KULTURA

Fotony - szlachetność analogowej fotografii

04.11.2019Kasia Mizera

Fotony - szlachetność analogowej fotografii
Fot. Wędrowny Zakład Portretowy

Fotony to kilkumiesięczny projekt artystyczno-edukacyjny wykorzystujący analogowe i szlachetne techniki fotograficzne w połączeniu z warsztatami sitodruku, introligatorstwa, tworzenia projektów artystycznych i książek fotograficznych. Zdjęcia wykonywane są na aparatach małego, średniego i wielkiego formatu, na negatywach czarno-białych, barwnych slajdach oraz płytach szklanych angażując artystów i zakłady fotograficzne, jak np. znany warszawiakom zakład pani Celiny Osieckiej na Saskiej Kępie.

Finałowa wystawa uczestników, na której zobaczycie wszystkie prace jest podsumowaniem projektu galerii. Można ją oglądać w Pracowni Duży Pokój. Wszystkim działaniom towarzyszył Wędrowny Zakład Portretowy, który przez dwa miesiące, pojawiając się w różnych miejscach w Warszawie zachęcał przechodniów do bezpłatnych portretów na czarno-białych negatywach 6x4,5cm naświetlanych aparatem Mamiya 645. Na wystawie do zobaczenia 200 z nich.

"Do uruchomienia Wędrownego Zakładu Portretowego zainspirowała nas nieco zapomniana praktyka ruchomych punktów fotograficznych oraz historia Celiny Osieckiej, która od 1968 roku prowadzi zakład fotograficzny na Saskiej Kępie, obecnie jeden z ostatnich analogowych zakładów na fotograficznej mapie Warszawy. Liczymy, iż wizyta w Wędrownym Zakładzie Portretowym, spotkanie z tradycyjną fotografią, precyzja i skupienie dwóch stron oraz czas oczekiwania na efekt wskaże warszawiakom na inne, pogłębione fotodoświadczenia. Zaś dobrze wykonane zdjęcie, przy najwyższej jakości wywołania negatywu, stanie się bezcenną pamiątką. Usługa fotograficzna stanie się tu przygodą i podróżą w czasie".

Wystawę można zobaczyć w Pracowni Duży Pokój na ul. Wareckiej 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka) w Warszawie. Wystawa czynna będzie do 14 listopada. 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Funduszu Promocji Kultury. Realizowany przez Stowarzyszenie Rozwój w Biały Dzień i Pracownię Duży Pokój.

Czytaj dalej
Polecamy