KULTURA

Piosenki dla silnych kobiet [playlista]

29.03.2019Wojciech Szczot

Piosenki dla silnych kobiet [playlista]

Czy wiecie, że jeszcze 50 lat temu źle widziane było nagranie piosenki z feministycznym akcentem? Mężczyźni mieli widzieć w kobietach tylko pozytywy, rozpatrywać je w seksualnym kontekście i dobrze się przy tym wszystkim bawić. Ale kobiety zaczęły w końcu wykorzystywać tę potężną i niebezpieczną broń jaką jest muzyka i tworzyć przeboje, które zmieniły nie tylko historię muzyki, ale też zatarły granice między kobietami a mężczyznami. Piosenki, które dla Was wyselekcjonowaliśmy mówią o kobiecej emancypacji, a ich obecność na listach przebojów przyczyniła się do zmiany myślenia mężczyzn na całym świecie. Przynajmniej jakiejś części :) 

Zobaczcie nasze zestawienie poniżej!

Shania Twain - Man! I Feel Like a Woman! 

Shania Twain zaśpiewała w tym wielkim przeboju z końca lat 90. o tym, że chce krzyczeć, hałasować i przekraczać granice. Patrząc na to, że Shania Twain identyfikowała się z muzyką country, dla wyznawców tego gatunku "kobieca wolność" była czymś zupełnie nowym.

Cyndi Lauper - Girls Just Wanna Have Fun

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby tego wielkiego przeboju. Powraca co lato jak bumerang, nic dziwnego, Cyndi Lauper śpiewała o tym, jak fajnie jest się bawić i niczym nie martwić. Choć przez chwilę. 

 

No Doubt - Just a Girl

Gwen Stefani lubi krzyczeć o tym, co ją wkurza. "Just a Girl" powstało w świetnym momencie, wtedy wszystkie wokalistki wołały o szacunek i prawa kobiet, ale dopiero Gwen Stefani znalazła odpowiednie słowa. 

Chaka Khan - I'm Every Woman

Ta piosenka to nawet nie przebój, a hymn. Chaka Khan, a potem Whitney Houston wystawiły sobie tą piosenką pomnik za życia. Jeśli szukacie bardziej podnoszącego na duchu szlagieru, obawiam się, że możecie go nie znaleźć. 

Gloria Gaynor - I Will Survive

Gloria Gaynor pokazała całym pokoleniom kobiet, że rozstanie to nie koniec świata. Zamiast płakać, można się cieszyć, bo idzie nowe. A wy i tak sobie poradzicie i przetrwacie. Z mężczyznami lub bez. 

 

 David LaChapelle
Fot. David LaChapelle

Destiny's Child - Indepentent Women Pt. I 

Destiny's Child to jeden z najważniejszych damskich zespołów ostatnich lat. Dziewczyny już od pierwszej piosenki odważnie mówiły o tym, co ich boli. "Independent Women Pt. I" to hymn niezależności i kobiecej siły. 

 

M.I.A. - Bad Girls

M.I.A. nie należy do grzecznych dziewczynek. W trakcie występu w przerwie rozgrywek Super Bowl pokazała środkowy palec, za co nie tylko obraziła się na nią Madonna, ale też dostała ban na wjazd do Stanów Zjednoczonych. "Bad Girls" to jeden z jej popisowych numerów. 

Eurythmics - Sisters Are Doin' It For Themselves

Wydana w 1985 roku piosenka "Sisters Are Doin' It For Themselves" to jeden z najbardziej inspirujących anthem-songów dotyczących kobiecej siły. Zespół Eurythmics nagrał tę piosenkę razem z Arethą Franklin, która na swoim koncie miała już głośny przebój "Respect". Ale dopiero "Sisters Are Doin' It For Themselves" uczynił z niej prawdziwą feministkę. 

Christina Aguilera - Can't Hold Us Down

Dlaczego piosenka Christiny Aguilery z 2002 roku znalazła się tak wysoko na naszej liście? "Can't Hold Us Down" napisana przez samą artystkę, Scotta Storcha i Matta Morrisa mówi przede wszystkim o podwójnych standardach. Piosenkarka sprzeciwia się dyskryminacji i powierzchownemu traktowaniu artystek w przemyśle muzycznym. Jednocześnie miała w ten sposób nawiązać do utworu Eminema "The Real Slim Shady", w którym obrażał piosenkarki POP, w tym samą Aguilerę. "Can't Hold Us Down" do dziś traktowane jest jako rozrachunek Aguilery z seksizmem i mizoginią. Krytycy uznali piosenkę jako bezsprzecznie najmądrzejszą w dorobku Aguilery oraz pochwalili ją za "przepisywanie zasad feminizmu na nowo, korzystając z hip-hopowego beautu". 

Beyonce - Lemonade

Trudno wyszczególnić jedną konkretną piosenkę Beyonce o prawach kobiet. Jest ich mnóstwo. Właśnie dlatego przyznaliśmy jej pierwsze miejsce, a na tapetę bierzemy nie "Run The World", który do dziś jest hymnem feminizmu, a cały album "Lemonade" z 2016 roku. Artystka nie tylko przypomniała jak wielką drogę przeszła społeczność afroamerykanów ku zwalczeniu dyskryminacji, ale też czym dziś jest walka o prawa kobiet, i jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Beyonce zdradziła eż swoje osobiste problemy i opisała własną historię. 

Czytaj dalej