KULTURA

Polaroidowy pamiętnik Stanleya Kubricka z planu "Lśnienia"

15.03.2019Marta Roszewska

Polaroidowy pamiętnik Stanleya Kubricka z planu
Fot. Emilio D’Alessandro, June Randall, Stanley Kubrick

W marcu 2019 roku obchodzimy 20. rocznicę śmierci wybitnego reżysera Stanleya Kubricka. By uczcić pamięć wielkiego twórcy, do sieci trafiły polaroidowe zdjęcia z planu filmowego prawdopodobnie najwybitniejszego horroru wszech czasów, czyli "Lśnienia". Zdjęcia wykonał sam Kubrick, jego asystent Emilio D’Alessandro oraz June Randall.

To jeden z najbardziej wpływowych filmowców, którego frima Hawk Films osiągnęła ogromny sukces, dzięki jego mrocznym i często bardzo realistycznym wizjom. "Lśnienie" powstało w 1980 roku i  jest adaptacją powieści Stephena Kinga. Film opowiada historię Jacka Torrance'a, początkującego pisarza i leczącego się alkoholika, który podejmuje pracę jako dozorca zacisznego „Overlook Hotel” w Kolorado. 

Bardzo szybko w hotelu nastaje narastająca atmosfera grozy. Jak dowiaduje się główny bohater, w przeszłości wydarzyła się w tym miejscu tragedia – mężczyzna sprawujący opiekę nad ośrodkiem zamordował tu swoją rodzinę. Wkrótce sześcioletni syn Jacka, Danny, zaczyna miewać przerażające wizje i sny. Objawiają mu się np. bliźniaczki, które zgnięły z rąk własnego ojca. Apogeum grozy nastaje w momencie, gdy żona Jacka dowiaduje się, że jej namiętnie pracujący nad powieścią mąż, produkuje tysiące stron z jednym, powtarzającym się zdaniem - „Ciągła praca bez zabawy psuje Jackowi humor”. Wkrótce głowny bohater atakuje swoją rodzinę z toporem w ręku. 

"Lśnienie" nie jest kolejnym horrorem opowiadającym jedynie o nawiedzonym miejscu, które doprowadza bohaterów do szaleństwa. Film dotyka kwestii człowieczeństwa - pokazuje, co się dzieje, gdy sami stajemy się własnym wrogiem. W postać Jacka Torrence'a wcielił się Jack Nicholson, u boku którego zagrała Shelley Duvall i Danny Lloyd. 

Poniżej zobaczycie wyjątktowe fotografie wykonane podczas planu filmowego do kultowego "Lśnienia".

 

 

Czytaj dalej