KSIĘGARNIA: Bookoff
Księgarnia artystyczna Bookoff, znana między innymi z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, otworzyła kolejny punkt na placu Trzech Krzyży. Można dostać albumy z zakresu sztuki, designu i mody, głównie po angielsku, ale są też publikacje polskie, np. niedawno wydana książka o historii Grupy LUXUS. Na pewno znajdziecie tam prezenty gwiazdkowe dla bliskich (uwaga studenci, pamiętajcie, aby spytać o zniżkę!).
więcej tu
FILM: „Za jakie grzechy, dobry Boże?”
Trzy siostry pochodzące z bogatego, francuskiego domu z tradycjami, rok po roku wychodzą kolejno za Chińczyka, Żyda i Araba. Nic dziwnego, że konserwatywni rodzice całą nadzieję na odpowiedni ożenek pokładają w najmłodszej córce. Słodko-gorzka komedia opowiada o niszczącej sile uprzedzeń rasowych, o strachu przed nieznanym i obcym, o przezwyciężaniu samych siebie i swoich słabości oraz o potędze, jaką jest miłość. Gorąco polecamy na zimne zimowe wieczory.
TEATR: Spektakle improwizowane, Warszawa, Klub Komediowy
Polecamy też spektakle improwizowane, w których aktorzy tworzą historie zainspirowane jednym słowem z widowni, przez co każdy występ jest niepowtarzalny. W Warszawie jest ich coraz więcej, nam szczególnie spodobały się te odgrywane przez grupę Hulaj. Bardzo kameralna, miła atmosfera i można się pośmiać do łez. Hulaj możecie oglądać 12.12 o 19:00 i 27.12 o 20:00 w Klubie Komediowym przy ulicy Nowowiejskiej. 27.12 grupa będzie obchodziła swoje urodziny i oprócz przedstawienia można liczyć na niespodzianki!
więcej tu
MUZEUM: Galeria Faras, Muzeum Narodowe w Warszawie
Malowidła z nubijskiego kościoła wzniesionego w VIII wieku zostały stworzone pomiędzy VIII a XIV wiekiem. Choć odkryto je w latach 60. XX wieku, dopiero teraz doczekały się odpowiedniej ekspozycji. Pierwszą część zaaranżowano, wzorując się na wnętrzu oryginalnej świątyni, a zachowane freski (malowidła naścienne) rozmieszczono tak, by przypominały układ pierwotny. Ponadto, stworzono cyfrową rekonstrukcję wnętrza kościoła, którą możemy oglądać w 3D. Wystawa przenosi nas w czasie, pokazuje kulturę, o której większość z nas nigdy nie słyszała, i przybliża, wydawałoby się prehistoryczną już przeszłość.
Jest to wystawa stała – we wtroki możecie ją zwiedzić za darmo. Jest też organizowany cykl wykładów w MNW i Królikarni, podczas których możecie dowiedzieć się więcej o wystawie i prezentowanych dziełach.
więcej tu
WYSTAWA: Nawijać–rozwijać (Projekty afgańskie, 2010–2014), CSW, Warszawa
Do 11 stycznia 2015 roku w Centrum Sztuki Współczesnej (Zamku Ujazdowskim) można obejrzeć wystawę najnowszych projektów Francisa Alysa wykonanych podczas jego licznych wyjazdów do Afganistanu. Tytułową pracą jest film „REEL-UNREEL”, któremu towarzyszą m.in. obrazy, wiersze, rysunki.
Wystawa przypomina dziennik z podróży. Francis Alys na różne sposoby opisuje i dokumentuje afgańską codzienność: dziecięce zabawy, życie miasta i zbombardowane, ale wciąż zamieszkane ulice. Pokazuje to, co przez zachodnie media zostało zupełnie pominięte na rzecz jedynego znanego nam oblicza Afganistanu, czyli trwającej tam wojny.
Warto zwrócić uwagę na nowatorskie podejście kuratorów do przestrzeni muzealnej zaaranżowanej tak, że odpowiada intymnemu charakterowi relacji artysty. Najbardziej jest to odczuwalne w sali z projekcją tytułowego filmu, który ogląda się, leżąc na materacach na podłodze.
więcej tu
SPORT: Zimowy Nardowy, Warszawa
Jeśli chcecie się trochę poruszać i aktywnie spędzić czas, zachęcamy do udania się na Zimowy Narodowy! Na Stadionie Narodowym znajdziecie lodowiska, lodową górkę, po której można zjeżdżać na specjalnym pontonie, Ice Bar czy zimowy jarmark. A w weekendy – Disco Lodowisko – w każdy piątek od 23 do 00:15 i w każdą sobotę od 22:15 do 23:30 tańce i zabawy na lodzie przy muzyce granej na żywo przez DJ-a.Na Zimowym Narodowym można szaleć do 31.01.2015
więcej tu