MODA, KULTURA

Najlepsze serialowe stylizacje

23.10.2021 Katarzyna Tilda Frąckowiak

Najlepsze serialowe stylizacje
Seriale i moda od zawsze szły ze sobą w parze. Moda była wiodącym elementem najpopularniejszych seriali. Gambit Królowej, Halston czy Bridgerton pokazują, jak bardzo moda może inspirować widzów.
 
To, czy oglądany przez nas serial zostanie uznany za stylowy, nie ma większego znaczenia, ponieważ często odzwierciedlają one aktualne trendy kulturowe. Mogą to być stylizacje z konkretnej epoki, inspirowane jakąś subkulturą, stylem, a innym razem nawet konkretną paletą barw dostosowaną do pory roku, w której dzieje się akcja. Zdarza się, że widzowie nawet ubierając się, wybierają podświadomie strój inspirowany serialem, który właśnie oglądał.
 
W czasie pandemii telewizja i aplikacje streamingowe, jak Netflix czy HBO, były głównym źródłem naszej rozrywki. Niektóre postacie widzieliśmy częściej niż rodzinę czy przyjaciół. Nic więc dziwnego, że gdy obostrzenia są mocno poluzowane, a my zaczynamy żyć normalnie, chcemy ubierać się tak, jak nasi ulubieni bohaterowie.
 
Gambit Królowej
 
 
Gambit Królowej był serialem, który objadając się przekąskami, oglądali wszyscy podczas lockdownu. U niektórych widzów fabuła odblokowała wewnętrznego szachistę. U innych natomiast stylizacje z lat 60. obudziły wewnętrzną miłośniczkę mody. Akcja dzieje się w latach 50. i 60., dzięki czemu widzowie otrzymali sporo inspiracji w stylu vintage. Kołnierzyki, wyraziste nakrycia głowy, piękne sukienki. Te klasyczne stylizacje dostały drugiego życia dzięki popularności Gambit Królowej.

Halston
Serial opowiada historię o wzlotach i upadkach projektanta mody Halston. Mówi się nawet, że popularność programu ożywiła markę. Kroje strojów inspirowanych latami 70. to z pewnością marzenie każdego miłośnika mody. Od oversizowych spodni, poprzez duże okulary przeciwsłoneczne, aż po płaszcze z zamszu i wiązane suknie tie dye. Halston tworzy modę w każdym stroju.
Euforia
Euforia to serial, który ma swoją własną charakterystyczną estetykę. Projektantka kostiumów, Heide Bives, bada kulturowego ducha czasu na jeden z bardziej stylowych sposobów. Jeżeli chodzi o modę, serial jest odzwierciedleniem tego, co w dzisiejszych czasach noszą nastolatki. Dzięki oversize’owym bluzom z kapturem, słodkim piżamkom i crop-topom liceum nigdy nie wyglądało fajniej. 
The Crown
The Crown od pierwszego sezonu słynie z najbogatszych, bajecznych kostiumów w świecie seriali. Pomiędzy pełnymi przepychu sukniami, letnimi zwiewnymi sukienkami, a nawet jeansami, znajdziemy kilka kultowych stylizacji. Postacią, która jest ikonu stylu, na pewno jest księżna Diana. Jej styl nawet z serialu ma wpływ na różne pokolenia. Replika swetra księżnej Diany w małe owieczki stała się przedmiotem zainteresowania widzów. Co więcej, kultowe stylizacje, które nosiła na co dzień, wpłynęły zarówno na streetwear, jak i na sesje zdjęciowe. 
Bridgerton
Na ekranie nie tylko książę przyciągał wzrok niewiast. Powodem były także niezwykle wyszukane kostiumy. Widzowie pokochali urocze niebieskie stroje, delikatne dekolty, upięcia i peruki aktorek. Miłość do serialowej mody była tak duża, że widzowie namiętnie zaczęli szukać sukienek inspirowanych Bridgerton, by mieć je w swojej garderobie. Serial przyniósł też inny nieoczekiwany efekt. Bridgerton pokazał przepiękne gorsety, co sprawiło, że świat ponownie je pokochał.