Przed Twoim dzieckiem nauka gramatyki, a Ty nie masz pojęcia, jak mu pomóc? Zrób sobie małą powtórkę wiedzy ze szkolnych lat i zapoznaj się z naszymi pomysłami na to, jak nauczyć dziecko części mowy.
Jeśli w szkole przyświecała Ci zasada “zakuć, zdać, zapomnieć”, to jako rodzic musisz teraz przede wszystkim odświeżyć swoją wiedzę. By nauczyć dziecko, czym są części mowy, zacznij od powtórki gramatyki. Następnie przejdź do etapu pracy z dzieckiem – podpowiemy, jak to zrobić, by nauka części mowy była przyjemna i skuteczna.
Czym są części mowy?
Encyklopedyczna definicja części mowy może wydawać się zawiła, więc uprośćmy ją nieco: część mowy to grupa wyrazów, która została wyróżniona na podstawie kryteriów składniowych i fleksyjnych. W języku polskim dzielimy części mowy na odmienne i nieodmienne. Sprawdź, jak pomóc dziecku w nauce części mowy: https://www.mamazone.pl/uczen/czesci-mowy-jak-pomoc-dziecku-w-ich-nauce/.
Przypomnijmy, że w naszym języku wyróżniamy następujące części mowy:
Odmienne części mowy to: rzeczownik, przymiotnik, czasownik, zaimek, liczebnik, przysłówek. Nieodmienne zaś: przyimek, wykrzyknik, partykuła i spójnik.
Części mowy mogą odmieniać się przez przypadki, liczby, czasy. Mogą także mieć rodzaj, tryb czy aspekt. To, w jaki sposób i przez co możemy odmieniać daną część mowy, to wiedza, którą wraz z dzieckiem znajdziesz w jego podręczniku języka polskiego. Wspólne przestudiowanie podręcznika to pierwszy krok do efektywnej nauki części mowy.
Jak pomóc dziecku w nauce gramatyki?
Jeśli powtórka już za Tobą, poznaj najlepsze sposoby, by nauczyć dziecko części mowy:
Notatki wizualne
Podejdź do tematu kreatywnie i wraz z dzieckiem przygotujcie graficzne opracowania tematu. Rysujcie, piszcie, twórzcie schematy i skojarzenia.
Zapamiętywanie części mowy dzięki kolorom
Zarówno w notatkach wizualnych, jak i podczas zwykłego notowania w zeszycie, zaproponuj dziecku użycie kolorów, które przypisze do konkretnych części mowy. Podyktuj dziecku zdanie do zapisania i poproś, by każdą rozpoznaną w nim część mowy podkreśliło innym kolorem – niech na przykład rzeczowniki będą czerwone, czasowniki zielone itd.
Fiszki
Wykorzystując różne kolory dla poszczególnych części mowy, stwórzcie fiszki: na kartkach zapiszcie nazwy części mowy, a po drugiej stronie pytania, na jakie odpowiadają. Stopniowo rezygnujcie z oznaczenia kolorami i dodawajcie kolejne elementy (odmienność/nieodmienność czy inne cechy).
Memory do nauki części mowy
Połączcie naukę części mowy z treningiem pamięci! Stwórz dla dziecka gramatyczną grę w memory: na kwadratach wyciętych z tektury zapisz nazwy części mowy oraz ich przykłady. Zadaniem dziecka będzie łączenie części mowy i ich przykładów w pary.
Wiedza lepiej wchodzi do głowy, gdy kojarzy się z przyjemnymi emocjami. Odejdźcie od biurka i bawcie się przy nauce części mowy i innych gramatycznych zagadnień!