Czym różni się pielęgnacja olejami od tej, do której używamy kremów?
Jest to pielęgnacja skoncentrowana, czyli 100% komponentów oleju pełni dobroczynne dla skóry funkcje. Produkt pozbawiony jest składników, które nie wykazują działania korzystnego na skórę, a jedynie zastosowane są w celu zapewnienia odpowiedniej konsystencji i trwałości kosmetyku. Oleje to również pielęgnacja w pełni naturalna. Obydwa typy pielęgnacji mogą się jednak fantastycznie uzupełniać. Poza tym oleje dają nam nieograniczone możliwości komponowania kosmetyków idealnie dopasowanych do naszych potrzeb, możemy wzbogacać nimi swoje ulubione kremy, balsamy, odżywki. Olejami możemy myć twarz, dodawać do kąpieli, nakładać na włosy i skórę głowy, zastąpić nimi balsamy do ciała, drogeryjne oliwki czy kremy do twarzy…
Jak prawidło aplikować olej? O czym powinniśmy pamiętać?
Oleje powinniśmy aplikować przynajmniej na zwilżoną hydrolatem lub wodą skórę. Nie zaleca się, by ten naturalny kosmetyk aplikować na skórę niezwilżoną. Dlatego, że olej wsiąka w skórę i może powodować jej nadmierne przetłuszczenie. Musimy także upewnić się czy olej jest odpowiedni dla typu naszej cery, czy należy do olejów schnących (nadaje się także dla skóry tłustej) czy nieschnących (szczególnie skóra sucha na pewno skorzysta z jego dobroci)
Jakie mamy rodzaje olejków do twarzy? W czym, konkretny z nich, może pomóc naszej cerze?
Jednym z podziałów olejów jest przyporządkowanie ich do 3 grup, zależnych od liczby jodowej, miernika stopnia nienasycenia tłuszczów. Czym wyższa liczba jodowa, tym wyższy stopień nienasycenia. Liczba jodowa związana jest oczywiście z profilem kwasów tłuszczowych. A tak najprościej można podzielić je na oleje:
– schnące, z liczbą jodową powyżej 150, tory zaleca się skóry tłustej/mieszanej
– połschnący, 100-150, tłusta/mieszana/sucha
– nieschnący, poniżej 100, dla skóry suchej
Olej z wysoką zawartością kwasu linolowego może pomóc skórze tłustej z tendencją do zaskórników, ponieważ kwas linolowy wpływa rozrzedzająco na sebum, co może wpłynąć na zmniejszenie tendencji do powstawania zmian tego typu, a dodatkowo np. działanie przeciwbakteryjne składnika frakcji niezmydlalnej również wpłynie korzystnie na ten typ cery. Skóra sucha skorzysta ze steroli, ceramidów, kwasów tłuszczowych zawartych w olejach, które razem mogą wpłynąć na uszczelnienie bariery lipidowej naskórka.
Jeśli zdecydujemy się na stosowanie olejków to lepiej zrezygnować z kremów?
Aplikacja olejów nie wymaga rezygnacji ze stosowania kremów, wręcz przeciwnie – jest świetnym uzupełnieniem. Odpowiednia pielęgnacja skóry wymaga zarówno substancji tłuszczowych jak i wodnych.
Jakie korzyści płyną ze stosowania olejków i kiedy zauważymy na naszej skórze pierwsze efekty?
Oleje roślinne składają się z głównie z trójglicerydów będących jednym z głównych materiałów energetycznym zużywanych na bieżące potrzeby organizmu. Oleje są bogate w przeciwutleniacze, witaminy z grupy A, D, E oraz fosfolipidy, które stanowią istotny składnik budowy błony komórkowej. Zawarte w olejach roślinnych niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są składnikami cementu międzykomórkowego rogowej warstwy naskórka dzięki czemu z łatwością penetrują w głąb warstw skórnych i uzupełniają brakujące lipidy. Składniki te stanowią niezwykły koktajl aktywnych substancji rozpuszczonych w funkcjonalnych surowcach. Efekt możemy zobaczyć najczęściej już po pierwszym zastosowaniu, skóra stanie się miękka i odżywiona. Właściwy dobór oleju wpłynie również korzystnie na skórę po długotrwałym stosowaniu, w zależności od potrzeb skóry, częstotliwości stosowania oleju, preparatów, które stosujemy do pełnej pielęgnacji.
Często boimy się stosować oleje, bo sądzimy, że po ich użyciu na pewno skóra stanie się tłusta, a makijaż będzie gorzej się trzymał?
Cenne są szczególnie oleje schnące, wysokolinolowe, które po aplikacji na skórę (w odpowiedniej ilości, w zupełności wystarczą 2-3 krople) nie pozostawiają wyczuwalnego, tłustego filmu, a wręcz dają przyjemne odczucie wygładzenia skóry, bez nadmiernego poczucia jej obciążenia.
Lepiej stosować olej wieczorem czy rano?
Skóra w dzień potrzebuje ochrony, a nocą odżywienia. To jedna z teorii, ale niezależni od nich zawsze należy pamiętać, że kluczem pięknej cery jest jej obserwacja. Proponujemy zacząć pielęgnację od zastosowaniu odpowiedniego oleju na noc np. samodzielnie. Obserwujmy skórę, jeśli wciąż potrzebuje odżywienia, dołączmy na jakiś czas olej np. na dzień łącznie z kremem i znów przyjrzyjmy się jej bliżej. Stopniowo wprowadzajmy pielęgnację olejową i na podstawie obserwacji skóry, zmieniajmy kolejne jej etapy:)
Czy olejki mogą stać na półce w łazience czy należy je schować do szafki, by nie miały do nich dostępu promienie słoneczne?
Tak zdecydowanie należy pamietać o odpowiednim przechowywaniu olejów i serum olejowych. Warto trzymać je w chłodnym miejscu lub takim w którym mamy przynajmniej temperaturę pokojową, dobrze jeśli jest także zaciemnione, czyli butelka z olejem (najlepiej przyciemniana) nie może być narażana na działanie promieni słonecznych.
Marta Gula i Katarzyna Czapla – specjalistki marki Creamy, na co dzień można spotkać w sklepie stacjonarnym na ul. Chmielnej w Warszawie.
Więcej informacji o marce Creamy znajdziecie na creamy.pl.