KULTURA

"Królik" Jeffa Koonsa sprzedany za 91 milionów dolarów

16.05.2019Wojciech Szczot

Fot. Materiały prasowe

Znany na całym świecie Jeff Koons pokonał właśnie jeden z rekordów. Jego praca sprzedała się w kwocie 91 milionów dolarów (ponad 300 milionów złotych!). Żaden żyjący artysta przed nim tego nie dokonał! 

Jeff Koons uznawany jest za spadkobiercę pop-artu i dadaizmu. Jego prace cieszą się w Stanach Zjednoczonych szczególnym zainteresowaniem, otaczane są wręcz kultem. Artysta jest również częstym bohaterem współczesnej popkultury, współpracował m.in. z Lady Gagą, która w swoich teledyskach eksponowała jego dzieła: m.in. błękitne kule oraz rzeźby. 

"Królik" powstał w 1986 roku. Mierzy 102 centymetry i składa się ze stali nierdzewnej. Wchodzi w skład kolekcji "Statuary" i jest równocześnie jedną z najpopularniejszych prac Koonsa. Licytacja na którą został wystawiony rozpoczęła się od 50 milionów dolarów. Zwycięzcą został Robert E. Mnuchin - marszand oraz ojciec obecnego sekretarza Stanów Zjednoczonych. 

Cena 91 milionów dolarów to absolutny precedens w historii licytacji sztuki współczesnej. Wcześniej Koonsowi udało się sprzedać pomarańczowego "Balonowego Psa" za 58 milionów dolarów. 

Czytaj dalej