KULTURA

Michelle Obama - Becoming. Moja historia - najbardziej wyczekiwana autobiografia

13.11.2018Wojciech Szczot

Michelle Obama - Becoming. Moja historia - najbardziej wyczekiwana autobiografia
Wydaje się, że na długo przed wydaniem pierwszej autobiograficznej książki Michelle Obamy uznano ją za bestseller. Wydawnictwo Crown rozesłało do sklepów aż 3 miliony egzemplarzy. W sumie zamówiono aż 31 tłumaczeń na obce języki. Książka Obamy jest o tyle ciekawa, że wychodzi po 2 latach absencji byłej pary prezydenckiej w życiu publicznym.
 
Michelle Obama - Becoming. Moja historia - o czym jest książka?
„Pochodzę z południowej części Chicago. Studiowałam w Princeton i na Harvardzie. Jestem żoną, matką, córką i siostrą. Byłam prawnikiem, przewodniczącą organizacji non profit, dyrektorką w szpitalu i pierwszą damą USA. Lubię mówić, że to moje „statystyki” (...). Kiedy pisałam swoje wspomnienia, spędziłam dużo czasu myśląc o swojej historii (...) i zrozumiałam, że te powierzchowne informacje tak naprawdę jej nie opowiadają. Tej jesieni chciałabym podzielić się z wami jej pełniejszą wersją” - tak zapowiedziała swoją autobiografię na Instagramie Michelle Obama.
 
Michelle Obama zapisała się w historii, nie tylko jako partnerka swojego męża, 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych - Baracka Obamy, ale także jako najbardziej lubiana pierwsza dama. W rankingach popularności, powstałych podczas ich rezydentury w Białym Domu to ona wygrywała ze swoim mężem ciesząc się 75% poparciem, Barack mógł liczyć „tylko” na 69%. Michelle mogła cieszyć się sympatią wśród Amerykanów ze względu na swój naturalny luz. W jednym z wywiadów przytoczyła prywatną rozmowę z mężem: „On zawsze pyta: Czy to nowe ubranie? Nie widziałem go jeszcze. A ja myślę: Dlaczego nie zajmiesz się swoimi sprawami? Lepiej rozwiąż problem głodu na świecie, zamiast siedzieć w mojej garderobie”. Jako jedyna pierwsza dama w historii wystąpiła w popularnym programie rozrywkowym „The Late Late Show with James Corden”, a konkretniej w jego części „Carpool Karaoke”. 
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 

Post udostępniony przez Michelle Obama (@michelleobama)

 
O czym jest „Becoming. Moja historia” Michelle Obamy? Wspomnienia dotyczą doświadczeń, które ją ukształtowały - od dzieciństwa w Chicago, przez lata pracy na kierowniczym stanowisku, kiedy musiała pogodzić macierzyństwo z karierą, aż do czasu spędzonego w najsłynniejszym domu świata. Autobiografia Obamy zawiera też intymne szczegóły z jej życia prywatnego, po raz pierwszy ujawnione publicznie. Michelle zwierza się w niej, że miała problemy z zajściem w ciąże, a 20 lat temu poroniła. Córki byłej „prezydentowej” przyszły natomiast na świat dzięki metodzie in vitro.
 
„Becoming. Moja historia” - Michelle Obama o Donaldzie Trumpie
„Becoming” stawia też kropkę nad i w relacji Michelle Obama - Donald Trump. Była pierwsza dama potępiła wypowiedź obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który podważył miejsce urodzenia Baracka Obamy. Trump miał być przekonany o tym, że Barack nie urodził się w Stanach Zjednoczonych, a tym samym nie może pełnić funkcji prezydenta - wielu Amerykanów w to uwierzyło. Michelle wspomina to w kontekście strachu oraz bezsennych nocy, które wtedy przeżyła.
 
„Pomyśl, co by się stało, gdyby jakaś niestabilna psychicznie osoba z pistoletem w ręku przyjechała do Waszyngtonu i zaczeła śledzić moje córki?” - pisze w książce „Becoming” była Pierwsza Dama. „Donald Trump naraził moją rodzinę na niebezpieczeństwo i tego nigdy mu nie wybaczę”. 
 
To właśnie Michelle Obamę wielu Amerykanów widziałoby na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ona jednak w najnowszej książce gasi te nadzieje słowami: „Nigdy nie byłam fanem polityki, a moje doświadczenia z 10 lat w Białym Domu nie sprawiły, że zmieniłam poglądy”.
 
Michelle Obama - Becoming. Moja historia - premiera w Polsce
Autobiografia byłej Pierwszej Damy jest pozycją numer 1 również na listach Polaków. W kraju nad Wisłą „Becoming. Moja historia” pojawi się dopiero 13 lutego 2019 roku. Wyda ją wydawnictwo Agora. Książka jest już dostępna w przedsprzedaży, można ją zamówić na empik.com.
 
 
Czytaj dalej