Szacunkowo włosy rosną ok. 1 cm w ciągu miesiąca. Łodygi do wzrostu potrzebują jednak określonych składników odżywczych. Również niewłaściwa pielęgnacja może osłabiać włosy, przez co stają się one kruche i łamliwe, a to znacznie utrudnia zapuszczanie imponujących pasm. Podpowiadamy, jak zapuścić włosy, wspierając ich kondycję na kilka sposobów!
Jak szybko rosną włosy?
Tempo wzrostu włosów w dużej mierze jest uwarunkowane genetycznie. Normalne jest, że niektórzy z nas mają bujne, mocne i szybko rosnące pasma, natomiast inni włosy cienkie i pozbawione objętości już od najmłodszych lat. Szacunkowo jednak przyjmuje się, że średni wzrost włosów na skórze głowy to ok. 1 cm w ciągu miesiąca, a dokładniej ok. 0,3 mm na dobę. Pamiętaj jednak, że jest to wartość średnia, co oznacza, że w rzeczywistości włosy mogą rosnąć zarówno znacznie szybciej, jak i wolniej.
Na geny nie mamy wpływu, ale na pozostałe czynniki warunkujące tempo wzrostu włosów już tak. Od naszego stylu życia oraz sposobu pielęgnacji kosmyków i skóry głowy zależy również ilość wypadających włosów, oraz ich kondycja. Łodygi osłabione i cienkie mogą się kruszyć i łamać, przez co nawet włosy szybko rosnące nigdy nie osiągną pożądanej długości.
Jak zapuścić włosy? Pamiętaj o wsparciu od wewnątrz
Jeśli chcesz wiedzieć, jak zapuścić włosy, przede wszystkim pamiętaj o ich odżywianiu od wewnątrz. Rozdwojonych końcówek można uniknąć dzięki pielęgnacji zewnętrznej, ale do pobudzenia wzrostu włosów konieczna jest dbałość o podaż odpowiedniej ilości witamin i minerałów, a także o kondycję skóry głowy, w której zlokalizowane są mieszki włosowe odpowiedzialne za wytwarzanie widocznej części włosa.
Wiedz, że niedobory witamin i minerałów mogą nie tylko pogorszyć stan włosów i spowolnić ich wzrost, ale nawet doprowadzić do ich nadmiernego wypadania i łysienia. Twoje włosy będą mocne i długie dzięki zdrowej, zbilansowanej diecie. W organizmie nie powinno brakować przede wszystkim witamin A, C, E oraz tych z grupy B (B12, B7, B9). Wybieraj również produkty spożywcze bogate w cynk, mangan, miedź, jod i żelazo. Podstawowym składnikiem budulcowym włosów jest białko, dlatego również produkty z jego zawartością są mile widziane u osób, które chcą zapuścić włosy. W razie potrzeby możesz też stosować suplementy diety, np. preparaty Vitapil wspierające włosy, skórę i paznokcie.
Naturalne zabiegi stymulujące porost włosów
Zdrowa dieta to podstawa, ale jeśli chcesz nieco wesprzeć transport tlenu i składników odżywczych do skóry głowy i włosów, wykonuj proste, domowe zabiegi, które usprawniają mikrokrążenie i stymulują wzrost łodyg.
Codziennie warto wykonywać delikatny masaż skóry głowy. Odpowiednie ruchy okrężne pobudzą krążenie krwi i ułatwią dokładne oczyszczenie skóry głowy. Stymulująco wzrost włosów działają także peelingi, które warto wykonywać raz w tygodniu. Jako zabiegi dodatkowe możesz stosować również tzw. olejowanie. Pozostawienie preparatu odpowiedniego dla danego typu łodygi pozwala na odżywienie kosmyków od zewnątrz, a także ich ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Pielęgnacja i ochrona włosów w trakcie zapuszczania
Zapewnienie włosom odżywienia i stymulacja skóry głowy to już niemal połowa sukcesu przy ich zapuszczaniu. Jeśli jednak nie zadbasz o prawidłową pielęgnację i ochronę, trudno będzie Ci zauważyć przyrost. Suche, łamliwe włosy z rozdwojonymi końcówkami trzeba chronić. Dbaj więc o każdy milimetr, pamiętając o podstawowych zasadach:
Pamiętaj też, że porost włosów może być spowolniony przez zaburzenia hormonalne, stres, stosowane używki, brak snu czy choroby ogólnoustrojowe. Jeśli więc systematyczna dbałość o pasma nie przynosi pożądanych rezultatów, przeanalizuj swój styl życia, a w razie potrzeby zwróć się do trychologa.