KULTURA

Natura w sztuce - ważna wystawa w krakowskim MOCAK-u

28.05.2019Wojciech Szczot

Natura w sztuce - ważna wystawa w krakowskim MOCAK-u
Fot. Materiały prasowe

W ostatnim czasie coraz więcej uwagi poświęca się wystawom odpowiadającym na ważne, dla życia człowieka na ziemi, problemy. Jedną z nich definitywnie jest "Natura w sztuce", którą można już oglądać w krakowskim MOCAK-u. Skupia ona blisko 70 prac różnych artystów z całego świata, którzy poprzez obrazy, ilustracje i fotografie zastanawiają się nad tym, jak bardzo życie człowieka zależy od stanu środowiska. Natura w sztuce to również zachwyt nad pięknem przyrody. 

Natura w sztuce - wystawa w MOCAK-u

Zdecydowanie warto wybrać się do krakowskiego MOCAK-u. Wystawa "Natura w sztuce" podzielona jest na pięć części tematycznych: piękno, konfrontacja, materia i symbol. Zaczynamy więc od malowniczych widoków, prac będących apokaliptycznymi wizjami przyszłości i... próbą niedopuszczenia do nich poprzez działania proekologiczne aż po prace będące wynikiem konfrontacji artystów z siłami przyrody, próby stawienia jej czoła i włączenia w proces twórczy.

„Materia” czyli jedna z najważniejszych części wystawy to wykorzystanie przez twórców elementów organicznych, tworzenie przedstawień, które skupiają się na dokładnym oddaniu struktury i ekspresji danej powierzchni.

„Symbol” z kolei za pomocą wizerunków zwierząt, obrazuje postawy i cechy charakteru typowe dla... ludzi. I niewątpliwie warto przejrzeć się w tym lustrze. Ku przestrodze, ale i by docenić piękno, tego co dała nam natura. I co wciąż możemy ocalić. 

Wystawa "Natura w Sztuce" w krakowskim MOCAK-u potrwa do 29 września 2019 roku.

Czytaj dalej