FASHION AT HOME

Nowy showroom De Gournay w Bejrucie w którym możesz poczuć się jak we Florencji

21.05.2020 Wojciech Szczot

Nowy showroom De Gournay w Bejrucie w którym możesz poczuć się jak we Florencji
Fot. Materiały prasowe

Marka De Gourney, znana z ręcznie malowanych tapet zadebiutowała na Bliskim Wschodzie w historycznej dzielnicy Achrafieh w Bejrucie. Dzięki tapetom takich projektantów jak India Mahdavi, apartament zyskał florencki look. Co prawda, przez epidemię Covid-19, showroom nie został otwarty, tak jak planowano, ale już teraz marka De Gourney zaprasza wszystkich na wirtualną wycieczkę. 

Fascynacja Bejrutem rozpoczęła się w głowie Clauda Cecila Gurney, właściciela firmy De Gourney, już w wieku młodzieńczym, kiedy jako dziecko wraz z matką odkrywał bogactwa kulturalne stolicy Libanu. "Kochałem to wtedy i kocham to teraz" wspomina. "To zamglony tygiel religii i narodowości. Wciąż możesz poczuć wpływ Francji, i ta mieszanka sprawia, że Bejrut jest ekscytujący. To niesamowita metropolia". 

Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Właśnie dlatego, to właśnie w Bejrucie powstał nowy, i pierwszy zarazem butik De Gourney na Bliskim Wschodzie. Zlokalizowano go w historycznej, pagórkowatej dzielnicy Achrafieh. Apartament znajduje się w willi z XIX-wieku, należącej do Luciena George'a, niegdyś korespondenta francuskiej gazety La Monde. Willa okazała się dla Gurney'a idealna – okna dekorują dom gęsto z każdej strony, co na właścicielu marki zrobiło ogromne wrażenie: "Oglądaliśmy wiele domów w tej okolicy, a ten jako jedyny miał to coś. Z obu stron apartamentu okna wychodzą na słońce, można pozostawić je otwarte i poczuć wiejący wiatr". 

Dla przeznaczenia apartamentu duże znaczenie miały wysokie sufity, dzięki którym udało się uzyskać przestronność. W pokoju powitalnym znajduje się ręcznie malowana tapeta ze wzorem Magnolia, którą następnie haftowano jedwabną nicią i koralikami, by nadać jej trójwymiarowy efekt.

Sypialnia to dzieło St. Laurenta, zakochanego w chińskich chinistach, który ściany ozdobił różowym papierem ryżowym w stylu vintage. Łazienka w stylu art deco to ukłon w stronę promiennej Złotej Fazy austriackiego malarza, Gustava Klimta. 

Abbasi in The Sky, która dominuje w recepcji, jest jednym z dwóch wyjątkowych elementów tego showroomu. Zaprojektowana została przez częstego współpracownika de Gournaya i projektanta AD100, India Mahdavi – bajkowa scena figuratywna, która nawiązuje do kanonu perskich miniaturowych obrazów, a w szczególności dzieła XVI-wiecznej artystki Rezy Abbasi. "Indie wnoszą świeże spojrzenie na kolory i fajnie jest być zszokowanym i patrzeć na to inaczej" – mówi Claud. "Użycie koloru Abbasiego – różu i lawendy – jest niezwykle poetyckie, owocem jego wyobraźni, a sposób, w jaki wyciąga temat swoich miniatur z ram, aby stworzyć nową przestrzenności, jest bardzo nowoczesny".