KULTURA

Dom aukcyjny Christie's sprzedaje legendarne dzieło Salvadora Dalego

12.11.2019Wojciech Szczot

Dom aukcyjny Christie's sprzedaje legendarne dzieło Salvadora Dalego
Fot. Materiały prasowe

I nie chodzi o byle jakie dzieło, a o "Femmes aux Papillons", jedną z najbardziej czarujących akwareli Salvadora Dalego, na punkcie której świat mody, wraz z projektantami i wszystkimi pasjonatami, miał prawdziwą obsesję. 

W latach 70. i 80. Andy Warhol był wszędzie i to on kształtował swoim dorobkiem oraz stylem tamtejszą popkulturę. Podobnie dwie dekady wcześniej działał Salvador Dali, wokół którego prac nie można było przejść obojętnie. Artysta, wąsaty, niepokorny, "wolny jak motyl" jak go określano, tworzył dzieła, jak na swoje czasy, kontrowersyjne, przewrotne, czasem drastyczne. Ale jego pomysły docierały do szerokiego grona, również do wyższych sfer, którego upajały się surrealistycznymi wizjami malarza. Portrety zamawiały u niego osobistości takie jak Jack Warner, Claire Dux czy Helena Rubinstein. Biżuterię oraz niektóre elementy odzieży projektował zaś dla samej Coco Chanel. Z modą zresztą Dalego łączyła szczególna więź, bo to dla amerykańskiego Vogue'a zaprojektował aż 3 okładki, a dziennikarze biblii mody, niejako odkryli surrealistę i wprowadzili do mainstreamu. 

Obraz Salvadora Dalego trafi na aukcję w domu aukcyjnym Christie's

Po 30 latach od śmierci, nazwisko Dalego znów jest na ustach wszystkich. A to za sprawą niecodziennej aukcji. Angielski dom aukcyjny Christie's wystawi na licytację jedno z najbardziej pożądanych dzieł Salvadora Dalego - Femmes aux Papillons. To ów historyczne dzieło wykonane z akwareli ma swoją modową przeszłość. Przez wiele lat znajdowało się w posiadłości Eleanor Lambert, znaną ów jako "Cesarzową Siódmej Alei". Publicystka przez wiele lat reprezentowała Dalego, a Femmes aux Papillons przyjęła jako zapłatę za swoją pracę. Jak mówi Allegra Bettini, ekspert zajmujący się sprzedażą, obraz prawdopodobnie został stworzony na Międzynarodową Konferencję Jedwabiu, z którą Dali współpracował w tym czasie nad projektami komercyjnymi.

Sztuka surrealistyczna - a szczególnie Dalego - jest głęboko symboliczna. Motyl, podobnie jak moda, kojarzy się z ulotnym, kruchym pięknem. Ale, jak zauważa Bettini, u Dalego nic tak naprawdę nie jest tym, na co wygląda. Szybkie wyszukiwanie obrazów w Google sugeruje, że najważniejszą postacią kolażu może nie być motyl, ale gigantyczna ćma jedwabników - w tym czasie najbardziej sprzedażowy motyw. 

Czytaj dalej