MODA

Pierwsza wystawa retrospektywna Thierry’ego Muglera

04.04.2019Antonina Rafałowska

Pierwsza wystawa retrospektywna Thierry’ego Muglera
Fot. Alan Strutt

Do 8 września 2019 roku odwiedzający Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu będą mogli obejrzeć pierwszą retrospektywną wystawę Thierry’ego Muglera. Francuski projektant jest nie tylko żywą legendą, która zmieniła bieg mody w XX wieku, ale i reżyserem teledysków i zapierających dech w piersiach pokazów mody czy twórcą zapachów tak kultowych jak ,,Angel”.

Siła i ponadczasowość według Thierry’ego Muglera

Moda i kobieta to u Muglera synonimy. Jest silna, bezkompromisowa, spektakularna i samodzielna. Ponad wszystko pozostaje oryginalna i zjawiskowa, przez co projektów francuza nie można pomylić z niczyimi innymi. Nawet na drogeryjnej półce z perfumami flakony jego autorstwa wyróżniają się ekstrawagancją i ponadczasowością. Kiedy jego kreacje zakładają największe gwiazdy pojawia się od razu pytanie kto zdobi kogo i czy przypadkiem sławne osobistości nie są wyłącznie tłem dla kolorowych i nieoczywistych projektów. U Muglera od początku jego kariery w 1973 rządzi kolor, zapomniane przez publikę tkaniny, które łączy w nietypowe pary, cekiny i pióra. Garsonki pokrywa łuskami, futrom nadaje nienaturalnie dlugie koje, a sukienki przemienia w kobiece zbroje przyszłości. Najważniejszy jest efekt, który musi być spektakularny.

Thierry Mugler: Couturissime

Nietuzinkowy artysta zasługuje na nietuzinkową wystawę. Thierry Mugler: Couturissime to ponad 140 obiektów pochodzących z lat 1973-2001, z których znaczna część nie była nigdy pokazywana szerszej publiczności. Odwiedzający wystawę będą mieli szansę podziwiać nie tylko piękne kreacje, ale i szkice artysty, zapisy z pokazów oraz wiele fotografii takich artystów jak : Helmut Newton, Sarah Moon, Pierre et Gilles, David LaChapelle, Paolo Roversi, Herb Ritts, Dominique Issermann, Guy Bourdin i Richard Avedon. Również samo otoczenie, w którym znajdują się eksponaty nie ustępuje im urodą. Przestrzeń podzielona na sześć części została oddana przez kuratora Thierry’ego-Maxime Loriot'a w ręce scenografów i designerów (m.in. Philipp Fürhofer, Tord Boontje). Dzięki temu każdy widz ma szansę nie tylko podziwiać na żywo projekty mistrza, ale i przenieść się w świat jego wyobraźni i nieujarzmionych kolorowo-pstrokatych fantazji.

Thierry Mugler: Couturisme potrwa do 8 września, a później wystawa odwiedzi Rotterdam i Monachium.

Czytaj dalej