Epidemia koronawirusa, czy nam się podoba, czy nie, zmieni postrzeganie współczesnego świata. Przede wszystkim zmieni nasze spojrzenie na wszystko to, na czym współczesny świat był budowany od przynajmniej 200 lat. Eksperci zapewniają, że na pewno zmieni się nasze spojrzenie na relację człowiek – natura. O tym, że ludzie zrozumieją w końcu, że nie są "panami stworzenia" napisała w swoim tekście "Okno" Olga Tokarczuk. Recesja, ponoć największa od II wojny światowej, przyniesie nam również zmiany na rynku pracy, a także zmiany w relacjach społecznych. Scenariusze nowego porządku na świecie, napisali już dawno temu twórcy serialu "Czarne lustro" ("Black Mirror"). Przed nimi, mroczne wizje świata w alternatywnej rzeczywistości zobrazowali też reżyserzy i producenci kultowych dziś filmów i seriali sci-fi. Niektóre z nich szokują brutalnym realizmem, niektóre pozostawiają nas w zadumie nad niepewną przyszłością. Sprawdźcie, których produkcji nie znacie.
Melancholia, reż. Lars Von Trier, 2011
Wystawne weselne przyjęcie Justine (Kirsten Dunst) i Michaela (Alexander Skarsgård) odbywa się w olbrzymiej posiadłości jej siostry (Charlotte Gainsbourg) i szwagra (Kiefer Sutherland). Jednocześnie do Ziemi zbliża się planeta Melancholia, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Czy tylko minie Ziemię, dając niezwykły spektakl, czy uderzy w nią, powodując koniec świata?
Alternatywna rzeczywistość w filmie: Lars Von Trier zastanawia się nad sensem ludzkiej egzystencji. Koniec świata zestawiony jest z depresją, w której pogrążona jest główna bohaterka. Nie pomaga fakt, że za chwilę świat może przestać istnieć za sprawą planety Melancholia, która ma uderzyć w Ziemię.
Opowieść podręcznej, reż. Bruce Miller, 2017
Po katastrofie ekologicznej, która wpłynęła na drastyczny niż demograficzny, Stany Zjednoczone zastępuje teokratyczna republika Gilead. Konstytucję zastępuje Biblia, a wolność jednostki, zastępuje hierarchia. Główną bohaterką jest Offred (w tej roli Elisabeth Moss), która po rewolucji staje się podręczną, mieszkającą u wysokiej rangi komandora i jego żony. Jej życiowym celem ma być odtąd oddanie ciała panu domu z nadzieją, że uda jej się zajść w ciążę. Posłuszność i postępowanie zgodnie z obowiązującymi zasadami okazują się być dla niej, i wszystkich innych podręcznych wyzwaniem, które prowadzi do buntu. Dodatkowo, w Kanadzie znajdują się wszyscy Ci, którym udało się uciec od religijnego więzienia – wśród nich mąż oraz córka Offred.
Alternatywna rzeczywistość: "Opowieść podręcznej" pojawiła się w momencie, w którym Donald Trump zaczął piastować urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kontrowersyjny polityk nie stronił od mizoginii, seksizmu i homofobii. Wielu uważa, że "Opowieść podręcznej" to mroczna wizja przyszłości, jeśli idee republikanów przetrwają próbę czasu.
"W domu zombie", reż. Charlie Booker, 2008
Wielka Brytania pada ofiarą plagi zombie mordujących przedstawicieli ludzkiej populacji. Sytuacja wydaje się być nie opanowania, tym bardziej, że ludzie "zabici" przez zombie stają automatycznie żywymi trupami, poszerzając tym samym siłę rażenia plagi. Jedynymi ludźmi, którzy nie są świadomi dramatycznej sytuacji są uczestnicy brytyjskiego reality show "Big Brother". Wyzwaniem będzie dla nich stawienie czoła zagrożeniu i znalezienie bezpiecznej drogi do domu.
Alternatywna rzeczywistość: Choć serial Bookera (twórcy "Black Mirror") nie należy do najbardziej ambitnych, a podobnych produkcji z zombie w tle jest cała masa, nie sposób nie zauważyć pewnych podobieństw z aktualną sytuacją na świecie. A konkretniej chodzi o uczestników niemieckiego Big Brothera, którzy o epidemii koronawirusa dowiedzili się dopiero 17 marca (od 6 lutego, czyli od dnia wejścia do Domu Wielkiego Brata, nie mieli pojęcia o tym, co dzieje się na zewnątrz). Fani od razu zauważyli podobieństwo tej sytuacji do brytyjskiego serialu. Sam Booker napisał na swoim Twitterze: "To dzieje się tak często, że chyba najwyższy czas, abym pogodził się z tym, że jestem prorokiem".
"Czarne lustro" (Black Mirror), reż. Charlie Booker, 2011
"Czarne lustro" to antologia prezentująca antyutopijne wizje przyszłości. Każdy z odcinków opowiada inną historię zgłębiając tym samym konkretną technologię i jej wpływ na człowieka. Serial porusza problem współczesnej technoparanoi. W "Czarnym lustrze" pojawiają się takie kwestie jak aplikacje, dzięki którym ludzie wzajemnie się oceniają, psy-roboty z wbudowaną bronią, zaprogramowane do zabijania pszczoły czy interfejs, mający za zadanie zmylić umysł i zatrzeć granice między VR a rzeczywistością.
Alternatywna rzeczywistość: Serial "Black Mirror" jest bez wątpienia jednym z najlepszych seriali współczesnej telewizji. Krytycy chwalą produkcję za bezkompromisowe podejście do tematów społecznych, politycznych czy obyczajowych. Serial z ogromną precyzją dokumentuje problemy współczesności, a także z szokującym realizem przewiduje wpływ technologii (które są obecne już dziś) na przyszłość.
"1983", reż. Joshua Long, 2018
Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy. mniej.
Alternatywna rzeczywistość: Co gdyby w Polsce nigdy nie skończył się komunizm? Taki scenariusz postanowił wcielić w życie twórca serialu "1983". Mamy więc Warszawę, jakiej nie jesteśmy w stanie rozpoznać, mamy architekturę, daleką od tej europejskiej, secesyjnej, mamy ludzi, którzy sobie nie ufają, i mamy wolność, ograniczoną, pozostającą w rękach władzy.
"Spisek przeciwko Ameryce", 2020
Produkcja przedstawia alternatywną historię Ameryki podczas II wojny światowej, opowiedzianą z punktu widzenia robotniczej rodziny żydowskiej z New Jersey. Jej członkowie obserwują, jak rozwija się kariera polityczna Charlesa Lindbergha, bohaterskiego lotnika i ksenofobicznego populisty, który zostaje wybrany nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Pod jego wpływem naród zwraca się w stronę faszyzmu.
Alternatywna rzeczywistość: Co gdyby podczas II wojny światowej faszyzm pojawił się i w Stanach Zjednoczonych? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć twórcy "Spisku przeciwko Ameryce". Serial powstał na bazie książki Tima Rotha. Pisarz na rok przed śmiercią napisał do redaktorki New Yorkera, że łatwiej jest mu zrozumieć wizję przedstawioną w książce, niż zwycięstwo w wyborach Donalda Trumpa.