KULTURA

Fotografie Warszawskie, czyli wystawa Tadeusza Rolke w Domu Spotkań z Historią

18.04.2019Antonina Rafałowska

Fotografie Warszawskie, czyli wystawa Tadeusza Rolke w Domu Spotkań z Historią
Fot. Antonina Rafałowska

Tadeusz Rolke - twórczość

Tadeusz Rolke uznawany jest za prekursora polskiej fotografii reportażowej. Wśród jego prac znajdują się również zdjęcia modowe, dokumentacyjne, portrety i akty. Nie rozstaje się z aparatem od kiedy zakupił swoje pierwsze urządzenie Baby Box Tangor w 1944. Od tego czasu wykonywał fotografie dla Mody Polskiej, przechadzał się ulicami Warszawy upamiętniając jej mieszkańców i historyczne wydarzenia oraz wykonywał zdjęcia dla czasopism. Ostatnim tego typu projektem jest okładkowa sesja dla Fashion Magazine na listopad-grudzień 2018.

Artysta zawsze podkreślał, że najważniejsze są dla niego emocje i to właśnie je chce przekazać za pomocą statycznych klatek, których w jego archiwach znajduje się blisko sto tysięcy. Jego prace są zapisem polskiej i warszawskiej historii ukazujące modnie ubrane postacie, epokowe ulice i place. W Domu Spotkań z Historią w Warszawie rozpoczęła się wystawa poświęcona artyście, która jest pierwszą tak dużą ekspozycją warszawskich fotografii Tadeusza Rolke.

Tadeusz Rolke - wystawa Fotografie Warszawskie

Wystawa w Domu Spotkań z Historią obrazuje stolicę lat 50 i 60. Na prezentowanych zdjęciach zobaczymy sielankowe wycieczki oldschoolowymi skuterami, piękne modelki w ubraniach Mody Polskiej, portrety przyjaciół Rolke, wśród których pełno jest znanych i cenionych ludzi kultury - Kalina Jędrusik, Małgorzata Braunek, Alina Szpocznikow czy Zbigniew Cybulski. Kolorowy świat artystyczny jest skontrastowany na wystawie ze światem polityków, komuny i ciężkiej pracy. Ta wizja pełna jest surowości i melancholii, jednak nadal jej głównym tematem jest człowiek i rola jednostki w tkance społecznej.

Tadeusz Rolke oraz dwie kuratorki wystawy, Anna Brzezińska i Małgorzata Purzyńska, wybrali 150 prac artysty do warszawskiego DSH. Oprócz prac fotografa z początku jego twórczości, wystawę uzupełniają późniejsze już kolorowe odbitki, oryginalne numery czasopism z jego sesjami czy pierwszy posiadany przez Rolke aparat fotograficzny. Wystawa potrwa do 9 czerwca 2019 roku, ale dodatkowo uświetnią ją obchody 90-tych urodzin artysty, które obchodzone będą 24 maja w Galerii.

 

Czytaj dalej