielu z nas trzyma pod poduszką czy na poduszce obok. A to właśnie telefony, które zbliżamy do twarzy, działają niebieskim światłem najmocniej. To także one mogą powodować wspomniany w punkcie pierwszym stres, kiedy przeczytamy dramatyczne wiadomości czy wybudzający post znajomego na portalu społecznościowym.
Przewietrz i zapal świece
Większość z nas lubi, kiedy w domu jest ciepło, szczególnie podczas snu. Gorąca kąpiel, ciepły szlafrok i gruba kołdra to według wielu osób czynniki sprzyjające wypoczynkowi. Zbyt wysoka temperatura sprawia jednak, że trudniej jest nam zasnąć. Dlatego przed snem warto uchylić okno na kilka minut, aby przewietrzyć pokój. Temperatura w sypialni powinna wynosić 18–20 stopni Celsjusza. Pomocne w zasypianiu mogą okazać się również świece zapachowe. Dają poczucie ciepła, płomień przywołuje na myśl domowy kominek, a unoszący się zapach, np. lawendy, uspokaja. Nawet jeśli kochamy ciepło, pościel nie może być zbyt gruba i musi być wykonana z tkanin, które oddychają.
Postaw na wygodną piżamę
Piżama to podstawa udanego snu. To ona może pomóc nam zasnąć i spać spokojnie w niemalże każdych warunkach. Czy to w domu czy w hotelu, kiedy stresujemy się wystąpieniem na konferencji kolejnego dnia – piżama może być elementem, który pomoże nam poczuć się przytulnie i bezpiecznie, a co za tym idzie, spać lepiej i wykorzystać sen w pełni. Aby tak się stało, piżama musi być wykonana z najlepszych materiałów – naturalnych, oddychających i nie powodujących przegrzania organizmu, pocenia czy wychłodzenia. W ubraniach często drażnią nas gryzące metki, dlatego kupując piżamę zwróćmy uwagę, czy są one wystarczająco miękkie. Kluczowe w doborze piżamy jest także jej dopasowanie do pogody czy pory roku. Zimą kiedy kładziemy się spać po powrocie z chłodnego dworu, doskonałym wyborem będzie ta z długimi nogawkami i rękawami, z miękkiej bawełny. Latem, w upały, zamiast spać nago, postawmy na koszulkę z delikatną koronką. Wybór odpowiedniej piżamy jest bagatelizowany, a to on jest pierwszym krokiem do udanego snu. Tworząc piżamy pamiętamy przede wszystkim o tym, aby każdy mógł wybrać spośród nich tę idealną dla siebie. Są modele dla lubiących ciepło, modele glamour, w których kładziemy się spać czując się piękne, są też takie, w których chcemy się schować, gdy nam źle. Wszystko po to, aby w piżamie czuć się po prostu dobrze, zasypiać spokojnie, spać głęboko i budzić się w dobrym nastroju – mówi jedna z założycielek sleepless in Warsaw, Katarzyna Aleksandrowicz.
Zmień otoczenie
Czasami zasnąć nie pozwala nam… sypialnia. To często miejsce, które zamiast ze snem, kojarzy się z pracą. Góra ubrań czekających na wyprasowanie, stos książek czy gazet, które mamy w planach przeczytać, dokumenty leżące na biurku obok łóżka, na które rano musimy nanieść korekty. To wszystko wywołuje w nas stres i włącza tryb „praca”. Podobny wpływ może mieć chociażby umeblowanie sypialni, a nawet kolor jej ścian. Oczywiście spory odsetek ludzi nie może pozwolić sobie na to, aby jeden pokój przeznaczyć wyłącznie do spania, jednak starajmy się, aby właśnie ta czynność była głównym czynnikiem, decydującym o wystroju wnętrza. Aby lepiej spać wystarczy czasami zmienić jedynie kolor ścian, czy przestawić biurko tak, aby nie było ostatnim elementem wystroju, jaki widzimy przed snem. Niech sen będzie rytuałem, a sypialnia miejscem, które nam się z nim kojarzy.