KULTURA

Dzień Teatru Publicznego 2019: bilet za 350 groszy

20.04.2019Wojciech Szczot

Dzień Teatru Publicznego 2019: bilet za 350 groszy
Fot. Materiały prasowe / "Żaby" reż. Michał Borczuch, Teatr Studio w Warszawie

To już 5. edycja Dnia Teatru Publicznego. W ramach akcji "Bilet do teatru za grosze" wstęp na wybrane spektakle kosztować będzie dokładnie 350 groszy. W akcji wezmie udział blisko 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. 

Jak poinformował Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego na swojej stronie internetowej, akcja ma "przypominać, że w teatrze grosze grają rolę". "Z badań prowadzonych przez ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej wynika bowiem, że każde 100 groszy przeznaczone na działalność teatru, przynosi nieco ponad 350 groszy zysku dla regionu, w którym teatr ten pracuje. Chcemy pokazywać +czarno na białym+, że teatr nie jest obciążeniem, że teatr może się opłacać" – podkreślono w komunikacie.

"Nieprzerwanie wykorzystujemy Dzień Teatru Publicznego i akcję +Bilet do teatru za grosze+ do pokazywania teatrów działających w określonych warunkach, miejscach i społecznościach jako elementów wielkiej, wyjątkowej w skali świata, sieci. W Polsce działa obecnie ponad 100 teatrów publicznych. I choć pracują one w konkretnych realiach, lokalnie, to ich oddziaływanie wykracza daleko ponad lokalność. Tak jest od lat. Teatr to dziś nie tylko przyjazne miejsce i nie tylko działania artystyczne. To także przestrzeń debaty, miejsce, w którym prowadzone są aktywności społeczne, obywatelskie i edukacyjne"

 W ramach akcji Bilet do teatru za grosze będziemy mieli okazję zobaczyć m.in.: "Braci Karamazow" w Teatrze Polskim we Wrocławiu, "Bulwar zachodzącego słońca" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, "Czarownice z Salem" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, "Dobrze, że jesteś" w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, "Fru Fru" w Olsztyńskim Teatrze Lalek, "Kordiana" w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz "Mistrza i Małgorzatę" w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, "Oberża pod złotym rogiem" w Teatrze Żydowskim w Warszawie, "Obiecana Ziemia Obiecana" w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, "Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy" w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, "Skrzypek na dachu" w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku, "Tango" w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, "Trzecia pierś" w Teatrze Współczesnym w Warszawie, "Wieczór kawalerski" w Teatrze Miejskim w Gliwicach oraz "Zaczarowany Jeleń" w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

Czytaj dalej