KULTURA

Julian Day - twórca stylizacji w "Bohemian Rhapsody" i "Rocketman"

08.04.2020Wojciech Szczot

Julian Day - twórca stylizacji w
Fot. Prawa autorskie: David Appleby Copyright: © 2018 PARAMOUNT PICTURES. ALL RIGHTS RESERVED.

Zastanawialiście się czasem kto odpowiada za poszczególne elementy oscarowych filmów, ale nigdy nie jest o nich głośno? Mowa tutaj nie o reżyserach, scenarzystach czy samych aktorach, a właśnie o scenografach, makijażystach czy... kostiumografach. Z racji nadchodzącej premiery filmu "Rocketman" przyjrzeliśmy się jego kulisom. Obraz może być o tyle interesujący, bo mówimy tutaj o księciu popu, który zasłynął fantastycznymi stylizacjami. Kto w takim razie podjął się odtworzenia ich w filmie? Tym artystą jest Julian Day, ten sam, który stworzył fenomenalne kreacje Ramiemu Malkowi, który w "Bohemian Rhapsody" wcielił się w Freddiego Mercury'ego. Pracując przy stylizacjach do "Rocketman" filmowej biografii Eltona Johna, posunął się o krok dalej, w stylizacjach wykorzystał prawdziwe kryształy Swarovskiego! Znalazły się one na butach, akcesoriach i biżuterii. 

 Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Julianowi udało się odtworzyć 4 legendarne stylizacje Eltona Johna. Wśród nich: 

Kostium „Dodgers” – zestaw do gry w baseball w całości zdobiony kryształami – to wyjątkowy projekt odnoszący się do kultowego stroju, w którym Elton występował podczas swoich legendarnych koncertów na Dodger Stadium w Los Angeles w 1975 roku. Lśniący zestaw, noszony w filmie przez Egertona, został stworzony przy użyciu 140 000 kryształów Swarovskiego, aby był jeszcze bardziej olśniewający niż jego oryginał.

Dramatyczny kostium „Diabła” został zaprojektowany do sceny, kiedy Elton czuje się samotny i niekochany, więc Day symbolicznie otacza go miłością w postaci ognistoczerwonego kombinezonu ze skrzydłami w kształcie serca. Kostium zdobią kryształowe płomienie, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Wszystkie elementy świecą ponad 60 000 ręcznie naszytymi kryształami Swarovskiego.

Kostium „Yellow Brick Road” ożywia ukochany album Eltona, w którym pojawiają się graficzne odniesienia do postaci z Czarnoksiężnika z krainy Oz. Niebieski garnitur z kryształowymi, czerwonymi klapami i kultowymi, rubinowymi butami nawiązują do stroju Dorotki, natomiast futro, srebrna koszula i słomkowy kapelusz odwołują się do każdego z jej towarzyszy: Lwa, Blaszanego Drwala oraz Stracha na Wróble.

Ekstrawagancki kostium „Elizabeth” pojawia się w filmie podczas szalonego występu na scenie. Zdobiony kryształami oraz dekoracją Swarovski Crystal Pearl odnosi się do uwielbienia Eltona dla teatralności oraz do jego wizerunku rockowego członka rodziny królewskiej. Zjawiskowe nakrycie głowy zostało zainspirowany kultowym projektem Swarovskiego noszonym przez Hedy Lamarr w filmie Zeigfeld Girls z 1941 roku

 Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

"Wykorzystałem kryształy Swarovskiego w kostiumach do wielu filmów, ponieważ przykuwają one uwagę widza. Nie tylko urozmaicają stylizację, ale również podnoszą jej rangę – powiedzmy, że moje projekty są na poziomie 110%, a z kryształami Swarovskiego sięgają 150%. Gdziekolwiek znajdujemy odpowiednie miejsce w filmie na umieszczenie kryształów, po prostu to robimy – Swarovski i Rocketman stanowią idealny duet.” – tak skomentował współpracę Julian Day. 

"Byliśmy bardzo podekscytowani ponowną współpracą z Julian’em Day’em przy tych wspaniałych kostiumach do filmu Rocketman. Stroje z milionem błyszczących kryształów Swarovskiego, stworzone przez Juliana i inspirowane najsłynniejszymi stylizacjami Eltona Johna, w idealny sposób oddają magię, energię i wpływ na naszą kulturę jednej z największych muzycznych ikon na świecie.” – mówi współpracy Nadja Swarovski, Członek Zarządu marki Swarovski.

Czytaj dalej