KULTURA
Imię róży – nowy serial na podstawie kultowej powieści Umberto Eco
05.04.2019 Antonina Rafałowska
Imię róży – książka
Kiedy w 1980 roku swoją premierę miała książka ,,Imię Róży”, nazwisko Umberto Eco stało się jednym z najgłośniejszych. Pomimo wielu wcześniejszych publikacji naukowych docenionych w branży, dopiero osadzona w XIV wieku historia przyniosła mu światową sławę. Powieść opowiada o anonimowym opactwie benedyktynów, które dotyka tajemnicze zabójstwo jednego z braci. Klasztor przepełnia panika i przeczucie czyhającego zewsząd niebezpieczeństwa, które pogłębia się wraz z rosnącą liczbą zabójstw. Na prośbę opata z pomocą przybywa franciszkanin William z Baskerville wraz ze swoim uczniem Adso z Melku. Powieść została napisana w formie relacji młodego adepta nauk chrześcijańskich. ,,Imię róży” Umberto Eco cechuje wielopłaszczyznowość i kunsztownie dopracowana fabuła, której forma pozwala czytelnikowi na własną refleksję intelektualną nad wydarzeniami. Wciągająca historia i zdumiewające zakończenie zebrało dookoła wielkie grono sympatyków książki i wielbicieli samej osoby Umberto Eco. Intrygująca opowieść od daty premiery była również źródłem inspiracji dla twórców filmowych serialowych i teatralnych. Chociażby 1 lutego br. swoją premierę miał spektakl ,,Imię róży” w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Imię róży – film
Zaledwie 6 lat po ukazaniu się książki ,,Imię róży” na rynku, do kin na całym świecie trafiła filmowa adaptacja z ikoną kina w roli głównej – w postać Williama z Baskerville wcielił się Sean Connery. U jego boku jako młody Adso z Melku wystąpił Christian Slater. Za reżyserie i scenariusz odpowiadał Jean-Jacques Annaud. Zainteresowanie filmem okazało się być a tyle duże, że stopniowo wzrastała również ilość sprzedanych książek. Fabularna wersja na tyle dokładnie oddaj książkowy zarys fabuły, że często jest polecanym zamiennikiem lektury przez nauczycieli szkół średnich. Również takie akademie jak BAFTA, Cezar i David di Donatello doceniły działania twórców, wręczając nagrody we wszystkich nominowanych kategoriach (m.in. aktor pierwszoplanowy, film zagraniczny, charakteryzacja).
Imię róży – serial
Najnowszą ekranizacją kultowej książki jest najnowszy serial emitowany od wczoraj na Canal +. Sam zamysł podjęcia się kultowej historii wpisuje się w ostatni trend wznawiania bądź przypominania publiczności uwielbianych wcześniej tytułów. Tak jest chociażby w przypadku kultowej Dynastii wznowionej w 2017 roku, Sabriny stworzonej od podstaw przez Netflix w 2018 roku czy serialu Piknik pod Wiszącą Skałą (2018), który jest kolejną ekranizacją niepokojącej powieści z otwartym zakończeniem autorstwa Joan Lindsay. Za reżyserię i scenariusz w najnowszej produkcji Canal + odpowiada Giacomo Battiato, którego znamy chociażby z polskiej koprodukcji Karol – człowiek, który został papieżem (2005). Chodź w obsadzie brakuje hollywoodzkich nazwisk (w rolach głównych John Turturro , Stefano Fresi, Michael Emerson i Damian Hardung) to ośmioodcinkowy serial zapowiada się niezmiernie ciekawie. Do obejrzenia zachęcają klimatyczne zdjęcia, kostiumy i oczywiście skomplikowana fabuła, która pomimo prawie 40 lat wciąga w swoje sidła intrygi kolejne pokolenia.