KULTURA

Kultowe filmy grozy, które musicie obejrzeć w Halloween!

18.10.2018Marta Roszewska

Kultowe filmy grozy, które musicie obejrzeć w Halloween!

 

1. "Psychoza" Alfreda Hitchcocka (1960)

Twórczości Hitchcocka przedstawiać nikomu nie trzeba, a w szczególności filmu "Psychoza". Kultowa scena morderstwa pod prysznicem wciąż inspiruje wielu twórców w rozmaitych dziedzinach! Co również nadaje wyjątkowości temu filmowi to udział wybitnego kompozytora Bernarda Herrmanna, który jest autorem mrożącej krew w żyłach muzyki, która towarzyszy nam podczas morderstwa głównej bohaterki. Hitchock w niezwykły sposób rozplanował scenę pod prysznicem, wprawiając widza w osłupienie, gdyż ma się poczucie, że atak skierowany jest w naszą stronę, a nie w stronę ofiary. Tym sposobem zrewolucjonizował kino na całym świecie!

2. "Lśnienie" Stanleya Kubricka (1980)

Film jest adaptacją jednej z najlepiej sprzedających się powieści Stephena Kinga. Zarówno książka, jak i film poruszają temat genezy zła i grozy. Opowiada o początkującym pisarzu, który dzięki niewymagającej pracy w odizolowanym od świata hotelu, stara skupić się na swojej powieści. Jak się jednak okazuje, warunki, w których pracuje Jack działają na niego negatywnie, co ostatecznie doprowadza do tego, że zaczyna widzieć widma dawnych mieszkańców hotelu.

3. "Milczenie owiec" Jonathana Gemme (1991)

Sukces tego filmu zapoczątkował falę produkcji o Hannibalu Lecterze. Ale król jest tylko jeden - i bez dwóch zdań jest nim "Milczenie owiec"! Choć film zdobył aż pięć Oskarów, nigdy nie przyznano mu tej nagrody w kategorii horror. Mistrzostwo gry aktorskiej Anthonego Hopkinsa i Jodie Foster wniosło ten film na wyższy poziom. To historia seryjnego mordercy i inteligentnej agentki, którzy łączą siły, by znaleźć przestępcę obdzierającego ze skóry swoje ofiary. Hannibal jest zauroczony Clarice, a w zamian za odkrywanie przez nią części swej przeszłości, kawałek po kawałku odkrywa dla niej tajemnicę morderstw. Ciekawostką jest, że podczas scen z Hannibalem, Hopkins nie mrugnął oczami ani razu!

4. "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego (1968)

Wybitny film Romana Polańskiego - brawurowa adaptacja bestsellerowej powieści Iry Levina o kochającym się małżeństwie z Nowego Jorku, które oczekuje narodzin swego pierwszego dziecka. Żeby nie było zbyt sielankowo, okoliczności poczęcia dziecka wzbudzają pewne wątpliwości. Tej nocy bowiem Rosemary śni o demonicznej istocie, która ją gwałci. Wkrótce wokół niej zaczynają się dziać dziwne rzeczy - kobieta widzi tajemnicze postaci, przytrafiają jej się niepokojące zbiegi okoliczności. Kobieta podejrzewa, że jej sąsiedzi są wyznawcami Szatana. Reżyserowi udało się w tym satanistycznym thrillerze skompletować obsadę, która wznosi się na wyżyny aktorskiego kunsztu. Za rolę wścibskiej sąsiadki Ruth Gordon nagrodzono Oscarem.

5. "Koszmar z ulicy Wiązów" Wesa Cravena (1984)

To niepodważalny klasyk gatunku. Film opowiada historię grupy nastolatków prześladowanych podczas snu przez Freddiego Kruegera - zabójcę dzieci, który został zlinczowany przez rodziców swoich ofiar. Jedna z głównych bohaterek, Nancy, świadoma potęgi Kruegera w koszmarach, postanawia przenieść go do świata rzeczywistego i tam ostatecznie unicestwić. To pierwszy horror z tak skonstruowaną fabułą! Postać Freddiego Kruegera stała się ikoną, wykorzystywaną przez lata w różnych dziedzinach. Choć tak przerażający, w wielu widzach wzbudza sympatię!  

Czytaj dalej