KULTURA

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej!

18.04.2019Kasia Mizera

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej!
Fot. Szymon Brodziak

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland, najlepszej na rynku galerii online. Przyznawane przez One Eyeland nagrody są szczególnie istotne dla fotografów, ponieważ w skład jury wchodzą uznani artyści z całego świata. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się fotografią czarno-białą.

Dobre zdjęcie to takie, które wzbudza emocje, skłania do refleksji i nie pozostawia widza obojętnym – mówi zdobywca pierwszej nagrody w konkursie na najlepszego twórcę światowej fotografii czarno-białej - Szymon Brodziak. I faktycznie twórczość Polaka nie pozostawiła jury (oceniającego blisko 2 000 zgłoszeń z 65 krajów) obojętnym. Za swoje monochromatyczne prace (Drzewo, Żywopłot, Ballerinas, Rolls-Royce, Noti, Molo, Loop, Labirynt i Ana Portret) uzyskał aż 90 punktów, zdecydowanie wyprzedzając w rankingu pozostałych laureatów.

 Szymon Brodziak
Fot. Szymon Brodziak

Polski Helmut Newton

Szymon Brodziak, z wykształcenia ekonomista, z pasji fotograf, sam siebie określa mianem visualtellera, czyli osoby opowiadającej historie poprzez fotografie. Myślę czernią i bielą, patrzę w czerni i bieli i widzę kadry czarno-białe– mówi Brodziak. A w jego wyjątkowych, monochromatycznych historiach, które są niczym kadry z nigdy nienakręconych filmów, główną rolę grają kobiety, które, jak sam przyznaje, uwielbia fotografować.

Pod koniec 2014 roku Szymon opublikował swój pierwszy album fotograficzny „BRODZIAK ONE”, który miał swoją oficjalną premierę w Rzymie. Można w nim znaleźć blisko 300 monochromatycznych zdjęć podsumowujących pierwsze 10 lat zawodowej działalności Brodziaka. W albumie znalazła się także osobista dedykacja od June Newton – żony legendarnego fotografa Helmuta Newtona, który dla polskiego artysty jest mistrzem fotografii. Obecnie Brodziak pracuje nad zupełnie nowym albumem, prezentującym jego projekty z ostatnich lat, który ma zostać opublikowany jeszcze w tym roku.

Sztuka dla dobra

Dla Szymona Brodziaka ważne są nie tylko wyróżnienia, które otrzymuje za swoją twórczość, ale także dobro, które dzięki swojej pracy może szerzyć. Dlatego też nagroda One Eyeland to nie jedyny sukces artysty w bieżącym miesiącu. 5 kwietnia podczas licytacji, która odbyła się w warszawskim Domu Aukcyjnym Desa Unicum w ramach kolacji charytatywnej zorganizowanej przez Naszą Fundację na rzecz dzieci z Domu Dziecka Pod Lipami w Radymnie, czarno-biała sesja w wykonaniu Szymona Brodziaka została wylicytowana za rekordową kwotę 195 000 złotych.

 

Czytaj dalej
Polecamy