KULTURA

Paszporty Polityki 2019: komu przyznano?

09.01.2019Wojciech Szczot

Paszporty Polityki 2019: komu przyznano?

Joanna Kulig swoją rolą w "Zimnej wojnie" dokonała prawdziwej rewolucji. W polskiej aktorce zakochali się nie tylko Polacy, ale i Francuzi oraz Amerykanie. Rola Zuli, wiejskiej dziewczyny o talencie wokalnym, która robi karierę w zespole ludowym Mazurek oraz jako piosenkarka w Paryżu, przyniosła aktorce całą masę nagród, wyróżnień oraz okładki najbardziej prestiżowych pism. Kulig została również doceniona przez Jurorów Paszportów Polityki, którzy przyznali jej nagrodę ze względu na "szczerość, autentyczność i silną osobowość". Aktorka niestety nie zjawiła się na gali, ze względu na swoje zawodowe zobowiązania. Od kilku miesięcy Kulig przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kilka dni temu pojawiła się na rozdaniu Złotych Globów i nagród BAFTA. Pod koniec lutego zobaczymy ją na rozdaniu Oscarów. Nagrodę dla Joanny odebrała jej koleżanka, również występująca w "Zimnej Wojnie" - Agata Kulesza.

 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Kochani, bardzo wam dziękuję za liczne gratulacje, które od was otrzymuje. Paszport Polityki to dla mnie bardzo wielkie wyróżnienie. Naprawdę cieszę się całym sercem:)) @tygodnikpolityka #paszportypolityki #zimnawojna #duma #radosc #szczescie #joannakulig

Post udostępniony przez Joanna Kulig (@joannakulig_official)

Paszport otrzymała również Krystyna Janda, doceniona jako Kreator Kultury.

Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. To wielki honor dla mnie. Dostaję je w momencie, kiedy krajobraz kultury polskiej jest wspaniały. Niestety, dostaję je także w bardzo smutnym krajobrazie naszej codzienności, który - mam nadzieję - wypięknieje, kiedy będzie grała orkiestra Owsiaka. Wypięknieje na pewno.

Jurorzy Paszportów Polityki zwrócili również uwagę na Dawida Podsiadło i to jego postanowili uhonorować Paszportem w kategorii: muzyka popularna. Autor hitu "Małomiasteczkowy" odbierając nagrodę powiedział: "Bardzo się ciesze. I trochę mam taką wewnętrzną niezgodę. Po prostu śpiewam piosenki, a każdy tutaj z artystów robi dużo większe rzeczy, ale i tak się z tego cieszę". 

Czytaj dalej