Każda kobieta, w dobrze dobranych okularach przeciwsłonecznych, wygląda jak gwiazda filmowa. Okulary przeciwsłoneczne pozwalają nam obserwować świat kompletnie incognito, a to czasami jest bardzo przyjemne i interesujące. I choć są one, dla nas kobiet, podstawowym dodatkiem do letniej stylizacji, to w dzisiejszych czasach, stanowią podstawową ochronę przed szkodliwymi dla naszego wzroku promieniami słonecznymi. Mam nadzieję, że coraz bardziej świadomie dokonujecie wyboru odpowiednich okularów, kierując się ich właściwościami ochronnymi – jakością soczewek, nie zapominając równocześnie o ich wyjątkowej urodzie.
Jeżeli jednak gubicie się w gąszczu cyfr i oznaczeń znajdujących się na okularach przeciwsłonecznych, postaram się je rozszyfrować w jak najprostszy i zrozumiały sposób.
Ale na początek jak zawsze historia w pigułce.
Pierwsze wzmianki na temat zastosowania okularów przeciwsłonecznych przypadają na wiek XIX, a stosowali je głównie polarnicy i górale, chroniąc swoje oczy przed oślepiającym białym śniegiem, odbijającym promienie słoneczne. W roku 1900 okulary weszły do masowej produkcji. Jako ciekawostkę odnotowano fakt, iż brytyjscy turyści próbując chronić się przed intensywnym słońcem odwiedzając egipskie piramidy, wykupili cały zapas okularów przeciwsłonecznych. Dopiero początek XX wieku i popularyzacja sportów uprawianych na świeżym powietrzu zwiększyła dostępność przyciemnianych szkieł.
Na pewno fakt, iż gwiazdy filmowe pokochały okulary przeciwsłoneczne spowodował, że weszły one na stałe do świata wielkiej mody, a modele zaprojektowane i wylansowane w latach 30., 50., 60, i 70. są powielane i stanowią inspiracje dla najlepszych projektantów i największych domów mody.
Parametry techniczne okularów
Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe o długości fal od 200-400 nanometrów. Dla naszego wzroku szczególne niebezpieczeństwo stanowi promieniowanie powyżej 290 nanometrów, czyli UVB i UVA. To właśnie tych oznaczeń należy szukać na oprawkach okularów. Najczęściej informacja o rodzaju filtra umieszczona jest na wewnętrznej stronie zauszników. Najbardziej powszechne oznaczenie dotyczące filtrów to np: 100% UV protection (pochłania każdy rodzaj promieni).
Dodatkowa informacja, która znajduje się na każdych dobrej jakości okularach przeciwsłonecznych dotyczy stopnia zaciemnienia soczewek. W tym konkretnym przypadku kierowanie się własnym osądem czy dana soczewka jest bardzo ciemna, czy posiada średnią barwę jest stanowczo niewystarczające. Warto wówczas spojrzeć na szczegółowe oznakowanie poszczególnych kategorii i tak:
- 1. Najlepiej sprawdzą się w pochmurne dni i przy bardzo słabym oświetleniu.
- 2. Najlepiej sprawdzą się przy średnim nasłonecznieniu.
- 3. Najlepiej sprawdzą się przy mocnym nasłonecznieniu, ale również w górach i nad wodą.
- 4. Okulary przeznaczone do użytkowania w strefach geograficznych o bardzo silnym nasłonecznieniu, idealne do uprawiania sportów letnich i zimowych. Nie powinno się ich używać do prowadzenia samochodu.
Najbardziej popularne okulary do użytku codziennego zawierają oznaczenia 2 i 3.
Okulary z polaryzacją
Każde okulary z filtrem polaryzacyjnym są oznakowane słowem Polarized, to okulary zupełnie innej kategorii niż powszechnie dostępne.
To idealny rodzaj okularów przeznaczony dla osób uprawiających sporty na świeżym powietrzu (żeglowanie, jazda na nartach) lub kierowców, tych codziennych jak i zawodowych. Filtr polaryzacyjny odbija światło, co powoduje idealną widoczność w głąb np.: tafli wody.
Ten rodzaj okularów jest zazwyczaj droższy od powszechnie dostępnych, ale kto raz doceni ich jakość, na pewno pokocha je na zawsze.
Moja rada
Nie polecam kupowania okularów przeciwsłonecznych na straganach w ,,nadmorskim kurorcie” ani w tanich lub podejrzanych sklepach sieciowych. Tanie okulary nie posiadają żadnych właściwości ochronnych pomimo naklejek 100% UV, a okulary o dobrej jakości soczewek można kupić już od 100 zł wzwyż.
Dobór okularów do kształtu twarzy
Twarz kwadratowa
Twarz kwadratowa to wyraźnie zarysowane kości policzkowe i żuchwy, natomiast czoło i podbródek są tej samej wielkości.
Idealne dla tego typu twarzy będą okulary okrągłe lub owalne, doskonale sprawdzą się również popularne ,,awiatory” i oprawki o kocim kształcie.
Absolutnie unikaj oprawek o kwadratowym kształcie, te na pewno podkreślą jeszcze bardziej jej kwadratowy kształt.
Jackie Kennedy; okulary Miu Miu, Ray-Ban
Twarz trójkątna
Twój kształt twarzy to wysokie czoło, wyraziste kości policzkowe i wąski i długi podbródek.
Tutaj idealnie sprawdzą się okulary o kocim kształcie! Taki kształt okularów przywróci proporcje pomiędzy wysokim czołem a podbródkiem.
Możesz również nosić okulary o owalnym kształcie lub po prostu okrągłe. Na pewno model ,,awiator” nie jest dla ciebie, podobnie jak okulary kwadratowe o szerokim rozstawie oprawek.
Marilyn Monroe; okulary Anna karin-Karlsson, Tom Ford
Twarz owalna
Jeżeli jesteś posiadaczką twarzy owalnej – możesz uważać się za prawdziwą szczęściarę. Do twojego kształtu twarzy pasują prawie wszystkie kształty oprawek, a to oznacza, że możesz bawić się modą.
Twarz owalna to harmonia proporcji, jest lekko wydłużona i wąska, a linia szczęki łagodnie łączy się z podbródkiem. Jedyna rada – uważaj na wielkość wybieranych okularów, zbyt duże zaburzą proporcję twojej twarzy.
Catherine Deneuve, okulary Le Specs, Bottega Veneta
Twarz okrągła
Twarz okrągła jest bardzo proporcjonalna, wszystkie jej kąty łagodnie łączą się ze sobą.
Idealny kształt dla twojej twarzy to kontrast do koła, czyli kwadrat. Kwadratowe jak i prostokątne oprawki będą dla ciebie idealne. Unikaj okularów o okrągłych, zbyt delikatnych oprawkach, postaw na wyraziste kąty.
Catherine Zeta-Jones; okulary Prada, Sun Buddies
Mam nadzieją, że wasze wakacje są w pełnym rozkwicie, a wasze oczy chronią dobrej jakości okulary. Właśnie trwa czas przecen, a to idealny czas na zakup nowej, dobrej pary okularów.