MODA, STYL ŻYCIA
Podsumowanie roku 2015 według naszych ekspertów
28.12.2015 Redakcja Fashion Magazine
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2015. Przez 365 dni w modzie i kulturze działo się naprawdę sporo. Pojawiły się nowe twarze, wybuchło kilka wstrząsających skandali, wyklarowały się pewne obciachowe postaci i wydarzenia, a co najmniej trzy polskie kolekcje sprawiły, że krytykom mody mocniej zabiło serce. Specjalnie dla was Harel, Michał Zaczyński, Karolina Korwin-Piotrowska, Agata Kalbarczyk, Jaga Hupało i Joanna Horodyńska – eksperci, współpracujący z redakcją Fashion Post, podsumowali rok 2015 w sześciu kategoriach. Nie możecie tego przegapić!
Wydarzenie roku
Harel
HUSH Warsaw. Dwa razy w roku czekamy niecierpliwością ma najbardziej prestiżowe targi marek i projektantów w Polsce. Ilość bylejakości zredukowana do koniecznego minimum, dziewięćdziesiąt dziewięć procent świetnych projektów. Dwudniowe święto komercyjnej mody, bijące na głowę nie tylko podobne sobie przedsięwzięcia, lecz także nieudane próby tworzenia kolejnych polskich "fashionweeków".
Michał Zaczyński
Masowy eksodus wybitnych projektantów z domów mody, które swoją presją, wyzyskiem i zamordyzmem idą tą samą drogą, co fast fashion. Oby zwiastowało to nową jakość w przemyśle odzieżowym i modzie jako takiej.
Joanna Horodyńska
Dla mnie wydarzenie związane z Operą, którą kocham i której oglądanie, słuchanie „zmywa” wręcz problemy i codzienne troski. Nowa interpretacja jednego z najbardziej kanonicznych polskich spektakli operowych - „Strasznego Dworu” Moniuszki w inscenizacji brytyjskiego reżysera Davida Pountney’a. Za połączenie tradycji z super nowoczesnym, nie obciążającym dizajnem. Narodowy romantyzm i oczywistości już tak nie bolały.
Karolina Korwin-Piotrowska
Oscar dla „Idy”; Polacy na Euro 2016; Szumowska w Berlinie; marketingowy sukces polskich kryminałów; serial „Pakt”.
Agata Kalbarczyk
Hmm... Czyli, co mi zostanie w głowie na zawsze ? Chyba makijaż Givenchy spring 2016 i trio Riccardo Tisci, Pat McGrath i Luigi Murenu - nie tylko dlatego, że było to piękne, spektakularne i magiczne, ale też profesjonalnie dopracowane, przemyślane i przygotowane. Ukłony.
Jaga Hupało
XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który po wielogodzinnych naradach wygrał Pianista z Korei Południowej Seong-JinCho oraz rekordowa oglądalność – 29% Polaków śledziło w mediach relacje z konkursu.
Stylista z naszej Pracowni JAGA HUPAŁO BORN TO CREATE, Damian Witkowski po wygraniu krajowego finału, reprezentował Polskę na najważniejszym konkursie fryzjerskim na świecie - WellaProfessionals International TrendVisionAward 2015 w kategorii Young Talents. Polska kolekcja roku
Harel
Gosia Baczyńska „Frankenstein's Dream". Mogłabym okrutnie stwierdzić, że polska moda dzieli się na Gosię Baczyńską i resztę. Kolejne jej kolekcje wnoszą prawdziwą wartość nie tylko do polskiej mody, ale do mody w ogóle. „Frankenstein's Dream" to wariacja na temat taśmy filmowej zaserwowana na zwalających z nóg nośnikach. Niezwykłe materiały, doskonałe kroje, spójność, a przede wszystkim wielowątkowa opowieść, która wraz z ostatnią sylwetką układa się w piękną całość.
Michał Zaczyński
Gosia Baczyńska „Black Spring”. Pozornie chaotyczna, okazuje się wielowymiarową, spójną i zachwycającą propozycją intelektualną i artystyczną. Mistrzostwo.
Joanna Horodyńska
Tomasz Ossoliński za męskie kolekcje i ich damską odsłonę. Za konsekwencję, nie uleganie chwilowym modom, za bycie sobą. Za pokazanie kobiety mogącej być obiektem pożądania w męskiej stylistyce.
MMC - szczególnie za płaszcze i puchowe kurtki, czyli ubrania „wierzchnie”, z którymi innym projektantom nie bardzo chce się mierzyć. To już tworzenie mody kompleksowej, całościowej i własnego kodu noszenie ubrań.
Karolina Korwin-Piotrowska
Gdybym była bogata, regularnie kupowałabym w Kiss The Frog, Bynamesakke, w akcesoryjnej marce Slava, obuwczniej Pollacki oraz u Gosi Baczyńskiej (kupiłabym marynarkę podobną do tej mega obłędnej, którą w Berlinie miała Gośka Szumowska.)
Agata Kalbarczyk
W 2015 w pamięci został mi na pewno makijaż z pokazu Izy Wójcik z Rougebunny Rouge do kolekcji „Gangsta” Roberta Kupisza - zarówno make up jak i włosy świetnie „siedziały" - współgrały z kolekcja i tematem - taka „Jenny from the block” w wyrafinowanym wcieleniu.
Jaga Hupało
Tegoroczny pokaz kolekcji dyplomowych i innych projektów studentów Katedry Mody zatytułowany “twerkliketeenspirit” & “smellslikefashion”. Inspirowany muzyką i teledyskami z lat 90. Absolwenci ASP już drugi raz udowodnili, że są w pełni przygotowani na przyjęcie ich przez światowy rynek – zarówno pod względem rzemiosła jak i kreacji.
W tym miejscu ogromne gratulacje dla Janusza Noniewicza za organizację. Jestem dumna, że wraz z moim Zespołem przygotowaliśmy stylizację fryzur do tego wydarzenia. Sukces roku
Harel
Areta Szpura i jej wersja modelu Ventilator stworzona dla marki Reebok. Obecność w paryskim Colette, przeciążane serwery w pierwszych godzinach sprzedaży, międzynarodowe publikacje. Inna sprawa, że cokolwiek wymyśli Areta, będzie się sprzedawać, bo posiada ona szósty zmysł, intuicję, której może jej pozazdrościć niejeden wykształcony specjalista.
Michał Zaczyński
Przewrotnie wskażę Jerzego Antkowiaka. Nagle wszyscy przypomnieli sobie o legendarnym kreatorze Mody Polskiej. Przez 10 lat bywał jedynie w jury gali dyplomowej krakowskiej SAPU; teraz – jubileuszowe pokazy, spotkania i benefisy w całym kraju, książki (w tym oddzielna biografia) i nagrody. Lepiej późno niż wcale.
Joanna Horodyńska
„Gwiezdne wojny” zanim się pojawiły. Za 100 % „Gwiezdnych Wojen” w „Gwiezdnych Wojnach”. Bez kiczu, zbyt dużej intensywności efektów specjalnych, bazowanie na przeszłości wizji. Za kult, który nie budzi obciachu i dosięga każdego. Sukces globalny.
Karolina Korwin-Piotrkowska
„Ida” Paweł Pawlikowski; Młoda polska muzyka: Pablopavo, The Dumplings, Kortez, Taco Hemingway, Pustki, Podsiadło, Ballady i Romanse - zmiana jakościowa i pokoleniowa nastąpiła i jest pięknie; Marta Frej i jej memy; Filip Springer i to jak pisze o architekturze, jego „13 pięter” to rzecz epokowa; mądry wegetarianizm i weganizm w postaci Marty Dymek z Jadłonomią oraz „Krowarzywa”.
Agata Kalbarczyk
Tak się wydarzyło że niektórzy ludzie backstage'u nie chcą juz pozostawać w cieniu ze swoimi umiejętnościami - chcą sławy i pieniędzy - i niektórzy odnieśli na tym polu sukces. Tu przykład Charlotte Tilbury - świetna strona www, komunikatywne filmiki, selfie z gwiazdami - PR w najlepszym wydaniu - i sukces - jej kosmetyki sprzedają sie jak świeże bułeczki. Dobre, ale nie -genialne. Taki sukces, jakie czasy...
Jaga Hupało
Debiut fabularny „Baby Bump” w reżyserii Kuby Czekaja i podwójny sukces festiwalowy.
Wyróżnienie specjalne na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Wyróżnienie specjalne Queer Lion Award na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Niezwykła kreacja aktorska wybitnej Agnieszki Podsiadlikoraz muzyka zaproponowana przez Pawła Juźwuka – wizerunkiem obydwojga mamy przyjemność opiekować się od dłuższego czasu. Osobowość roku
Harel
Jerzy Antkowiak. Jego twórczość przypomniała nam Agnieszka Janas w swojej książce „Niegrzeczny chłopiec polskiej mody", a dał jej namacalny dowód retrospektywny pokaz podczas listopadowego tygodnia mody w Łodzi. Jerzego Antkowiaka warto słuchać, warto czytać jego słowa, poznawać opowieści i anegdoty niegdysiejszego świata polskiej mody. Nie ma drugiej podobnej mu osoby, właściwie w tej kategorii powinien otrzymywać miejsce rokrocznie.
Michał Zaczyński
Michał Łojewski. Swoją markę UEG sprzedaje już w ok. stu sklepach na całym globie, w tym w londyńskim Selfridges; podpisał też kontrakt na gwiazdorską kolekcję dla Pumy. Wierny swojemu stylowi, a jednocześnie stale innowacyjny, konsekwentnie realizuje tyleż przemyślaną i precyzyjną, co bezprecedensową w Polsce strategię podboju światowego rynku mody niezależnej.
Joanna Horodyńska
Moja bardzo subiektywna osobowość roku, która dodała mi pewności siebie i dała wiele do myślenia na temat ludzi, świata, otaczających mnie zjawisk. Paulina Młynarska, którą odkryłam na nowo.
Karolina Korwin-Piotrkowska
Małgorzata Halber; Paweł Pawlikowski; Robert Lewandowski; Marta Frej; Filip Springer; Marta Dymek- Jadłonomia.
Agata Kalbarczyk
„Osobowość roku” brzmi szumnie, wiec ujmijmy to tak - ostatnio ujął mnie makijażysta Wayne Goss - jego tutoriale są nieskomplikowane i dowcipne, zdrowy brodaty chłop pokazuje na sobie jak nakładać blush czy konturować powiekę, a przede wszystkim mówi to, co i ja stale powtarzam - z całej oferty makijażowej, technik i produktów wybieraj to, co Ci pasuje, bo makeup ma cię uszczęśliwiać. Niektóre filmiki poprzedzają cytaty z Kevina Aucoin, zmarłego w 2002 roku makijażysty gwiazd, który sam został ikoną makijażu - i za to też chapeaux bas.
Jaga Hupało
Elżbieta Penderecka oraz Grażyna Kulczyk – wizjonerki, które umiejętnie łączą kreację ze zmysłem biznesowym. Obyśmy doczekali się więcej takich kobiet nad Wisłą.
Debiut roku
Harel
Zadebiutowała w grudniu zeszłego roku, ale wliczam ją do 2015, kwestia dwóch tygodni różnicy. Zofia Chylak i jej kolekcja torebek, a nawet dwie. Osiągnęła coś, czym do tej pory na naszym podwórku mogła sie pochwalić tylko Ania Kuczyńska. Stworzyła torbę, którą wszyscy chcą mieć. Mowa o małym worku z wytłaczanej czarnej skóry. Do tej pory projektantka nie nadąża z doszywaniem kolejnych egzemplarzy.
Michał Zaczyński
Joanna Organiściak. Farmaceutka z (pierwszego) wykształcenia zrobiła najciekawszą kolekcję ze wszystkich tegorocznych debiutantów. „Złota Nitka” w pełni zasłużona.
Joanna Horodyńska
Alessandro Michele, który zastąpił, dosłownie chwilę przed wypuszczeniem nowej kolekcji, Fridę Gianini. Do 2002 roku pracował w Gucci przy dodatkach. Przebudował kolekcje tak, że okazała się hitem sprzedażowym i nie będzie podlegała przecenom. Pożądana na każdej szerokości geograficznej. Za ryzyko, które zawsze warto podejmować, bo a nuż się zdarzy „cud”.
Karolina Korwin-Piotrowska
Aktorzy: Agnieszka Żulewska; Filip Pławiak; Bartosz Bielenia; Muzyka: Taco Hemingway, Kortez; film: Agnieszka Smoczyńska; książka: Małgorzata Halber, Facecje, Make Life Hader.
Agata Kalbarczyk
Właściwie w każdej kategorii z różnych powodów mogłabym wymienić nazwisko Pat McGrath - ten rok ZNÓW należał do niej - tym razem narobiła też wszystkim smaka, wypuszczając na rynek zajawkę swojej kolekcji kosmetyków w ilości tysiąca sztuk ... Sold out już po chwili...
Jaga Hupało
Pierwszy na świecie lookbook zrealizowany w technice 3D przez duet Hector and Karger, we współpracy z JAGA HUPAŁO BORN TO CREATE. Projektanci, we współpracy z twórcami aplikacji, stworzyli unikatowy lookbook prezentujący najnowszą kolekcję w postaci sylwetek 3D. Każdy czytelnik papierowego magazynu lub serwisu online może ożywić zdjęcie używając swojego smartfona i darmowej aplikacji. Modelki „wychodzące” z gazet lub ekranu komputera to prawdziwie innowacyjny projekt. Technologia Tap2C daje możliwość obejrzenia sylwetki ze zdjęcia z każdej strony i w najmniejszym szczególe. Przy pomocy specjalnie skonstruowanej maszyny składającej się z 64 aparatów fotograficznych, każda sylwetka z kolekcji została sfotografowana na modelce. Powstałe kilkaset zdjęć przetworzono na obraz 3D. W tym samym czasie odbyła się klasyczna sesja/ lookbook - autorstwa Bartka Wieczorka / LAF - jednego z najlepszych fotografów mody w kraju. Następnie programiści Tap2C przypisali odpowiednie markery na każde ze zdjęć tak, aby przy pomocy aplikacji Tap2C można było wyświetlić obraz 3D. Obciach roku
Harel
Przedsprzedaż kolekcji Oliviera Rousteinga dla H&M. Panie biegnące z elementami ekspozycji do kasy, publiczne przekrzykiwanie się, kto ile wydał i handel naręczny podczas imprezy to tylko garść argumentów. Zero klasy.
Michał Zaczyński
Podręczniki stylu popełnione przez niepotrafiących posługiwać się językiem polskim blogerów, ze szczególnym uwzględnieniem Ekskluzywnego Menela. Lektura narcystycznych i bełkotliwych rozważań o ojczyźnie, Bogu czy skórzanych spodniach w stylizacji casual, wymaga od czytelnika doprawdy niezmierzonych pokładów poczucia humoru.
Joanna Horodyńska
Zmiany polityczne, polityka, politycy. Za wszystko od początku do końca.
Karolina Korwin-Piotrowska
Bluza dresowa made in Poland rozpadająca się po praniu, czyli o tym jak nie inwestować w „polskich projektantów”; afera z Zieniem; próby cenzurowania polskiej kultury rozpoczęte przez PiS; mający ogromne parcie na szkło i na kasę półanalfabeci i idioci podniesieni do rangi wzorców i idoli w coraz bardziej skretyniałych masowych mediach czyli Idiokracja w praktyce.
Agata Kalbarczyk
Nie żebym sie czepiała Kim Kardashian, ani jej makijażysty, Mario Dedivanowiča - bo jest to kreacja - może silikonowa, ale perfekcyjna a Mario jest profesjonalistą. I chyba nie mam pretensji o to, że wszystkie te techniki inspirowane drag queen przenosi też na zwykłe kobiety, bo może i taka opcja jest komuś potrzebna. Wkurzam się jednak i to jest ten obciach - że ta estetyka staje się obowiązująca... Kobietom z rzęsami po same brwi, mówię stanowcze nie!
Jaga Hupało
Velaterapia - opalanie włosów płomieniem świecy. Ten popularny ostatnio i bardzo dyskusyjny trend odwołuje się do pierwotnych praktyk, kiedy to ogień jako żywioł symbolizował oczyszczenie i energię witalną. W wielu dziedzinach życia następuje powrót do metod pod szyldem “w pełnej zgodzie z siłami natury” np. obcinanie włosów zgodnie z fazami księżyca czy właśnie przypalanie końcówek płomieniem świecy. Ja i specjaliści z naszej pracowni w dobie zaawansowania technologicznego zdecydowanie hołdujemy nowoczesnym i gwarantowanym metodom pielęgnacji włosów .
Harel
HUSH Warsaw. Dwa razy w roku czekamy niecierpliwością ma najbardziej prestiżowe targi marek i projektantów w Polsce. Ilość bylejakości zredukowana do koniecznego minimum, dziewięćdziesiąt dziewięć procent świetnych projektów. Dwudniowe święto komercyjnej mody, bijące na głowę nie tylko podobne sobie przedsięwzięcia, lecz także nieudane próby tworzenia kolejnych polskich "fashionweeków".
Michał Zaczyński
Masowy eksodus wybitnych projektantów z domów mody, które swoją presją, wyzyskiem i zamordyzmem idą tą samą drogą, co fast fashion. Oby zwiastowało to nową jakość w przemyśle odzieżowym i modzie jako takiej.
Joanna Horodyńska
Dla mnie wydarzenie związane z Operą, którą kocham i której oglądanie, słuchanie „zmywa” wręcz problemy i codzienne troski. Nowa interpretacja jednego z najbardziej kanonicznych polskich spektakli operowych - „Strasznego Dworu” Moniuszki w inscenizacji brytyjskiego reżysera Davida Pountney’a. Za połączenie tradycji z super nowoczesnym, nie obciążającym dizajnem. Narodowy romantyzm i oczywistości już tak nie bolały.
Karolina Korwin-Piotrowska
Oscar dla „Idy”; Polacy na Euro 2016; Szumowska w Berlinie; marketingowy sukces polskich kryminałów; serial „Pakt”.
Agata Kalbarczyk
Hmm... Czyli, co mi zostanie w głowie na zawsze ? Chyba makijaż Givenchy spring 2016 i trio Riccardo Tisci, Pat McGrath i Luigi Murenu - nie tylko dlatego, że było to piękne, spektakularne i magiczne, ale też profesjonalnie dopracowane, przemyślane i przygotowane. Ukłony.
Jaga Hupało
XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który po wielogodzinnych naradach wygrał Pianista z Korei Południowej Seong-JinCho oraz rekordowa oglądalność – 29% Polaków śledziło w mediach relacje z konkursu.
Stylista z naszej Pracowni JAGA HUPAŁO BORN TO CREATE, Damian Witkowski po wygraniu krajowego finału, reprezentował Polskę na najważniejszym konkursie fryzjerskim na świecie - WellaProfessionals International TrendVisionAward 2015 w kategorii Young Talents. Polska kolekcja roku
Harel
Gosia Baczyńska „Frankenstein's Dream". Mogłabym okrutnie stwierdzić, że polska moda dzieli się na Gosię Baczyńską i resztę. Kolejne jej kolekcje wnoszą prawdziwą wartość nie tylko do polskiej mody, ale do mody w ogóle. „Frankenstein's Dream" to wariacja na temat taśmy filmowej zaserwowana na zwalających z nóg nośnikach. Niezwykłe materiały, doskonałe kroje, spójność, a przede wszystkim wielowątkowa opowieść, która wraz z ostatnią sylwetką układa się w piękną całość.
Michał Zaczyński
Gosia Baczyńska „Black Spring”. Pozornie chaotyczna, okazuje się wielowymiarową, spójną i zachwycającą propozycją intelektualną i artystyczną. Mistrzostwo.
Joanna Horodyńska
Tomasz Ossoliński za męskie kolekcje i ich damską odsłonę. Za konsekwencję, nie uleganie chwilowym modom, za bycie sobą. Za pokazanie kobiety mogącej być obiektem pożądania w męskiej stylistyce.
MMC - szczególnie za płaszcze i puchowe kurtki, czyli ubrania „wierzchnie”, z którymi innym projektantom nie bardzo chce się mierzyć. To już tworzenie mody kompleksowej, całościowej i własnego kodu noszenie ubrań.
Karolina Korwin-Piotrowska
Gdybym była bogata, regularnie kupowałabym w Kiss The Frog, Bynamesakke, w akcesoryjnej marce Slava, obuwczniej Pollacki oraz u Gosi Baczyńskiej (kupiłabym marynarkę podobną do tej mega obłędnej, którą w Berlinie miała Gośka Szumowska.)
Agata Kalbarczyk
W 2015 w pamięci został mi na pewno makijaż z pokazu Izy Wójcik z Rougebunny Rouge do kolekcji „Gangsta” Roberta Kupisza - zarówno make up jak i włosy świetnie „siedziały" - współgrały z kolekcja i tematem - taka „Jenny from the block” w wyrafinowanym wcieleniu.
Jaga Hupało
Tegoroczny pokaz kolekcji dyplomowych i innych projektów studentów Katedry Mody zatytułowany “twerkliketeenspirit” & “smellslikefashion”. Inspirowany muzyką i teledyskami z lat 90. Absolwenci ASP już drugi raz udowodnili, że są w pełni przygotowani na przyjęcie ich przez światowy rynek – zarówno pod względem rzemiosła jak i kreacji.
W tym miejscu ogromne gratulacje dla Janusza Noniewicza za organizację. Jestem dumna, że wraz z moim Zespołem przygotowaliśmy stylizację fryzur do tego wydarzenia. Sukces roku
Harel
Areta Szpura i jej wersja modelu Ventilator stworzona dla marki Reebok. Obecność w paryskim Colette, przeciążane serwery w pierwszych godzinach sprzedaży, międzynarodowe publikacje. Inna sprawa, że cokolwiek wymyśli Areta, będzie się sprzedawać, bo posiada ona szósty zmysł, intuicję, której może jej pozazdrościć niejeden wykształcony specjalista.
Michał Zaczyński
Przewrotnie wskażę Jerzego Antkowiaka. Nagle wszyscy przypomnieli sobie o legendarnym kreatorze Mody Polskiej. Przez 10 lat bywał jedynie w jury gali dyplomowej krakowskiej SAPU; teraz – jubileuszowe pokazy, spotkania i benefisy w całym kraju, książki (w tym oddzielna biografia) i nagrody. Lepiej późno niż wcale.
Joanna Horodyńska
„Gwiezdne wojny” zanim się pojawiły. Za 100 % „Gwiezdnych Wojen” w „Gwiezdnych Wojnach”. Bez kiczu, zbyt dużej intensywności efektów specjalnych, bazowanie na przeszłości wizji. Za kult, który nie budzi obciachu i dosięga każdego. Sukces globalny.
Karolina Korwin-Piotrkowska
„Ida” Paweł Pawlikowski; Młoda polska muzyka: Pablopavo, The Dumplings, Kortez, Taco Hemingway, Pustki, Podsiadło, Ballady i Romanse - zmiana jakościowa i pokoleniowa nastąpiła i jest pięknie; Marta Frej i jej memy; Filip Springer i to jak pisze o architekturze, jego „13 pięter” to rzecz epokowa; mądry wegetarianizm i weganizm w postaci Marty Dymek z Jadłonomią oraz „Krowarzywa”.
Agata Kalbarczyk
Tak się wydarzyło że niektórzy ludzie backstage'u nie chcą juz pozostawać w cieniu ze swoimi umiejętnościami - chcą sławy i pieniędzy - i niektórzy odnieśli na tym polu sukces. Tu przykład Charlotte Tilbury - świetna strona www, komunikatywne filmiki, selfie z gwiazdami - PR w najlepszym wydaniu - i sukces - jej kosmetyki sprzedają sie jak świeże bułeczki. Dobre, ale nie -genialne. Taki sukces, jakie czasy...
Jaga Hupało
Debiut fabularny „Baby Bump” w reżyserii Kuby Czekaja i podwójny sukces festiwalowy.
Wyróżnienie specjalne na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Wyróżnienie specjalne Queer Lion Award na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Niezwykła kreacja aktorska wybitnej Agnieszki Podsiadlikoraz muzyka zaproponowana przez Pawła Juźwuka – wizerunkiem obydwojga mamy przyjemność opiekować się od dłuższego czasu. Osobowość roku
Harel
Jerzy Antkowiak. Jego twórczość przypomniała nam Agnieszka Janas w swojej książce „Niegrzeczny chłopiec polskiej mody", a dał jej namacalny dowód retrospektywny pokaz podczas listopadowego tygodnia mody w Łodzi. Jerzego Antkowiaka warto słuchać, warto czytać jego słowa, poznawać opowieści i anegdoty niegdysiejszego świata polskiej mody. Nie ma drugiej podobnej mu osoby, właściwie w tej kategorii powinien otrzymywać miejsce rokrocznie.
Michał Zaczyński
Michał Łojewski. Swoją markę UEG sprzedaje już w ok. stu sklepach na całym globie, w tym w londyńskim Selfridges; podpisał też kontrakt na gwiazdorską kolekcję dla Pumy. Wierny swojemu stylowi, a jednocześnie stale innowacyjny, konsekwentnie realizuje tyleż przemyślaną i precyzyjną, co bezprecedensową w Polsce strategię podboju światowego rynku mody niezależnej.
Joanna Horodyńska
Moja bardzo subiektywna osobowość roku, która dodała mi pewności siebie i dała wiele do myślenia na temat ludzi, świata, otaczających mnie zjawisk. Paulina Młynarska, którą odkryłam na nowo.
Karolina Korwin-Piotrkowska
Małgorzata Halber; Paweł Pawlikowski; Robert Lewandowski; Marta Frej; Filip Springer; Marta Dymek- Jadłonomia.
Agata Kalbarczyk
„Osobowość roku” brzmi szumnie, wiec ujmijmy to tak - ostatnio ujął mnie makijażysta Wayne Goss - jego tutoriale są nieskomplikowane i dowcipne, zdrowy brodaty chłop pokazuje na sobie jak nakładać blush czy konturować powiekę, a przede wszystkim mówi to, co i ja stale powtarzam - z całej oferty makijażowej, technik i produktów wybieraj to, co Ci pasuje, bo makeup ma cię uszczęśliwiać. Niektóre filmiki poprzedzają cytaty z Kevina Aucoin, zmarłego w 2002 roku makijażysty gwiazd, który sam został ikoną makijażu - i za to też chapeaux bas.
Jaga Hupało
Elżbieta Penderecka oraz Grażyna Kulczyk – wizjonerki, które umiejętnie łączą kreację ze zmysłem biznesowym. Obyśmy doczekali się więcej takich kobiet nad Wisłą.
Debiut roku
Harel
Zadebiutowała w grudniu zeszłego roku, ale wliczam ją do 2015, kwestia dwóch tygodni różnicy. Zofia Chylak i jej kolekcja torebek, a nawet dwie. Osiągnęła coś, czym do tej pory na naszym podwórku mogła sie pochwalić tylko Ania Kuczyńska. Stworzyła torbę, którą wszyscy chcą mieć. Mowa o małym worku z wytłaczanej czarnej skóry. Do tej pory projektantka nie nadąża z doszywaniem kolejnych egzemplarzy.
Michał Zaczyński
Joanna Organiściak. Farmaceutka z (pierwszego) wykształcenia zrobiła najciekawszą kolekcję ze wszystkich tegorocznych debiutantów. „Złota Nitka” w pełni zasłużona.
Joanna Horodyńska
Alessandro Michele, który zastąpił, dosłownie chwilę przed wypuszczeniem nowej kolekcji, Fridę Gianini. Do 2002 roku pracował w Gucci przy dodatkach. Przebudował kolekcje tak, że okazała się hitem sprzedażowym i nie będzie podlegała przecenom. Pożądana na każdej szerokości geograficznej. Za ryzyko, które zawsze warto podejmować, bo a nuż się zdarzy „cud”.
Karolina Korwin-Piotrowska
Aktorzy: Agnieszka Żulewska; Filip Pławiak; Bartosz Bielenia; Muzyka: Taco Hemingway, Kortez; film: Agnieszka Smoczyńska; książka: Małgorzata Halber, Facecje, Make Life Hader.
Agata Kalbarczyk
Właściwie w każdej kategorii z różnych powodów mogłabym wymienić nazwisko Pat McGrath - ten rok ZNÓW należał do niej - tym razem narobiła też wszystkim smaka, wypuszczając na rynek zajawkę swojej kolekcji kosmetyków w ilości tysiąca sztuk ... Sold out już po chwili...
Jaga Hupało
Pierwszy na świecie lookbook zrealizowany w technice 3D przez duet Hector and Karger, we współpracy z JAGA HUPAŁO BORN TO CREATE. Projektanci, we współpracy z twórcami aplikacji, stworzyli unikatowy lookbook prezentujący najnowszą kolekcję w postaci sylwetek 3D. Każdy czytelnik papierowego magazynu lub serwisu online może ożywić zdjęcie używając swojego smartfona i darmowej aplikacji. Modelki „wychodzące” z gazet lub ekranu komputera to prawdziwie innowacyjny projekt. Technologia Tap2C daje możliwość obejrzenia sylwetki ze zdjęcia z każdej strony i w najmniejszym szczególe. Przy pomocy specjalnie skonstruowanej maszyny składającej się z 64 aparatów fotograficznych, każda sylwetka z kolekcji została sfotografowana na modelce. Powstałe kilkaset zdjęć przetworzono na obraz 3D. W tym samym czasie odbyła się klasyczna sesja/ lookbook - autorstwa Bartka Wieczorka / LAF - jednego z najlepszych fotografów mody w kraju. Następnie programiści Tap2C przypisali odpowiednie markery na każde ze zdjęć tak, aby przy pomocy aplikacji Tap2C można było wyświetlić obraz 3D. Obciach roku
Harel
Przedsprzedaż kolekcji Oliviera Rousteinga dla H&M. Panie biegnące z elementami ekspozycji do kasy, publiczne przekrzykiwanie się, kto ile wydał i handel naręczny podczas imprezy to tylko garść argumentów. Zero klasy.
Michał Zaczyński
Podręczniki stylu popełnione przez niepotrafiących posługiwać się językiem polskim blogerów, ze szczególnym uwzględnieniem Ekskluzywnego Menela. Lektura narcystycznych i bełkotliwych rozważań o ojczyźnie, Bogu czy skórzanych spodniach w stylizacji casual, wymaga od czytelnika doprawdy niezmierzonych pokładów poczucia humoru.
Joanna Horodyńska
Zmiany polityczne, polityka, politycy. Za wszystko od początku do końca.
Karolina Korwin-Piotrowska
Bluza dresowa made in Poland rozpadająca się po praniu, czyli o tym jak nie inwestować w „polskich projektantów”; afera z Zieniem; próby cenzurowania polskiej kultury rozpoczęte przez PiS; mający ogromne parcie na szkło i na kasę półanalfabeci i idioci podniesieni do rangi wzorców i idoli w coraz bardziej skretyniałych masowych mediach czyli Idiokracja w praktyce.
Agata Kalbarczyk
Nie żebym sie czepiała Kim Kardashian, ani jej makijażysty, Mario Dedivanowiča - bo jest to kreacja - może silikonowa, ale perfekcyjna a Mario jest profesjonalistą. I chyba nie mam pretensji o to, że wszystkie te techniki inspirowane drag queen przenosi też na zwykłe kobiety, bo może i taka opcja jest komuś potrzebna. Wkurzam się jednak i to jest ten obciach - że ta estetyka staje się obowiązująca... Kobietom z rzęsami po same brwi, mówię stanowcze nie!
Jaga Hupało
Velaterapia - opalanie włosów płomieniem świecy. Ten popularny ostatnio i bardzo dyskusyjny trend odwołuje się do pierwotnych praktyk, kiedy to ogień jako żywioł symbolizował oczyszczenie i energię witalną. W wielu dziedzinach życia następuje powrót do metod pod szyldem “w pełnej zgodzie z siłami natury” np. obcinanie włosów zgodnie z fazami księżyca czy właśnie przypalanie końcówek płomieniem świecy. Ja i specjaliści z naszej pracowni w dobie zaawansowania technologicznego zdecydowanie hołdujemy nowoczesnym i gwarantowanym metodom pielęgnacji włosów .