MODA

Najmodniejsze obuwie męskie sezonu wiosna/lato 2019

05.04.2019Wojciech Szczot

Najmodniejsze obuwie męskie sezonu wiosna/lato 2019
Fot. Materiały promocyjne

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Lekkie, uniwersalne, stylowe, a przede wszystkim niezwykle wygodne. Przedstawiamy najmodniejsze modele męskich butów sezonu wiosna/lato 2019.

Pąki liści na drzewach, nieśmiało zwracające się w stronę słońca, ciepły wiatr o charakterystycznym, przyjemnym zapachu czy też krążące pod dachami jaskółki – to właśnie oznaki wiosny, które wkrótce będziemy mieli okazję obserwować po raz kolejny. Przyroda nie pozostawia złudzeń co do tego, iż wkrótce za naszymi oknami na dobre rozgości się wiosna. To czas, w którym porządkujemy szafy robiąc tym samym miejsce na przewiewne, letnie ubrania oraz obuwie. A jeśli już o obuwiu mowa to warto zauważyć, iż obecne trendy w modzie męskiej skłaniają się ku butom zarówno wygodnym, jak i wręcz kultowym. Co więcej, niektóre z proponowanych przez projektantów modeli mogą pochwalić się wręcz zapierającą dech w piersi historią. Jakie zatem buty męskie będą dzierżyły palmę pierwszeństwa w sezonie wiosna/lato 2019?

Espadryle

Espadryle to buty, których początków należy upatrywać ponad… 4 000 lat temu! Trudno w to uwierzyć? A jednak to prawda. Dowodem na potwierdzenie tego faktu są – znajdujące się obecnie w muzeum archeologicznym w Granadzie – espadryle odnalezione w jaskini Murcielagos, określanej również mianem jaskini nietoperzy. Samo słowo „espadryle” pochodzi od nazwy rośliny „esparto”, z której – po uprzednim wysuszeniu, a następnie spleceniu – wykonywano charakterystyczne podeszwy. Pierwsza wzmianka o słynnych obecnie „espardenyas” datowana jest na rok 1322, a pochodzi ona z Katalonii. Zdaniem historyków mody opisywane obuwie stanowiło element garderoby mieszkańców północy Hiszpanii oraz południowego wybrzeża Francji. I choć wtedy noszone było one głównie przez warstwy najuboższe, to jednak wraz z upływem czasu wywalczyły sobie należne miejsce w świecie mody.

Za co kochamy espadryle? Za naturalność, prostą, niewymuszoną i zarazem ponadczasową formę, uniwersalność oraz oczywiście niezwykłą wręcz wygodę. Espadryle męskie wspaniale skomponują się zarówno z krótkimi, bawełnianymi szortami, jak i długimi, lnianymi spodniami. Niezwykle ciekawe i przykuwające wzrok stylizacje stworzą zestawione z jasnymi jeansami czy też spodniami w stylu chino. To idealne rozwiązanie dla mężczyzn, którzy poszukują butów przewiewnych, a jednocześnie nie chcą nosić sandałów.

Mokasyny

Mokasyny to kolejny rodzaj obuwia, który może pochwalić się niezwykle bogatą i wręcz fascynującą historią. Wykonywane z opalonej, a następnie wygładzonej skóry mokasyny męskie, pierwotnie noszone były przez Indian Ameryki Północnej zamieszkujących tereny Wielkich Równin. Samo słowo „mokasyn” pochodzi z języka algonkińskiego, a oznacza nie mniej i nie więcej jak tylko „but”.

Obecnie mokasyny znajdują się w szafie niemalże każdego, stylowego mężczyzny, który poszukuje rozwiązań zarówno uniwersalnych i ponadczasowych, jak i eleganckich. Nie ma przesady w stwierdzeniu, iż ten rodzaj obuwia świetnie sprawdzi się zarówno podczas wakacyjnych wyjazdów, wieczornych wyjść na miasto, jak i letnich dni spędzanych w biurze. W istocie bowiem, mokasyny świetnie prezentują się zarówno w połączeniu ze stylizacjami sportowymi, jak i smart casual.

Mokasyny to buty niezwykle wygodne, które z powodzeniem mogą być zakładane nawet na gołą stopę. Warto przy tym zauważyć, iż wspaniale wyeksponują one tak modną ostatnio, gołą kostkę.

Trampki

Zestawienie najmodniejszych, męskich modeli obuwia sezonu wiosna/lato 2019 kończą klasyczne trampki. Tego typu butów chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. I choć ciężko szukać dziś człowieka, który nie słyszał o trampkach, to jednak wyłącznie nieliczni zdają sobie sprawę z faktu, iż pomysłodawcą kultowego modelu był Marquis Mills Converse. To właśnie on w 1908 roku otworzył firmę Converse Rubber Shoe Company, która zaledwie 2 lata później mogła szczycić się sprzedażą sięgającą ponad 4000 sztuk obuwia dziennie! Warto dodać, iż w Polsce trampki pojawiły się w latach 30 XX wieku. Wówczas produkowała je firma Stomil.

Choć początkowo trampki uznawane były za buty o charakterze typowo sportowym, to jednak dziś noszone są one nawet do eleganckich stylizacji. Wygodne, przewiewne i lekkie trampki męskie będą pasowały zarówno do szortów, jeansów, a nawet letniej, bawełnianej marynarki.

Czytaj dalej